17dec25

Ica-butik vänder sig till kunderna – “Det är inte okej”

2024 03 03

En Ica-butik ryter ifrån ordentligt på grund av kundernas beteende.

Ica nära i Asmundtorp utanför Landskrona har tröttnat ordentligt på kundernas besvärande beteende.

Därför tar man nu till sociala medier för att informera om situationen.

Butiken har observerat kunder som “byggt om”, flyttat på varor och uppfört sig på oönskade sätt under obemannade tider.

Inför 18-årsgräns

Butiken inför därmed 18-årsgräns på under obemannade tider för att svara på utvecklingen.

– Dessvärre har det den senaste tiden varit lite väl mycket "trams" i butiken under den obemannade tiden. Tanken är ju att kunna erbjuda bättre "öppettider" inte att folk ska ta sig in i avspärrade områden och trycka på alla knappar man hittar till t ex kassan,vågar, spelmaskin eller att man "bygger om" och flyttar på varor, framhåller butiken via sociala medier.

– På grund av detta så kommer vi framöver köra 18-årsgräns på obemannat.

“Det är inte okej”

Man reagerar även starkt på att flera personer ger sig in under de obemannade tider trots att det inte är tillåtet.

– Vill även påminna om att det inte är okej att gå in flera stycken men det är bara en som loggat in. Kan inte medföljande personer uppföra sig så kommer personen som loggade in per automatik bli spärrad från att kunna handla obemannat.

– Dessvärre så är det lite väl mycket stölder, och andra påhitt för tillfället. Blir det inte bättre så finns det en stor risk att vi stänger ner att man kan handla obemannat.

Första öppnade 2020

År 2020 öppnade den första Ica-butiken som hade obemannade öppettider.

Företaget bekräftar att det generellt finns ett stort intresse för satsningen.

–  De flesta är glesbygdsbutiker, men ett antal citybutiker har visat intresse. I de fallen kan det vara lite stökigt med säkerhetslösningar, men det kommer nog inte dröja länge innan vi har vår obemannade tjänst i någon form på plats i ett cityläge, säger Johan Berg vid Ica.

Kan vara hybridlösningar

Helt obemannade butiker är dock inte nödvändigtvis framtiden, menar Berg.

– Jag tror inte vi kommer se att majoriteten av butiker kör helt utan bemanning. Mer troligt är att butikerna har olika hybridlösningar med bemannat, obemannat, plockskåp och satellitbutiker. Oavsett går vi en mycket spännande framtid tillmötes, och vi har tagit ett stort digitalt steg in i framtiden som varit mycket uppskattat av handlarna. 

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


26 januari 2026

SWEDBANK: Gräns dras vid 50 000 kronor för privatpersoner

2026 01 27

Relationen mellan pengar och lycka är sedan länge ett omdebatterat ämne.

Studier har visat ett visst samband mellan ökad inkomst och nivå av lycka.

Nu presenterar Swedbank, i samarbete med Sparbankerna och Handelshögskolan i Stockholm, en färsk rapport på ämnet.

– Pengar är inte lycka, men ekonomi påverkar hur vi mår, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank, i ett uttalande.

– En trygg ekonomisk bas minskar stress och oro, och ökar möjligheterna att bygga en trygg och självständig tillvaro. Hur vi använder de pengar vi har spelar också roll.

Gränsen dras vid 50 000 kronor

Det finns flera olika faktorer som påverkar upplevelsen av lycka, men ålder och inkomst är en av dem.

– Lyckan ökar med ålder och inkomst, men högre lön än 50 000 kronor verkar inte göra människor så mycket lyckligare, uppger Swedbank, med hänvisning till rapporten.

– Andelen som är olycklig är däremot betydligt högre bland de med lägst inkomst.

Två av tre väljer lycka

Rapporten innehåller också en studie hur människor värderar pengar i jämförelse med lycka.

Två av tre skulle hellre höja sin känsla av lycka än att höja sin inkomst.

– Det kan tolkas som att människor helst vill ha mer lycka, men att de medvetet eller omedvetet tänker att pengarna är vägen dit, eller att för lite pengar kan stå i vägen för lycka, säger Micael Dahlen, professor i Lycka vid Handelshögskolan i Stockholm.

LÄS OCKSÅ: Ica slår tillbaka om kontanter

Fler slutsatser

Rapporten bekräftar också att de som kan lägga undan pengar i sparande upplever större lycka, och de som spenderar pengar på upplevelser, istället för att köpa grejer, generellt är lyckligare.

– Man kan påverka sin lycka genom att hantera sin ekonomi klokt, säger Madelén Falkenhäll.

– Med ett sparande får man större möjligheter att påverka sitt liv, det ger trygghet och framtidstro. Att göra en budget och att lägga sina pengar på upplevelser och fritidsintressen snarare än shopping skapar också förutsättningar för lycka.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna på tusentals varor

Foto: Swedbank

Text: Redaktionen


Enormt fynd i Sverige – ”historieböckerna måste skrivas om”

2026 01 27

Massiva fynd har hittats i norra Sverige.

Historieböckerna om norra Sverige kan behöva skrivas om.

Detta efter att flera arkeologiska fynd har gjorts vid bygget av Västra länken i Umeå.

Fynden förändrar historien

Under utgrävningarna för Västra länken i Umeå har arkeologer gjort enastående stora fynd från bronsåldern som visar på långt mer avancerad bosättning och jordbruk än man tidigare trott i norra Sverige.

Arkeologer har hittat spår av bofast jordbruk med tamboskap, något som tidigare inte varit känt för denna del av landet under bronsåldern.

Den enorma mängden fyndmaterial, inklusive redskap och spår av byggnader, gör att forskarna beskriver upptäckten som en av de största i modern svensk arkeologi.

– Vi kan konstatera att vi skriver om historien, just när det gäller bronsåldern här i Umeåregionen. Det påverkar synen av hur vi bott och ekonomin vi haft i norra Sverige, säger Jans Heinerud, arkeolog på Västerbottens museum, till SVT.

LÄS MER: Husbilsjätte i konkurs – omsatte en halv miljard

Tydlig tidslinje

Forskare betonar att storleken på fynden, både i antal föremål och omfattning av bosättningsspår, gör dem unika.

– Ingen av oss var förberedda på de enorma mängderna fynd, den tydliga tidslinjen och framför allt fynden som ikullkastar det vi lärt oss på historielektionerna, säger Nina Karlsson, sektionschef vid Västerbottens museum.

Upptäckterna har nu dokumenterats i en rapport på cirka 1 000 sidor, som nyligen godkänts av Länsstyrelsen och resultaten beskrivs som mycket uppseendeväckande.

– Fynden är supersensationella – liknande hus har tidigare bara hittats i södra Sverige, säger Tone Hellsten, arkeolog på Västerbottens museum, till SR.

Fynden ställs nu ut på Västerbottens museum.

Andra fynd i Sverige

Fyndet i Umeå är unikt i sitt slag, men kan jämföras med andra stora arkeologiska upptäckter i Sverige.

Ett exempel är Spillingsskatten på Gotland, världens största vikingatida silverskatt med över 67 kilo silver från 800‑talet, en upptäckt som omdefinierat synen på handel och rikedom i vikingatidens Skandinavien.

Andra betydande fynd inkluderar Molnby‑skatten i Uppland med 163 vikingatida silvermynt och Sundveda‑skatten, en stor silverskatt från Vikingatiden som hittades nära Märsta i Stockholm.

LÄS MER: Svenska kronan dundrar förbi drömnivån

Foto: MiningWatch Portugal

Text: Redaktionen