ICA ger definitivt besked: Så länge ska du koka ägget

2025 04 15

Påsken står för dörren, vilket innebär att äggkonsumtionen ökar kraftigt i Sverige.

Under påskveckan äter svenska folket omkring 70 miljoner ägg.

Hur äggen ska tillagas råder det delade meningar om. Det råder inte minst delade meningar om hur länge man bör koka äggen för att få dem perfekta.

Enligt en Sifo-undersökning, som Ica tagit fram, vill lika många svenskar ha ägget löskokt (45 procent) jämfört med hårdkokt (43 procent). 

Nu sätter Malidza Larsson, vardagskock på Ica Sverige, ned foten.

Experten går ut med facit på hur ett ”perfekt frukostägg” ska tillagas.

– Ett perfekt frukostägg tillagar du genom att koka ett rumstempererat ägg i sjudande, men inte stormkokande, vatten i åtta minuter. Då stelnar vitan medan gulan blir härligt krämig – utan att rinna, framhåller Ica-kocken.

Här är tricket för att lyckas

Malidza Larsson uppmanar även hushållen att testa sig fram i köket. Enligt kocken finns det många spännande äggrätter att upptäcka.

– Ägg är en av de mest användbara och mångsidiga råvaror som finns, de är otroliga.  Jag tycker att vi ska våga experimentera mer med både tillagningsmetod och tillbehör. Tricket för att lyckas med nästan alla äggrätter är att inte övertillaga dem så att koaguleringen går för långt. Då riskerar resultatet att bli grynigt eller gummiaktigt, säger hon.

Nedan följer två av Ica-kockens bästa äggtips:

  1. Testa byta ut den klassiska omeletten mot en vikt äggröra, även kallad en ”tornadoomelett”. Du viker eller snurrar äggen långsamt i stekpannan, på så vis blir de både fasta, krämiga och mjuka. En underbar kombination av flera texturer och dessutom blir det en otroligt vacker servering. Man kan även tillsätta majsstärkelse för att skydda äggen från att bli övertillagade.
     
  2. Ägg håller längre än vad man kan tro. Bäst före-datumet på förpackningen gäller när de förvaras i rumstemperatur men hållbarheten förlängs omkring en månad om de förvaras i kylskåp. Om du äter ägg ofta är mitt tips ändå att förvara dem i rumstemperatur – det underlättar till exempel när du snabbt vill vispa ihop en majonnäs.

Foto: Zoskey

Text: Redaktionen


09mars26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 03 10

Under de närmaste dagarna kommer fler poliser att synas på och längs vägarna.

Detta eftersom polisen genomför extra hastighetskontroller över hela landet den här veckan.

I synnerhet kommer polisen att vara mer närvarande på vägar med högre hastighetsbegränsningar – från 70km/h och uppåt. Dessa vägar är överrepresenterade i olycksstatistiken.

Målet: Ingen ska dö eller skadas

Den nationella trafikveckan är en del av det övergripande målet för svenskt trafiksäkerhetsarbete, Nollvisionen. Tillsammans med andra myndigheter arbetar polisen för att ingen ska dö eller skadas i trafiken.

Att hålla rätt hastighet kan vara helt avgörande för hur allvarliga följder en trafikolycka får.

– Genom att hålla rätt hastighet ökar möjligheterna att reagera i tid vid en oväntad händelse och det är avgörande för hur allvarliga skador man får vid en olycka. Håller vi hastighetsgränserna kan vi tillsammans rädda upp till 50 liv varje år, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Det kanske kan verka märkligt att vi informerar i förväg om hastighetskontroller men vi ser att människor i större utsträckning följer hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor. Det märks också på olycksstatistiken, säger polisens trafikstrateg Ursula Edström.

– Polisens yttersta mål med att finnas i trafiken är inte att bötfälla någon, utan att alla trafikanter som rör sig på vägarna ska kunna komma fram tryggt och säkert.

LÄS MER: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

FAKTA: Polisens trafikveckor

- Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år.

- Under de andra veckorna ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

- Syftet med veckorna är att kraftsamla resurser och göra samstämmiga kontroller i hela EU. Polisen arbetar i trafikmiljön alla andra veckor på året också.

Källa: Polismyndigheten

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA har gjort ett enormt misstag

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


9 mars 2026

Sänk skatt ”omedelbart” – skarpt krav från SD

2026 03 10

Jimmie Åkesson (SD) vill se en skatt sänkas på grund av oroligheterna i Mellanöstern.

USA och Israel fortsätter att attackera mål i Iran.

Iran fortsätter att attackera Gulfstaterna.

Hormuzsundet är i princip stängt – och oljepriserna har rusat rejält.

Nu vill Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson att drivmedelsskatten ska sänkas “omedelbart”, skriver han i Aftonbladet Debatt.

“Omedelbart”

Bilister börjar redan märka av högre priser vid pump.

Nu uppmanar Jimmie Åkesson (SD) regeringen att “omedelbart” samla en krisgrupp för energipriser och ekonomisk beredskap.

Och, skriver Åkesson.

– En omedelbar åtgärd bör vara att snabbt utreda hur reduktionsplikten på såväl bensin som diesel kan sänkas till noll. 

“Kommer lyfta frågan”

Sverigedemokraterna kommer enligt Åkesson i de pågående budgetförhandlingarna att lyfta frågan om sänkt skatt på bensin och diesel.

– För bensinen finns ett visst handlingsutrymme. Det är fullt möjligt att sänka bensinpriset med någon krona per liter, vilket skulle göra verklig skillnad för många hushåll och företag, menar han.

Regeringen bör enligt SD-ledaren ansöka om tillstånd från EU-kommissionen att tillfälligt sänka dieselskatten “mer än vad dagens regler tillåter”.

Läs mer: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

Börsstöket fortsätter

Samtidigt fortsätter börsstöket mot bakgrund av oron i Mellanöstern.

På hemmaplan stängde OMXSPI ner med 1,66 procent – och storbolagsindexet OMXS30 backade med en och en halv procent, enligt data från Marketwatch.

Viss återhämtning i USA

Men på andra sidan Atlanten syns tecken på viss återhämtning.

I skrivande stund backar det ledande amerikanska indexet S&P 500 med omkring 0,4 procent.

Detta efter att ha varit ner närmare en och en halv procent tidigare under måndagen.

Läs mer: "Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen