8 maj 26

Ica-butik vänder sig till kunderna – “Det är inte okej”

2024 03 03

En Ica-butik ryter ifrån ordentligt på grund av kundernas beteende.

Ica nära i Asmundtorp utanför Landskrona har tröttnat ordentligt på kundernas besvärande beteende.

Därför tar man nu till sociala medier för att informera om situationen.

Butiken har observerat kunder som “byggt om”, flyttat på varor och uppfört sig på oönskade sätt under obemannade tider.

Inför 18-årsgräns

Butiken inför därmed 18-årsgräns på under obemannade tider för att svara på utvecklingen.

– Dessvärre har det den senaste tiden varit lite väl mycket "trams" i butiken under den obemannade tiden. Tanken är ju att kunna erbjuda bättre "öppettider" inte att folk ska ta sig in i avspärrade områden och trycka på alla knappar man hittar till t ex kassan,vågar, spelmaskin eller att man "bygger om" och flyttar på varor, framhåller butiken via sociala medier.

– På grund av detta så kommer vi framöver köra 18-årsgräns på obemannat.

“Det är inte okej”

Man reagerar även starkt på att flera personer ger sig in under de obemannade tider trots att det inte är tillåtet.

– Vill även påminna om att det inte är okej att gå in flera stycken men det är bara en som loggat in. Kan inte medföljande personer uppföra sig så kommer personen som loggade in per automatik bli spärrad från att kunna handla obemannat.

– Dessvärre så är det lite väl mycket stölder, och andra påhitt för tillfället. Blir det inte bättre så finns det en stor risk att vi stänger ner att man kan handla obemannat.

Första öppnade 2020

År 2020 öppnade den första Ica-butiken som hade obemannade öppettider.

Företaget bekräftar att det generellt finns ett stort intresse för satsningen.

–  De flesta är glesbygdsbutiker, men ett antal citybutiker har visat intresse. I de fallen kan det vara lite stökigt med säkerhetslösningar, men det kommer nog inte dröja länge innan vi har vår obemannade tjänst i någon form på plats i ett cityläge, säger Johan Berg vid Ica.

Kan vara hybridlösningar

Helt obemannade butiker är dock inte nödvändigtvis framtiden, menar Berg.

– Jag tror inte vi kommer se att majoriteten av butiker kör helt utan bemanning. Mer troligt är att butikerna har olika hybridlösningar med bemannat, obemannat, plockskåp och satellitbutiker. Oavsett går vi en mycket spännande framtid tillmötes, och vi har tagit ett stort digitalt steg in i framtiden som varit mycket uppskattat av handlarna. 

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


14 maj 2026

Ryanair inför nytt förbud på flyget – kommer beslagtas

2026 05 15

Du gör bäst i att behålla dina skor på nästa gång du flyger med Ryanair.

Flygjätten har fått nog.

Stinkande fotsvett har blivit ett för stort problem ombord.

Nu meddelar Ryanair att resenärer som ändå väljer att ta av sig skorna kommer att få dem beslagtagna.

– Viktigt meddelande till passagerare: om du tar av dig skorna, så kommer vi att behålla dem, framhåller lågprisbolaget i ett uttalande på Facebook.

"Förstår inte varför"

Det raka budskapet har väckt många reaktioner.

En del menar att förbudet är för hårt och att Ryanair går för långt. Andra menar att det är helt rätt och på tiden att någon slår näven i bordet.

Frågan har varit hett omdebatterad inom flygbranschen under en längre tid.

Folk är på jobbet åtta timmar varje dag med skorna på. Jag förstår inte varför man absolut måste ta av sig dem på ett flygplan, säger Rich Henderson som jobbar inom kabinpersonalen för ett flygbolag i USA, till USA Today.

Jag tycker att man, precis som i alla andra offentliga utrymmen, ska ha skor på sig. Det är i princip kollektivtrafik. Man skulle inte gå barfota på tunnelbanan.

LÄS MER: Bokningarna rusar – svenska folket har ny favoritstad

SAS besked

Förutom sunt förnuft och respekt för medresenärer så kan det även vara en fråga om säkerhet. 

Det sista jag vill göra är att springa barfota längs landningsbanan bort från ett brinnande flygplan, säger Nick Leighton, etikettexpert, enligt norska Din Side.

SAS instämmer i att det finns ett stort värde i att behålla skorna på. Däremot har man inte smällt näven i bordet likt konkurrenten Ryanair.

Alla som reser med oss ​​ska känna sig välkomna och bekväma – oavsett vart resan tar oss. Ombord sitter vi tätt ihop, och sedan blir resan i praktiken en liten ansträngning där omtanke och tålamod gör upplevelsen bättre för alla, säger Øystein Schmidt, presschef på SAS i Norge, till den norska tidningen.

När det gäller frågan om man ska ta av eller på sig skorna handlar det främst om detta: att visa hänsyn till andra än sig själv.  

Din Side skriver att de kontaktat Ryanair för att få svar på varför förbudet skärps och hur skoinsamlandet ska praktiseras.

Flygbolaget har dock inte svarat.

LÄS MER: Turistresort i Moskva står i lågor

Foto: W. Weiser

Text: Redaktionen


14 maj 2026

Kundrusning till Icas nya satsning på lösgodis

2026 05 14

Ica tänker nytt när det kommer till lösgodis.

Ett nytt, färgstarkt upplägg för godisavdelningen testas nu på Ica Maxi.

Resultaten pekar redan uppåt i försäljningen, rapporterar Dagligvarunytt.

Ska locka kunder

Ica Maxi Arninge är först ut med att testa kedjans nya godiskoncept, där fokus ligger på att göra avdelningen mer visuell och inbjudande för kunder.

Med rosa godisnappar, karameller och tydlig avskärmning för avdelningen i härliga pastellfärger, blir godissektionen mer lockande och lättare att hitta vid för kunderna.

Butikens handlare, Andreas Paulsson, beskriver förändringen som främst estetisk.

Istället för att bygga om hela ytor handlar det om att addera färg, form och tydligare avgränsning för att skapa en mer attraktiv upplevelse för kunden.

LÄS MER: Bokningarna rusar – svenska folket har ny favoritstad

Försäljningen ökar

Efter bara ett par veckor i test har butiken redan sett tydliga effekter i sina nyckeltal.

– Om vi gör en uppskattning kan vi säga att försäljningsandelen för godis har ökat med 0,5 procentenheter, vilket är cirka 5 procent mer än ökningen för övriga butiken, säger Paulsson, till Dagligvarunytt.

Även om Ica Maxi Arninge är den första butiken som fått prova konceptet, hoppas Ica Maxi att fler butiker kan ta efter.

– De följer siffrorna nu, och om det fortsätter så här kommer de att rulla ut lösningen till fler, säger han.

Nya godisprodukter rullar in

Förutom att utseendet i butikerna ändras så har en hel del nyheter inom godisväg precis landat i Icas butiker.

Godisjätten Cloetta har lanserat flera nya produkter, något som Marcusoscarsson.se, nyligen rapporterat om.

Bland nyheterna finns att en succé från lösgodishyllan, Malaco Foamy Monkeys, nu paketeras om och lanseras i påse inom Malaco-sortimentet.

– Produkten blev snabbt en succé bland konsumenter som söker nya varianter av välkända smaker, och nu breddas tillgängligheten ytterligare när Foamy Monkeys även lanseras i påse inom Malaco‑sortimentet, uppgav Cloetta, vid lanseringen.

Samtidigt introduceras nya samarbeten, bland annat en mixpåse i samarbete med Trocadero med smaker som cola, jordgubb och Trocadero.

Även nya varianter inom Gott & Blandat lanseras, där Fruity Bites sticker ut som ett veganskt alternativ med fruktsmaker.

LÄS MER: Bolånekunder lurade av banker

Foto: V. Amano 

Text: Redaktionen