ICA bunkrar upp: många vill köpa “superpopulär” vara – just idag

2024 04 09

Flera produkter går åt som smör i solsken i matbutikerna just nu.

Ica har förberett sig på något av en rusning till butikerna inför tisdagen.

Det är upplagt för fest på många håll i Sverige och då ökar också efterfrågan på särskilda varor – rejält.

Anledningen är att ramadan nu avslutas och den muslimska högtiden Id al-fitr därmed går av stapeln från och med ikväll.

– Det är som inför alla högtider och happenings. Vi behöver alltid köpa upp lite extra så att vi inte får slut på någonting, säger Ica-handlaren Linus Wiberg från Kalmar till Sveriges Radio.

"Superpopulär" vara

Framför allt är det tre varor som tycks gå åt särskilt inför kvällens fest då den muslimska fastemånaden avslutas: frukt, grönsaker och bakverket baklava.

I den första kategorin ingår bland annat dadlar – men även jättevattenmeloner som enligt Ica är “superpopulärt”.

En annan storsäljare som går åt är ris. 

– Just det här riset vi har bakom oss, fyra och ett halvkilossäckarna, det går ett par pallar i veckan, säger Linus Wiberg.

Omsättning på 1,5 miljarder

Jättetrycket på festvarorna ger ett kraftigt klirr i kassan för Ica och övriga matbutiker i landet. 

Enligt Svensk Handel väntas omsättningen bli 1,5 miljarder kronor, uppger P4 Kalmar.

Och att man säljer särskilt mycket just kring högtider är inget ovanligt. 

I samband med påsken ökade exempelvis efterfrågan på godis enormt – motsvarande 3 000 procent jämfört med en normal vecka.

Konsumtionen var på den nivån att butikspersonal hela tiden behövde vara vaksamma för att godsakerna inte skulle ta slut i hyllorna.

Prissänkning just på frukt och grönt

Den stora konsumtionen kring högtiderna sker trots att matpriserna efter årsskiftet tog fart igen och började öka på nytt.

Men faktum är att prisutvecklingen stannade av i mars och nu ligger i linje med Riksbankens önskemål, uppger oberoende sajten Matpriskollen.

− Det är positivt för svenska folket efter ett par månader av prisökningar, konstaterar Ulf Mazur, sajtens vd och grundare.

De kategorier som minskat mest är frukt och bär samt grönsaker som minskat med 3,9 respektive 1,9 procent.

Foto Jessica Gow. Ica-gruppen

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“70 procent av mackarna har slut på bensin”

2026 08 19

Ryssland står inför en sällan skådad bränslekris.

De ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur fortsätter.

Angreppen ger resultat.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att så mycket som 70 procent av de ryska bensinstationerna har slut på bensin, rapporterar Moscow Times.

Slut på bensin

Den 16 augusti fanns bensin eller diesel tillgängligt på endast 28,1 procent av landets mackar, jämfört med 41 procent veckan innan. 

Under de senaste sju dagarna har tillgången på bränsle minskat i regionerna Volgograd, Tjeljabinsk, Orenburg, Voronezj, Samara, Penza, Saratov, Lipetsk och Rostov, samt i Tatarstan. 

Myndigheterna i minst åtta regioner – däribland Krasnodar Kraj samt Kaluga och Nizjnij Novgorod oblast – har bekräftat att det finns problem på bensinstationerna.

Invånare i ytterligare minst 13 regioner har rapporterat om bränslebrist i sociala medier. 

Bekräftar problemen

Igor Jusjkov, ledande analytiker vid Fonden för nationell energisäkerhet, bekräftar problemen.

– Den nya bristvågen beror på de fortsatta attackerna och oplanerade reparationerna vid oljeraffinaderierna, säger han.

Läs mer: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Har fått böter

Att klaga på bensinbristen har dock inte slutat väl för vissa ryssar.

En domstol i ryska Volgograd har bötfällt en lokal kvinna för att ha deltagit i ett kollektivt upprop gällande bränslebristen, uppger RBC Ukraine.

Säkerhetsstyrkor stämplade en video som spelades in nära en bensinstation som en ”otillåten allmän sammankomst”. 

“Orättvis fördelning”

En person som var på plats vid uppropet hördes i ett filmklipp säga så här:

– Det handlar specifikt om en orättvis fördelning: vår administration tankar fulla tankar med bensin med hjälp av drivmedelskort, medan vanliga invånare ofta helt enkelt avvisas. Poliserna ansåg att detta var en otillåten allmän sammankomst.

Läs mer: Ghana rasar mot Ryssland

Foto: A. Malenchik

Text: Redaktionen