I NATT: Vulkanutbrott i Europa

2023 08 14

Europa har drabbats av ett vulkanutbrott.

Lava väller ut ur kratern och myndigheterna har rapporterat om nedfall av aska.

Det gäller Europas högsta aktiva vulkan som har vaknat till liv: Etna på den italienska ön Sicilien.

Observeras med infraröd kamera

För närvarande är det ett stort molntäcke över toppen av Etna, vilket gör att utbrottet inte kunnat observeras direkt med blotta ögat eller med vanliga kameralinser.

Upptäckten har istället gjorts med infraröda kameror, som avslöjat hur lavan svämmar över från vulkanens sydöstra krater.

– För närvarande är fenomenet svårt att observera på grund av det intensiva vulkaniska täcket på vulkanens toppområde, skriver La Sicilias redaktion.

2 900 meter över havet

Den italienska tidningen tillägger:

– De infraröda kamerorna har dock detekterat närvaron av magna i området för den sydöstra kratern.

Man rapporterar också att aktiviteten tycks centrerat till 2 900 meter över havet, och att det finns en “ökad trend” när det gäller vulkanens skakningar och den observerade infraljudsaktiviteten.

Flygplatser stänger

Två flygplatser, Catania och Comisos, har redan stängt på grund av utbrottet, rapporterar Times of Malta.

Ett flyg till Catania från just Malta, som ligger strax söder om Sicilien, ställdes in och andra flyg har dirigerats bort från askmolnen.

– Aska regnade ned på Rufigio Sapienza, en populär plats på Etna som många malteser kör upp till, framhåller den maltesiska tidningen.

Andra utbrottet på kort tid

Det är andra gången på relativt kort tid som Etna får ett utbrott.

I slutet av maj i år tvingades flygtrafiken stänga efter att man konstaterade att stora mängder ljusröd lava vällde ned för vulkanen och stora moln av rök steg mot himlen.

Vid det tillfället föll vulkanisk aska ned över staden Catanias flygplats.

– Bilar i staden är täckta av ett lager av mörkt damm, rapporterade Reuters vid tillfället.

Dödsfall 1979 och 1987

Etna, som betyder ”Jag brinner”, ligger på Siciliens östkust och är den högst belägna vulkanen i Europa med sina 3 320 meters höjd.

Det finns tre vulkanobservatorier på Etnas sluttning, vid Catania, Casa Etnea och Cantoniera.

Antalet dödsfall har dock varit relativt få genom åren.

– Dödsfall har rapporterats vid sju utbrott, enligt Oregon State Universitys vulkanforskning.

I regel har det handlat om personer som stått för nära när stenblock kastats upp i luften.

1843 dödades 36 personer av en lavaflod.

I september 1979 dödades 9 personer och 23 skadades vid en 30-sekundersexplosion som kastade upp stora stenblock.

1987 dödades 2 personer och 7 skadades av fallande vulkaniskt material 500 meter från kratern, uppger Oregon State University.

Arkivfoto Etna 1987: S. Appel

Text: Redaktionen


13 okt 26

Sverige blixtagerar: Stor insats för bensin och diesel

2026 10 14

Två miljoner fat bensin och diesel släpps ut på marknaden.

Det meddelar Energimyndigheten på tisdagen.

Lageravtrappningen i Sverige är en del av en internationell insats för att stabilisera och stärka drivmedelsmarknaden.

Beslutet innebär att två miljoner fat bensin och diesel frigörs till marknaden.

–  När osäkerheten ökar på de internationella energimarknaderna är det viktigt att länder samarbetar. Sveriges lageravtappning sker inom ramen för våra internationella åtaganden och är ett bidrag till en gemensam insats för att stärka försörjningstryggheten på marknaderna, säger Caroline Asserup, generaldirektör på Energimyndigheten. 

Nödåtgärd för hushållen

Den svenska lageravtrappningen är en del av ett initiativ från den Internationella energibyrån (IEA).

Totalt ska 400 miljoner fat olja släppas från beredskapslagren. Syftet är bland annat att dämpa kostnadsökningarna som drabbat hushållen till följd av energikrisen i Mellanöstern.

I våras beskrev den tillförordnade klimat- och miljöminister Johan Britz (L) åtgärden som ett stöd till hushållen.

– I ett pressat läge måste vi ta ansvar och bidra till att dämpa kostnadstrycket för hushåll och företag. På sikt ska Sverige stå mindre sårbart med en trygg och fossilfri energiförsörjning, sade han.

Ingen brist i Sverige

Energimyndigheten understryker att det inte råder någon brist på drivmedel i Sverige. Försörjningsläget är fortsatt stabilt och landet har en betydande inhemsk produktion av både bensin och diesel, konstaterar myndigheten.

– De volymer som omfattas av lageravtappningen utgör en begränsad del av Sveriges totala beredskapslager. Bedömningen är därför att lageravtappningen kan genomföras utan att det negativt påverkar den svenska försörjningstryggheten, säger Ella Kilim, avdelningschef för Energiberedskap på Energimyndigheten. 

Läs också: Nu vänder det – Swedbank: Bästa sedan 2022

FAKTA: Lageravtrappning

- Lageravtappningen genomförs inom ramen för IEA:s kollektiva lageravtappning.

- Sveriges bidrag uppgår till cirka två miljoner fat. De drivmedel som omfattas är diesel och bensin.

- En lageravtappning innebär att lagringsskyldigheten tillfälligt sänks så att ytterligare volymer kan bli tillgängliga för marknaden. 

Källa: Energimyndigheten

Andra läser: Prisras på populär vara – 64 procent billigare | Ekonomibladet

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


14 okt 26

Jättelyft i ny mätning

2026 10 14

Högersidan går starkt framåt.              

Väljarstödet för Tidöpartierna har ökat kraftigt jämfört med valresultatet.

Det visar en ny mätning från TV4/Novus.

M, KD, L och SD samlar 52,2 procent i undersökningen.  Det är en ökning med hela 3,4 procentenheter jämfört med valresultatet.

Samtidigt backar den rödgröna sidan.

S, MP, V och C får 46,3 procent i mätningen, vilket är en minskning med 3,3 procentenheter jämfört med valet.

Därmed är avståndet mellan Tidöpartierna och de rödgröna 5,9 procentenheter.

Största skillnaderna

Socialdemokraterna och Vänsterpartiet står för det största tappen på den rödgröna sidan.

Väljarstödet för S minskar med 2,1 procentenheter jämfört med valresultatet – från 28,0 till 25,9 procent. V tappar 1,2 procentenheter och får 7,2 procent i mätningen.

Moderaterna står samtidigt för den största ökningen av samtliga partier. M får 23,9 procent i mätning, vilket är en uppgång på 4,0 procentenheter jämfört med valresultatet.

– Det är en extrem ökning på kort tid och sannolikt en direkt fortsättning på den uppgång som inleddes sent i valrörelsen, efter Kristerssons starka insatser i slutdebatterna i kombination med att Åkesson underpresterade och att Andersson gjorde en svag insats, framhåller Novus ordförande Torbjörn Sjöström i ett uttalande.

– Nu skiljer det bara 2 procentenheter mellan M och S. Det är den minsta skillnaden mellan partierna sedan augusti 2016, alltså för tio år sedan, då Stefan Löfven ledde S och Anna Kinberg Batra ledde M, tillägger han.            

Utdragen regeringsprocess

Tappet för den rödgröna sidan kommer samtidigt som regeringsförhandlingarna drar ut på tiden.

Centerpartiets och Vänsterpartiets håller fast vid sina röda linjer, vilket fått samtalen att stagnera på den rödgröna sidan.

I tisdags medgav Magdalena Andersson (S) att hon i nuläget saknar förutsättningar att bilda en regering.

S-ledaren väntas därför inte få tillräckligt stöd i torsdagens statsministeromröstning.

– Vid mitt möte med Magdalena Andersson meddelade hon att hon för närvarande inte ser det som meningsfullt att fortsätta sondera. Jag har därefter lagt fram Magdalena Andersson för riksdagen som mitt förslag till statsminister för en socialdemokratisk enpartiregering, säger talman Andreas Norlén i ett uttalande.

Läs också: Nu vänder det – Swedbank: Bästa sedan 2022 

Hela mätningen

Här är Novus nya mätning uppdaterad 14 oktober jämfört med  valresultatet.

🔴Vänsterpartiet                    7,2          -1,2
🔴Socialdemokraterna     25,9          -2,1
🟢Miljöpartiet                          6,5         +0,4
🟢Centerpartiet                      6,7         -0,3
🔵Liberalerna                           3,9         -1,4
🔵Moderaterna                     23,9         +4,0
🔵Kristdemokraterna           6,4         +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,0         +0,5
 
🔴🟢 S+V+MP+C                46,3          -3,3
🔵🔵 M+KD+SD+L              52,2        +3,4
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen