I NATT: Vansinnigt dåd – flera gripna

2023 04 26

Flera skott har avlossats in i en lägenhet i Sätra, Stockholm.

– På brottsplatsen har det konstaterats flera kulhål i och i anslutning till en lägenhet i ett flerbostadshus i Sätra, framhåller polisen.

Ingen person har skadats, men det kunde slutat annorlunda.

– En familj låg och sov i en lägenhet på bottenvåningen och flera rum har träffats av skott. Det finns uppgifter om att flera personer befann sig utanför lägenheten i samband med detta, säger Stockholmspolisens presstalesperson Ola Österling, till SVT Nyheter.

Flera gripna

Polisen larmades om skottlossningen vid 03-tiden på onsdagsmorgonen.

En stor polisjakt inleddes.

– Under insatsen har flera personer kontrollerats. Misstankar har kunnat riktas mot en man som därför har gripits och han är misstänkt för delaktighet i mordförsöket, framhöll polisen i Stockholms län vid 05-tiden.

En timme senare bekräftar polisen att tre misstänkta gärningsmän har gripits.

– Under insatsen som pågår har det nu totalt gripits tre män.

– Samtliga misstänks för delaktighet i mordförsöket. Ett stort antal åtgärder i förundersökningen genomförs.

Vidare uppger polisen att brottsplatsen är avspärrad.

Tekniker samt specialsökhundar har påbörjat en kriminalteknisk undersökning och flera personer har förhörts.

Andra natten

Det är andra natten i rad som det avlossats skott mot ett lägenhetshus i Stockholmsområdet.

Under natten mot tisdagen besköts en lägenhetsfasad i Husby.

Ingen person skadades.

Efter en omfattande polisinsats kunde två män gripas.

– En brottsutredning om mordförsök har inletts, uppger polisen.

”Vi låser oss inte”

I nuläget kan polisen inte säga om det finns ett samband mellan de två skottlossningarna.

– Vi tittar ju naturligtvis direkt på paralleller eller paralleller till andra händelser. Vi hade en snarlik skjutning i Husby igår till exempel, men tittar också på andra delar av konfliktkartan, säger Ola Österling till Aftonbladet.

Han tillägger att det även är för tidigt att konstatera att den sovande familjen var måltavla för nattens skjutning.

– Vi låser oss inte vid den lägenhet som träffades av skott. Det är långt ifrån säkert att det var familjen som var måltavla, de här personernas träffresultat är inte så bra, framhåller Ola Österling till tidningen.

Foto: M. Fleischmann

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 10

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 09

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen