ICA bunkrar upp: många vill köpa “superpopulär” vara – just idag

2024 04 09

Flera produkter går åt som smör i solsken i matbutikerna just nu.

Ica har förberett sig på något av en rusning till butikerna inför tisdagen.

Det är upplagt för fest på många håll i Sverige och då ökar också efterfrågan på särskilda varor – rejält.

Anledningen är att ramadan nu avslutas och den muslimska högtiden Id al-fitr därmed går av stapeln från och med ikväll.

– Det är som inför alla högtider och happenings. Vi behöver alltid köpa upp lite extra så att vi inte får slut på någonting, säger Ica-handlaren Linus Wiberg från Kalmar till Sveriges Radio.

"Superpopulär" vara

Framför allt är det tre varor som tycks gå åt särskilt inför kvällens fest då den muslimska fastemånaden avslutas: frukt, grönsaker och bakverket baklava.

I den första kategorin ingår bland annat dadlar – men även jättevattenmeloner som enligt Ica är “superpopulärt”.

En annan storsäljare som går åt är ris. 

– Just det här riset vi har bakom oss, fyra och ett halvkilossäckarna, det går ett par pallar i veckan, säger Linus Wiberg.

Omsättning på 1,5 miljarder

Jättetrycket på festvarorna ger ett kraftigt klirr i kassan för Ica och övriga matbutiker i landet. 

Enligt Svensk Handel väntas omsättningen bli 1,5 miljarder kronor, uppger P4 Kalmar.

Och att man säljer särskilt mycket just kring högtider är inget ovanligt. 

I samband med påsken ökade exempelvis efterfrågan på godis enormt – motsvarande 3 000 procent jämfört med en normal vecka.

Konsumtionen var på den nivån att butikspersonal hela tiden behövde vara vaksamma för att godsakerna inte skulle ta slut i hyllorna.

Prissänkning just på frukt och grönt

Den stora konsumtionen kring högtiderna sker trots att matpriserna efter årsskiftet tog fart igen och började öka på nytt.

Men faktum är att prisutvecklingen stannade av i mars och nu ligger i linje med Riksbankens önskemål, uppger oberoende sajten Matpriskollen.

− Det är positivt för svenska folket efter ett par månader av prisökningar, konstaterar Ulf Mazur, sajtens vd och grundare.

De kategorier som minskat mest är frukt och bär samt grönsaker som minskat med 3,9 respektive 1,9 procent.

Foto Jessica Gow. Ica-gruppen

Text: Redaktionen


Varning utfärdas till de med Android-telefon

2025 12 08

Privata meddelanden på Android-telefoner kan snart övervakas.

En ny Android-funktion gör det möjligt för arbetsgivare att läsa, spara och arkivera användares sms – även sådana man trodde var raderade.

Google ändrar spelreglerna

Privata sms från jobbmobilen kan snart vara ett minne blott.

Google rullar ut funktionen Android RCS Archival, som låter arbetsgivare spara och granska allt du skriver i Google Messages – även raderade konversationer.

– Google Messages kan nu ”snappa upp och arkivera RCS-chattar” på alla Android-enheter som kontrolleras av en arbetsgivare, uppger Android Authority.

Forbes var de som uppmärksammade förändringen först.

– Plötsligt är förmånen med att få en telefon på jobbet inte så bra som den kan verka, säger säkerhetsexperten Zak Doffman till Forbes.

– Sms-meddelanden har setts som annorlunda, till skillnad från e-post som länge varit enkel för arbetsgivare att övervaka, fortsätter han.

Funktionen gäller specifikt företagsstyrda Android-telefoner där arbetsgivaren administrerar enheten och använder Google Messages som standardapp.

LÄS MER: Kim Jong-un tystar två stormakter – Seoul slår larm

Hundratusentals svenskar kan påverkas

Många användare tror att end-to-end-kryptering skyddar dem – men det stämmer bara när meddelandet skickas.

När sms:et landar i telefonen är det dekrypterat och går att läsa för systemadministratören.

Det är exakt där Google öppnar dörren för arbetsgivare.

Enligt Google är syftet att hjälpa företag följa lagkrav, särskilt inom finans, offentlig sektor och andra branscher där all kommunikation måste loggas.

Men effekten blir att ett stort antal svenskar kan övervakas.

Hundratusentals svenskar kan komma att beröras, då Android-telefoner är vanliga i kommuner, regioner, techbolag, industrin och konsultsektorn.

Därför införs funktionen

Google förklarar att vissa företag tidigare tvingats stänga av RCS-funktionen helt eftersom de inte kunnat arkivera meddelanden enligt lagkrav.

Med Android RCS Archival täpps den luckan nu igen, vilket gör att arbetsgivare kan spara alla sms-trådar, läsa mottagna och skickade meddelanden och ta del av innehåll som du själv raderat.

Allt sker i bakgrunden om IT-avdelningen aktiverat funktionen.

LÄS MER: UPPGIFTER: ”Farlig handling” mot militärplan – signalerar attack

Foto: C Banks

Text: Redaktionen


Kinesiska jätten vill erövra Sverige – “Ska bli bland de största”

2025 12 07

Det kinesiska elbilsföretaget BYD har stora planer för Sverige.

Den europeiska bilindustrin är alltjämt svag.

Konkursansökningar ramlar in på löpande band i Tyskland och intresset för nya bilar är svalt.

Då ser den kinesiska biltillverkaren BYD ett gyllene läge att på riktigt slå sig in på den europeiska – och svenska – marknaden.

“Ska bli bland de största”

Än så länge har BYD inte varit någon storsäljare i Sverige – men det har den kinesiska jätten tydliga planer på att ändra.

Toppchefen Stella Li har en ny plan som bland annat innefattar ultrasnabb laddning och nya sätt att sälja.

– Vi ska bli bland de största, säger hon till Dagens industri.

– Vi ska bli en stor spelare i Sverige och täcka hela landet med 80 återförsäljare.

“Kommer explodera”

De kinesiska bilarna har tidigare inte synts speciellt ofta på europeiska vägar.

Brad Anderson, skribent hos bilmagasinet Automotive News, tror dock att “BYD:s europeiska expansion är på väg att explodera”.

Läs mer: Mångmiljonär död i ”bisarr” olycka – enorm samling skänks bort

Stora planer

BYD kommer att öppna en fabrik i Ungern – och har planer på att göra detsamma i Turkiet och Spanien.

– För inte så länge sedan var BYD-fordon en sällsynt syn på Europas vägar, skriver Anderson.

– Men under de senaste fem åren har biltillverkaren vuxit till en global gigant som expanderat till nya marknader snabbare än någon av sina konkurrenter. Nästa år kommer deras modeller att bli ännu vanligare i hela Europa.

Tvärnit i november

I november registrerades 21 016 nya personbilar i Sverige, en minskning med 15 procent jämfört med samma månad förra året.

– Personbilarnas nedgång i november beror på ett fortsatt svagt konjunkturläge, avvaktande kunder, samt leveransstörningar och förändringar i produktportföljen hos vissa märken, säger Mobility Swedens vd Mattias Bergman i ett pressmeddelande.

Läs mer: Nytt trafikljus gör succé – ”30 procent färre förseningar”

Foto: Alejandro Luengo resp Linus Mimietz

Text: Redaktionen