17dec25

Ica-butik vänder sig till kunderna – “Det är inte okej”

2024 03 03

En Ica-butik ryter ifrån ordentligt på grund av kundernas beteende.

Ica nära i Asmundtorp utanför Landskrona har tröttnat ordentligt på kundernas besvärande beteende.

Därför tar man nu till sociala medier för att informera om situationen.

Butiken har observerat kunder som “byggt om”, flyttat på varor och uppfört sig på oönskade sätt under obemannade tider.

Inför 18-årsgräns

Butiken inför därmed 18-årsgräns på under obemannade tider för att svara på utvecklingen.

– Dessvärre har det den senaste tiden varit lite väl mycket "trams" i butiken under den obemannade tiden. Tanken är ju att kunna erbjuda bättre "öppettider" inte att folk ska ta sig in i avspärrade områden och trycka på alla knappar man hittar till t ex kassan,vågar, spelmaskin eller att man "bygger om" och flyttar på varor, framhåller butiken via sociala medier.

– På grund av detta så kommer vi framöver köra 18-årsgräns på obemannat.

“Det är inte okej”

Man reagerar även starkt på att flera personer ger sig in under de obemannade tider trots att det inte är tillåtet.

– Vill även påminna om att det inte är okej att gå in flera stycken men det är bara en som loggat in. Kan inte medföljande personer uppföra sig så kommer personen som loggade in per automatik bli spärrad från att kunna handla obemannat.

– Dessvärre så är det lite väl mycket stölder, och andra påhitt för tillfället. Blir det inte bättre så finns det en stor risk att vi stänger ner att man kan handla obemannat.

Första öppnade 2020

År 2020 öppnade den första Ica-butiken som hade obemannade öppettider.

Företaget bekräftar att det generellt finns ett stort intresse för satsningen.

–  De flesta är glesbygdsbutiker, men ett antal citybutiker har visat intresse. I de fallen kan det vara lite stökigt med säkerhetslösningar, men det kommer nog inte dröja länge innan vi har vår obemannade tjänst i någon form på plats i ett cityläge, säger Johan Berg vid Ica.

Kan vara hybridlösningar

Helt obemannade butiker är dock inte nödvändigtvis framtiden, menar Berg.

– Jag tror inte vi kommer se att majoriteten av butiker kör helt utan bemanning. Mer troligt är att butikerna har olika hybridlösningar med bemannat, obemannat, plockskåp och satellitbutiker. Oavsett går vi en mycket spännande framtid tillmötes, och vi har tagit ett stort digitalt steg in i framtiden som varit mycket uppskattat av handlarna. 

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


Pensionärer missar viktigt bidrag – kan få flera tusen mer i månaden

2026 01 17

Svenska pensionärer riskerar att gå miste om tusentals kronor i tillägg.

Många svenska pensionärer som har rätt till tillägg missar det helt – trots enkla möjligheter att söka.

Det är ett stöd som kan ge flera tusen kronor mer i månaden, rapporterar Senioren.

Stort bidrag står outnyttjat

Bostadstillägget ska stödja pensionärer med stram ekonomi.

– Bostadstillägg är ett skattefritt tillägg för dig som har låg pension. Du kan få upp till 7 290 kronor per månad, beroende på din ekonomi, bostadskostnad, dina tillgångar och din familjesituation, meddelar Pensionsmyndigheten.

Det högsta beloppet som ensamstående kan få är upp till 7 290 kronor per månad, medan makar eller sambor kan få upp till 3 645 kronor.

LÄS MER: Moskva hånar hela Europa

Missar bidraget

Men många pensionärer tror felaktigt att de inte är berättigade till stödet och väljer därför att inte ansöka.

Enligt Pensionsmyndigheten bedömdes omkring 123 000 personer som hade rätt till bostadstillägg 2020 – ändå inte sökte det.

– Ett beslut om bostadstillägg gäller oftast tills vidare, men om din ekonomiska situation förändras ska bostadstillägget räknas om, uppger myndigheten.

Krav för tillägg

För att kunna ansöka om bostadstillägg finns några grundläggande krav – du måste bo i Sverige, ta ut hela din allmänna pension och vara minst 67 år.

I vissa situationer kan även den som får änkepension eller utländsk pension ha rätt till bostadstillägg.

Storleken på tillägget beror på din ekonomiska situation, inklusive inkomster, bostadskostnad och tillgångar.

– Det är viktigt att anmäla ändringar så fort som möjligt för att inte gå miste om bostadstillägg. Du kan även bli återbetalningsskyldig om du inte anmäler rätt uppgifter, meddelar Pensionsmyndigheten.

Att ta reda på om man är berättigad är enkelt:

  1. Gör en preliminär beräkning på Pensionsmyndighetens hemsida för att se om det är värt att ansöka.
  2. Fyll i ansökan digitalt med BankID om du har det, eller via blankett om du behöver hjälp.

LÄS MER: Riksbanken övertygade om 2026: Efterlängtat besked för hushållen

Foto: E Ann

Text: Redaktionen


“Dummaste jag någonsin hört” – bakslag för Trump

2026 01 17

Donald Trump ser inte ut att ha något större stöd i Grönlandsfrågan.

Den amerikanske presidenten fortsätter att hota Grönland.

Donald Trump vill se att den danska ön blir amerikansk mark inom en snar framtid – med hänvisning till att den behövs för nationell säkerhet.

Men världsledare, grönlänningar och danskar protesterar – och det gör även kongressledamöter från Trumps eget parti.

En går till och med så långt som att beskriva att det är det “dummaste han någonsin hört”.

Skulle gå samman

Senator Thom Tillis förutspår att ledamöter från båda sidor skulle gå samman och kräva kongressens godkännande om det blev tydligt att Trump förberedde en omedelbar militär insats, rapporterar Politico.

– Om det förekom någon form av handling som såg ut att ha som mål att faktiskt landstiga på Grönland och genomföra ett olagligt övertagande … så skulle det finnas tillräckligt många här för att rösta igenom en “war powers resolution” och stå emot ett veto, säger han.

“Dummaste jag någonsin hört”

Representanthusetledamoten Don Bacon  går ännu längre och förutspår att det skulle leda till riksrätt, samtidigt som han kallar Trumps besatthet av Grönland för “det dummaste jag någonsin hört”.

Senatorn Lisa Murkowski är på samma sida.

– Grönland måste ses som vår allierade, inte som en tillgång, och jag tror att det är det budskapet du hör från den här delegationen, säger hon.

Läs mer: Trump hotar omvärlden – ”Gör det om de inte håller med”

75 procent säger nej

Tre fjärdedelar av amerikanerna säger att de motsätter sig att USA försöker ta kontroll över Grönland, enligt en ny opinionsundersökning från CNN utförd av SSRS. 

Undersökningen visar att endast 25 procent av amerikanerna gynnar ett amerikanskt försök att ta kontroll över det danska territoriet.

Fler republikaner

50 procent av republikanerna och republikanskt lutande oberoende väljare säger att de stöder det, medan 50 procent är emot. 

Demokrater och demokratiskt lutande oberoende väljare är djupt emot förslaget, med 94 procent motståndare totalt, varav 80 procent svarar att de är starkt emot det.

Läs mer: UPPGIFTER: EU gör sig redo – ska tvinga bort Trump från Grönland

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen