I NATT: Zelensky dök upp på Grammygalan

2022 04 04

Musikgalan Grammy Awards fick oväntat besök när Ukrainas president Volodymyr Zelensky dök upp på länk med ett tydligt budskap om kriget.

När den 64:e upplagan av Grammy Awards gick av stapeln under natten i Las Vegas var det inte prisade musikartister som fick de största rubrikerna. 

Videomeddelande från bunker

Både publiken och tv-tittarna blev överraskade av ett förinspelat videomeddelande direkt från en bunker i Ukraina med president Volodymyr Zelensky som talare.

– Kriget. Vad mer kan vara motsatsen till musik? Våra musiker bär skyddsvästar istället för smoking. De sjunger för de sårade. På sjukhus, sade Zelensky enligt CNN.

Internationellt stöd

Zelensky har den senaste månaden talat till parlament och politiker världen över. Bland annat i Sverige, USA och EU där han tagit emot stående ovationer för sitt tal och sitt mod.

Det hade ryktats om att han skulle dyka upp även på Oscarsgalan för en vecka sedan. Istället blev det alltså Grammy Awards och musikbranschens största kväll som utgjorde plattform för ett fortsatt sökande för internationellt stöd.

“Sprid sanningen”

Under galan påtalade Zelensky att musiken kommer att fortsätta att slå igenom trots kriget, att det kommer att bryta den tystnad som uppstått i förstörda städer med mängder av döda människor.

Han bönföll åhörarna att sprida sanningen om kriget och uppmanade tittarna att dela information om krigsbrotten och de ryska övergreppen på sociala medier och på tv. Alla sätt är bra förutom tystnad, framhävde presidenten enligt Washington Post.

Nattens andra videotal

Under natten spelade Ukrainas president in en annan videohälsning som publicerades på den ukrainska regeringens hemsida. 

Videon kom som ett svar efter att hundratals oskyldiga civila ukrainare funnits livlösa på Kyivs gator. 

“Mördare” och “våldtäktsmän”

I denna video var tonen betydligt hårdare från Zelensky. Presidenten kallade ryska trupper för “mördare” och “våldtäktsmän” och meddelade att han vill väcka åtal för alla de brott som begåtts i Rysslands namn.

Hundratals kroppar på gatorna

– Hundratals människor har dödats. Torterade, avrättade civila. Kroppar på gatorna, sade Zelensky i nattens tal enligt The Guardian.

Enligt tidningen framhävde presidenten också att de ansvariga inte förtjänar “annat än död”.

Över 1 200 döda civila

Kriget i Ukraina är nu inne på sin sjunde vecka. De senaste dagarna har det rapporterats om fasansfulla krigsbrott av ryska trupper i landet. Bland annat uppges barn ha använts som mänskliga sköldar på stridsvagnar. 

Enligt FN har över 1 200 civila människor i Ukraina dött sedan invasionen.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 11

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 10

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen