Vara säljs i ”enorma volymer” – ökar 50 procent på Ica
2025 10 29
Ett trendbrott syns i svenska matbutiker.
De senaste åren har svenskarna kraftigt minskat sina inköp av plastpåsar.
2017 såldes 83 plastpåsar per person och år.
Förra året var siffran nere på 13 plastpåsar.
Bakom den stora minskningen ligger den tidigare skatten på plastpåsar.
Nu har det snart gått ett år efter skattens avskaffande och då håller trenden på att vända igen.
– I dialog med branschen och enskilda handlare har vi fått signaler om att försäljningen är på väg uppåt igen. Dock inte till samma nivåer som innan skatten, säger Håll Sverige Rents vd Johanna Ragnartz, i ett uttalande.
– Det är en oroande tendens.
Målet är 40
Sverige har satt ett mål på max 40 plastpåsar per person och år för 2025 och framåt.
Håll Sverige Rent har varnat för ökad konsumtion och nedskräpning i samband med att skatten avskaffades den 1 november 2024.
Effekterna på den totala förbrukningen kommer att synas först när statistiken för 2025 som helhet sammanställs efter nyår.
– Volymerna är så enorma att det räcker med att 1 procent av påsarna blir skräp så är tillskottet till vår natur 1,3 miljoner påsar varje år. Därför måste vi använda färre plastpåsar, och framför allt se till att de inte blir till skräp, säger Johanna Ragnartz.
LÄS MER: Småsparare varnas: Kan förlora 230 000 kronor
Matkedjorna ser ökning
Flera av de stora matkedjorna bekräftar att de säljer betydligt fler plastpåsar nu, än för ett år sedan.
Ica och Lidl uppger att deras försäljning av plastbärkassar ökat med över 50 procent sedan skatten togs bort, rapporterar Sydsvenskan.
Även Willys ser en ökning.
– Sedan skatten försvann kan vi se en ökning av antalet sålda plastpåsar, men papperspåsar är fortfarande det vi säljer mest av, säger Willys kommunikatör Louise Hulgaard, till tidningen.
Hälften köper fler plastpåsar
Ungefär hälften av svenskarna uppger att de köper fler plastpåsar sedan skatten togs bort förra året, enligt en Novusundersökning i augusti 2025.
Äldre personer köper mer sällan påsar.
Personer mellan 35 och 49 år, särskilt män, köper fler plastpåsar nu.
Under 2024 fördes totalt 275 miljoner plastpåsar in på den svenska marknaden.
LÄS MER: “Markant ökning” – Postnord går ut med varning
Foto: ICA Sverige
Text: Redaktionen


