I NATT: Vladimir Putin hånar Sverige

2023 06 29

Rysslands diktator Vladimir Putin har på ett uppenbart sätt pikat Sverige.

Under gårdagen genomfördes en koranbränning utanför Stockholms moské på Södermalm.

Polisen gav tillstånd till aktionen efter att domstolen nyligen slagit fast att ökad risk för terrordåd inte kan utgöra anledning för att säga nej.

– Jag uppfattar att det här är avsiktliga provokationer. Bara för att det är lagligt tycker jag int eatt det är lämpligt, kommenterade statsminister Ulf Kristersson händelsen igår.

Putin blandar sig i

Likt tidigare koranbränningar i Sverige har det även den här gången blivit reaktioner i omvärlden.

Turkiet har med hårda ord fördömt bränningen och i natt meddelade Marocko att man kallar hem sin ambassadör från Sverige.

Men ytterligare en reaktion, närmast en hånfull sådan, kommer från Ryssland.

Och den kommer direkt från landets diktator Vladimir Putin, rapporterar norska VG under natten till torsdagen med hänvisning till rysk media.

"Ingen respekt"

Samma dag som koranen brändes i Stockholm besökte Putin en moské i den ryska staden Derbent.

– Det här är en fristad och ska vara så för alla, säger den ryska ledaren.

– Vi vet att så inte är fallet i andra länder. De respekterar inte människors religiösa känslor, och anser också att det inte är ett brott, fortsätter han i frågan om “bristande respekt för koranen”.

Uppenbar pik

Sverige nämns inte uttryckligen av Putin.

Men den ryska nyhetsbyrån Ria refererar  till diktatorns uttalande i samma artikel som rapporterar om koranbränningen i Stockholm, vilket uppenbart bör tolkas som en pik mot Sverige.

– Han hänvisar också till de ryska lagarna som förbjuder att visa förakt för religioner, skriver VG.

Polis utreder

Koranbränningarna i Sverige under det senaste året har i princip varit synonymt med den dansk-svenska högerextremisten Rasmus Paludan.

Den här gången var det dock 37-åriga Salwan Momika som hade ansökt om tillstånd och som tände eld på boken utanför moskén i Stockholm.

Efter manifestationen har mannen anmälts för hets mot folkgrupp och utreds nu av polis.

Vi vill att det faktum att det skedde utanför en moské utreds, säger Helena Boström Thomas, polisen presstalesperson, till Dagens Nyheter.

LÄS MER: Risk för våldsamma protester i Sverige

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Svara inte på sms:et – skickas till svenskar just nu

2025 11 06

Bedrägliga sms skickas ut till svenskar i syfte att lura dem på pengar.

Bedrägerivågen i Sverige fortsätter och bedragarna kommer hela tiden på nya metoder för att försöka lura tilltänkta offer på pengar.

Samtidigt återanvänds metoder som tidigare har varit framgångsrika – däribland den så kallade “sms barn-metoden”.

Nu cirkulerar sådana sms på nytt i Sverige.

Skickas nu

En varning utfärdas för att sms kan dyka upp som börjar med “Hej mamma” eller “Hej pappa”.

Bedragaren utger sig för att vara det tilltänkta offrets son eller dotter – och meddelar att personens telefon har gått sönder och att den därför skriver från ett nytt nummer.

Det nya numret är i själva verket bedragarens.

– Hej mamma. Jag har en ny telefon och nytt nummer så du vet, lyder ett exempel enligt Råd & Rön.

Så går det till

Bedragarna utger sig även ofta för att vara barnbarn till tilltänkta offer.

När mottagaren har lurats att det är deras barn eller barnbarn som skriver så går bedragaren vidare till nästa del.

Då kommer det ett meddelande där det menas att barnet eller barnbarnet är i behov av hjälp med pengar.

Dessa typer av sms är bedrägliga – och ska inte besvaras under några omständigheter.

Läs mer: ”Minskat med hela 40 procent” – stort bakslag för kriminella

Polisen varnar

Polismyndigheten har tidigare gått ut med varningar för den här typen av bedrägerier.

– När mottagaren bekräftat säger bedragarna att de, av olika anledningar, behöver snabb ekonomisk hjälp. Det kan exempelvis handla om hjälp med att betala en faktura som håller på att förfalla, varnar polisen.

“Var misstänksam”

Polisen fortsätter.

– Var misstänksam om du får denna typ av sms. Följ aldrig uppmaningar om att skicka pengar om du inte är helt säker på att personen är den som den uppger sig för att vara, menas det.

– Ring alltid i första hand till ditt barn eller barnbarns nummer och kontrollera om det verkligen är de som skickar sms. I andra hand så ring upp personen som skickat sms:et och ställ kontrollfrågor för att säkerställa att personen är den som den utger sig för att vara.

Läs mer: “Markant ökning” – Postnord går ut med ny varning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen


Danmark läxar upp USA

2025 11 06

”Håll fingrarna borta”.

Det är budskapet från Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen till USA:s nya ambassadör i landet, Kenneth A. Howery. 

Uppmaningen gäller Grönland – som USA:s president Donald Trump vill göra amerikanskt.

Nu höjer Lars Løkke Rasmussen tonen. Efter att ha träffat den nytillträdde ambassadören förklarar utrikesministern att han framfört ett tydligt budskap: Grönland kommer aldrig bli en del av USA och ambassadören bör ”hålla fingrarna borta” från ön.

– Det borde han och det gäller även USA generellt. Amerikanerna är medvetna om detta, säger Løkke Rasmussen till DR.

– Vi är öppna för alla tänkbara samarbeten, men det finns naturligtvis en röd linje gällande kungarikets territoriella integritet, fortsätter ministern.

Vidare uppger Løkke Rasmussen att han förklarat för Kenneth A. Howery att den danska befolkningens bild av USA har försämrats kraftigt på grund av agerandet kring Grönland.

Försökt infiltrera Grönland

Løkke Rasmussens skarpa uttalande kommer bara månader efter att danska medier rapporterat om en amerikans påverkansoperation på Grönland.

Enligt uppgifter till DR har män med kopplingar till president Trump försökt sammanställa en lista med namn på grönländska medborgare som stöder USA:s planer på att ta över Grönland.

Det slutgiltiga målet uppges ha varit att starta en utbrytarrörelse på ön. 

– Målet med operationen är att penetrera det grönländska samhället för att försvaga relationerna med Danmark inifrån och få grönlänningarna att underkasta sig USA, rapporterade DR med hänvisning till källorna.

LÄS MER: Storbritannien slår larm – fartyg beskjutet

Utesluter inte militär operation

Donald Trump har inte uteslutit att använda militärt våld för att ta kontroll över Grönland.

–  Det finns en god möjlighet att göra det utan militärt våld. Men jag utesluter ingenting, sade han till NBC News i april.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Sverige nära jätteaffär | Ekonomibladet

Foto: P. Weaver resp Government Portal Ukraine

Text: Redaktionen