ICA bunkrar upp: många vill köpa “superpopulär” vara – just idag

2024 04 09

Flera produkter går åt som smör i solsken i matbutikerna just nu.

Ica har förberett sig på något av en rusning till butikerna inför tisdagen.

Det är upplagt för fest på många håll i Sverige och då ökar också efterfrågan på särskilda varor – rejält.

Anledningen är att ramadan nu avslutas och den muslimska högtiden Id al-fitr därmed går av stapeln från och med ikväll.

– Det är som inför alla högtider och happenings. Vi behöver alltid köpa upp lite extra så att vi inte får slut på någonting, säger Ica-handlaren Linus Wiberg från Kalmar till Sveriges Radio.

"Superpopulär" vara

Framför allt är det tre varor som tycks gå åt särskilt inför kvällens fest då den muslimska fastemånaden avslutas: frukt, grönsaker och bakverket baklava.

I den första kategorin ingår bland annat dadlar – men även jättevattenmeloner som enligt Ica är “superpopulärt”.

En annan storsäljare som går åt är ris. 

– Just det här riset vi har bakom oss, fyra och ett halvkilossäckarna, det går ett par pallar i veckan, säger Linus Wiberg.

Omsättning på 1,5 miljarder

Jättetrycket på festvarorna ger ett kraftigt klirr i kassan för Ica och övriga matbutiker i landet. 

Enligt Svensk Handel väntas omsättningen bli 1,5 miljarder kronor, uppger P4 Kalmar.

Och att man säljer särskilt mycket just kring högtider är inget ovanligt. 

I samband med påsken ökade exempelvis efterfrågan på godis enormt – motsvarande 3 000 procent jämfört med en normal vecka.

Konsumtionen var på den nivån att butikspersonal hela tiden behövde vara vaksamma för att godsakerna inte skulle ta slut i hyllorna.

Prissänkning just på frukt och grönt

Den stora konsumtionen kring högtiderna sker trots att matpriserna efter årsskiftet tog fart igen och började öka på nytt.

Men faktum är att prisutvecklingen stannade av i mars och nu ligger i linje med Riksbankens önskemål, uppger oberoende sajten Matpriskollen.

− Det är positivt för svenska folket efter ett par månader av prisökningar, konstaterar Ulf Mazur, sajtens vd och grundare.

De kategorier som minskat mest är frukt och bär samt grönsaker som minskat med 3,9 respektive 1,9 procent.

Foto Jessica Gow. Ica-gruppen

Text: Redaktionen


29 sep 26

Lyfter stort i ny mätning

2026 09 30

Den första opinionsundersökningen efter valet är här.

Mätningen från DN/Ipsos är trevlig läsning för ett av riksdagens största partier.

Partiet som får jubla är Moderaterna.

M ökar med över två procentenheter jämfört med valresultatet och landar på 22 procent. Samtidigt noterar Sverigedemokraterna ett stöd på 17 procent.

Det innebär att det skiljer fem procentenheter mellan M och SD – den största marginalen sedan 2018, rapporterar DN.

Huvudförklaringen

Enligt Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring finns det en huvudförklaring till Moderaternas uppgång: väljare som stödröstade på Liberalerna i valet har återvänt till M.

– De har bara behållit ungefär två tredjedelar av dem som röstade på partiet i valet. Flest har man tappat till Moderaterna, säger han till tidningen.

Påverkas inte

Liberalerna backar till 4 procent i mätningen och balanserar därmed återigen på riksdagsspärren.

Noterbart är även att Vänsterpartiets stöd ligger kvar på ungefär samma nivå som i valet, trots uppgifterna om misstänkt valfusk i Borlänge. V får 8 procent i mätningen, vilket ligger i linje med partiets valresultat.

Kan få chansen

I morgong, onsdag, ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Flera partiledare på vänsterkanten har framhållit att statsminister Ulf Kristersson (M) borde tilldelas uppdraget.

Kristersson vill inte svara på om han är beredd att tacka ja.

– Talmannen ska pröva var den parlamentariska majoriteten finns, men sist jag kollade var det fyra partier som på valnatten sa att de vunnit valet så där borde ju de parlamentariska förutsättningarna finnas, säger han till SVT.

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak 

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning uppdaterad 29 september. Siffrorna är avrundade. Valresultatet i parentes. 

🔴Vänsterpartiet                    8    (8,4)
🔴Socialdemokraterna        28 (28,0)          
🟢Miljöpartiet                          6     (6,1) 
🟢Centerpartiet                      7     (7,0)         
🔵Liberalerna                           4     (5,3)         
🔵Moderaterna                       22  (19,9)       
🔵Kristdemokraterna           6    (6,2)   
🔵Sverigedemokraterna    17   (17,5)    
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49.0 (49,6)
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,0 (48,8)
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen


30 sep 26

UPPGIFTER: Tungt besked för Sveriges nästa regering

2026 09 30

– It's the economy, stupid.

Det berömda uttrycket förknippas med den politiske strategen James Carville och Bill Clintons framgångsrika presidentvalskampanj 1992. Uttrycket syftar på att väljare i slutändan bryr sig mest om sin egen plånbok och det ekonomiska läget när de går till valurnorna.

Nu kommer ett tungt besked för Sveriges nästa regering. Under nästa mandatperiod väntas en kraftig inbromsning i hushållens ekonomi, samtidigt som regeringens reformutrymme blir begränsat.

Det visare en färsk prognos från Länsförsäkringar.

– Vi ser en kraftig inbromsning. 2026 års tusenlappar kan bli hundralappar nästa år, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

– Nästa budget kan förändra den här bilden. Samtidigt pekar bedömningarna av de offentliga finanserna på ett begränsat utrymme för nya ofinansierade reformer under nästa mandatperiod. Det ökar betydelsen av träffsäkerhet utifrån hushållens olika behov och ekonomiska marginaler, fortsätter han.

”Betydligt långsammare”

Enligt Länsförsäkringars sammanställning väntas en betydande ekonomisk inbromsning för villaägare och barnfamiljer nästa år. Deras marginaler beräknas dock fortfarande växa, men betydligt långsammare än under 2026.

– Det är en följd av stigande bolåneräntor och högre bensinpris samtidigt som vissa finanspolitiska åtgärder fasas ut. Under 2026 beräknas tillskottet bli omkring 2 900 kronor per månad, där politiska åtgärder står för 2 100 kronor, framhåller bolaget.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds 

För flera andra hushåll är det ekonomiska utgångsläget ännu tuffare.

För en person som med garantipension beräknas pensionen efter skatt öka med omkring 70 kronor, samtidigt som enbart hyran väntas stiga med cirka 260 kronor. Tillsammans med ökade vardagsrutiner innebär det enligt beräkningen att garantipensionären får 472 kronor mindre kvar i plånboken varje månad.

Tuffast ekonomiskt utgångsläge har den arbetslöse.

– För den arbetslöse försvinner hela marginalen i kalkylen. Ersättningen från a-kassan står stilla samtidigt som hyran och andra vardagsutgifter stiger. Det gör att budgeten går från plus till minus, säger Stefan Westerberg.

Läs också: USA tvärvänder – säger nej till Kina 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen