18 juni 2026

Ica-banken uppmanar: Sluta swisha

2025 07 27

Ica-banken går ut med en uppmaning om Swish.

Swish är en mycket populär app som många svenskar använder för att föra över pengar.

Det kan vara väldigt praktiskt – till exempel för föräldrar som vill föra över pengar till sina barn.

Men nu uppmanar Ica-bankens ekonom föräldrar att sluta med just det.

Uppmanas säga nej

Det är inte ovanligt att barn ber föräldrar att swisha när vecko- eller månadspengen har tagit slut.

Men Ica-bankens vardagsekonom Magnus Hjelmér uppmanar föräldrar att säga nej till det, rapporterar TV4.

Han menar att barn lär sig vardagsekonomi bland annat genom att ha en vecko- eller månadspeng som de får disponera – men om föräldrarna swishar när pengarna är slut, går lärdomen förlorad.

– Jag tycker man ska se veckopengen som ett läromedel för att förstå pengars värde, men också för att lära sig hushålla med sina resurser och planera vad man ska göra för inköp, både på kort och lång sikt, säger Magnus Hjelmér till kanalen.

Många får swish när de ber om det

En undersökning som Ica-banken genomförde 2024 visar emellertid att 31 procent av barnen ber om swish regelbundet och att 70 procent av dessa får som de vill.

Det är alltså vanligt att föräldrar går med på att swisha extrapengar, vilket Ica-bankens vardagsekonom tycker är synd.

Om föräldrarna alltid är redo att skicka mer pengar så kan det försämra barnens förståelse för privatekonomi, menar han.

– Man förstår inte att pengarna tar slut utan man riskerar att tro att det fylls på hela tiden, säger Magnus Hjelmér till kanalen.

Han understryker att det inte alltid behöver vara fel, men att man som förälder bör tänka igenom varför och hur ofta man swishar sina barn.

LÄS OCKSÅ: Rutavdraget kan förändras kraftigt

Sätt upp regler

Ica-bankens undersökning från 2024 visar att tre av fem barn (59 procent) får vecko- eller månadspeng. 23 procent får också pengar för att göra sysslor hemma. 90 procent av barnen lär sig i första hand om ekonomi av sina föräldrar, enligt undersökningen.

Ica-banken uppmuntrar föräldrar att sätta upp regler för kring swishandet för att undvika ett ”Swish-beroende”.

Man bör fråga sig i vilka situationer det är okej att få Swish, vad barnet kan få Swish för och hur mycket barnet kan få då – man kan till exempel ha en begränsat Swish-pott per månad, tipsar Ica-banken.

LÄS OCKSÅ: Tungt bakslag för svensk butikskedja - tvingas stänga butiker

Foto: Swish

Text: Redaktionen


30 juni 2026

Swedbank: Gränsen går vid 50 000 kronor för privatpersoner

2026 07 01

Pengar bidrar till minskad stress och oro och i förlängningen större lycka.

Men enbart upp till en viss gräns.

Och den gränsen går vid en lön på 50 000 kronor. Därefter tycks inte pengar göra människor särskilt lyckligare, enligt en rapport från Swedbank.

John Karsberg är forskare vid Handelshögskolans center för lycka och välmående och har tagit del av studien.

– Lycka är gemenskap, möjligheten att påverka sin egen situation, balans i livet och även framtidstro. Men ett visst mått av pengar kan ju vara en förutsättning för att driva välmående och lycka, säger han till Di.   

Hälften missnöjda med lönen  

Rapporten, som släpptes i vintras, har återaktualiserats efter att riksdagspartierna de senaste veckorna lagt extra mycket fokus på hushållsekonomi i valrörelsen. Under Almedalsveckan har exempelvis Moderaterna lovat att barnfamiljer ska få upp till 5 000 kronor mer i plånboken om Tidöpartierna får nytt förtroende. Vänsterpartiet har samtidigt lovat en “bebispeng” på 15 000 kronor till nyblivna föräldrar.   

Enligt Swedbank är det bara hälften av undersökningens deltagare som är nöjda med sin inkomst.   

– Pengar är inte lycka, men ekonomi påverkar hur vi mår. En trygg ekonomisk bas minskar stress och oro, och ökar möjligheterna att bygga en trygg och självständig tillvaro. Hur vi använder de pengar vi har spelar också roll, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank. 

LÄS MER: Mobilräkningen kan skjuta i höjden – går att undvika

Folk med låga inkomster väljer pengar

Storbanken visar att folk tenderar att välja pengar framför lycka i större utsträckning fram till en lön på 37 000 kronor. Därefter avtar trenden och bryts alltså ännu tydligare vid 50 000 kronor.

Det kan tolkas som att människor helst vill ha mer lycka, men att de medvetet eller omedvetet tänker att pengarna är vägen dit, eller att för lite pengar kan stå i vägen för lycka, säger Micael Dahlen, professor i Lycka på Center for Wellbeing, Welfare and Happiness vid Handelshögskolan i Stockholm. 

Handelshögskolan har dessutom frågat hur mycket folk skulle kunna tänka sig att betala varje månad för att bli ännu lyckligare, utifrån en tiogradig skala.   

Omkring 3 000 kronor var det vanligaste svaret, enligt Di.

LÄS MER: Kritiskt läge inför hösten – tung smäll hotar hushållen

Foto D. Husted

Text: Redaktionen


30 juni 2026

Biltema uppmanar kunder i hela Sverige – lämna tillbaka genast

2026 06 30

Kunder till lågpriskedjan Biltema varnas för en populär produkt.

Mitt i sommarvärmen går den populära kedjan ut och återkallar en vara som används flitigt av många semesterfirare. Särskilt campare.

– Biltema uppmanar alla kunder som har Biltema Campingstol med artikelnummer 37-516 att sluta använda dessa och kontakta Biltema för att få pengarna tillbaka, uppger kedjan i ett uttalande.

Produkten heter campingstol, 8 positioner.

Risk för personskada

Upptäckta kvalitetsbrister ligger bakom återkallandet.

– Detta kan innebära att stolens aluminiumprofiler viker sig, vilket kan utgöra en risk för personskada, framhåller Biltema.

Återkallelsen omfattar samtliga stolar som sålts fram till och med den 30 juni 2025.

Använd inte

Biltema uppmanar nu sina kunder att genast sluta använda campingstolen.

Istället ska den återlämnas till närmaste varuhus. Pengarna återbetalas och inget kvitto behöver uppvisas, enligt kedjan.

LÄS OCKSÅ: Mobilräkningen kan skjuta i höjden – går att undvika

Riskerade vite

Biltema har sedan tidigare fått beskedet att den aktuella campingstolen bedöms vara farlig och måste återkallas, rapporterar Partille tidning.

– I bakåtfällt läge brister aluminiumrören och man faller handlöst bakåt med risk för skador på rygg, nacke och huvud, framhåller Konsumentverket i beslutet, enligt tidningen.

Om föreläggandet inte följdes riskerade Biltema ett vite om två miljoner kronor.

Togs bort

Det ledde till att stolen slutade säljas i juni förra året.

Däremot gjordes ingen återkallelse, förrän nu.

– Under framtagning genomgår Biltemas produkter riskbedömning och noggranna tester för att säkerställa att de uppfyller relevanta föreskrifter och säkerhetskrav på alla marknader där Biltema är verksamt, framhåller lågpriskedjan, i ett uttalande.

– Trots detta har vi uppmärksammats på att denna produkt kan utgöra en säkerhetsrisk, och därför väljer Biltema att återkalla produkten.

LÄS OCKSÅ: Trippelsmäll för svensk mat

Foto: Biltema

Text: Redaktionen