USA-bas attackerad – presidenten i krismöte

2024 08 08

Flera amerikanska soldater har skadats i en attack mot en militärbas i Irak.

Två raketer och flera drönare har avfyrats mot den amerikanska militärbasen Ain-al-Asad i västra Irak.

Minst fem personer har skadats. En av dem är allvarligt skadad, rapporterar Reuters med hänvisning till amerikanska källor.

Det är oklart vem som ligger bakom attacken. Ingen har än så länge tagit på sig ansvaret för dådet.

Kopplas till Iran 

Attacken mot den amerikanska basen sker i ljuset av upptrappningen i Mellanöstern.

Förra veckan dödade USA:s allierade Israel flera högt uppsatta medlemmar av de militanta terrorgrupperna Hamas och Hizbollah.

Iran har svurit att hämnas mot Israel efter att Ismail Haniya, Hamas högste politiske ledare, dödats i landets huvudstad Teheran.

Iran anklagar Israel för mordet, men Israel har inte tagit på sig ansvaret. Iran påstår även att USA bär ansvaret för attacken mot Haniya på grund av landets stöd till Israel.

– Det är oklart om attacken mot den amerikanska militärbasen är kopplat till Irans hot, uppger Reuters.

Biden i krismöte

Med anledning av den spända situationen i Mellanöstern har USA:s president Joe Biden sammankallat det nationella säkerhetsrådet för ett extrainsatt möte.

Mötet ägde rum under natten till tisdagen, svensk tid. 

Enligt NBC News diskuterade Biden och hans säkerhetsrådgivare hur USA kan gå till väga för att deskalera situationen och undvika ett storkrig i regionen.

Samtidigt rapporterar Bloomberg att USA stärker sin militära närvaro i Röda havet med anledning av Irans förväntade attack mot Israel. Den amerikanska militären ska bland annat ha stationerat ett nytt luftförsvar i området, uppger nyhetsbyråns källor.

USA för även samtal med flera länder i regionen.

– Alla parter måste avstå från eskalering, säger landets utrikesminister Antony Blinken enligt Bloomberg.

"Kritiskt ögonblick"

Det amerikanska utrikesdepartementets talesperson Matt Miller går ut med samma budskap.

– Vi befinner oss i ett kritiskt ögonblick för hela regionen. Det är viktigt att alla parter vidtar åtgärder under de kommande dagarna för att undvika eskalering. Upptrappning ligger inte i någons intresse.

Arkivfoto: Sociala medier resp The White House

Text: Redaktionen


14 november 2025

Riksbanken varnar – högre kostnader för vanliga hushåll

2025 11 15

Riksbanken går ut med en varning till hushåll.

Många svenska hushåll har tyngts av högre kostnader de senaste åren.

Nu går Riksbankens vicechef Anna Seim ut och varnar för att det kan bli ännu värre.

Varnar för smyghöjda priser

Vice riksbankschefen Anna Seim varnar för att livsmedel kan bli permanent dyrare, rapporterar DN.

Anna Seim varnar för att priserna kan höjas omotiverat mycket – inför halveringen av matmomsen i april nästa år.

Maten har fortsatt att bli dyrare den senaste tiden, bland annat har köttpriserna stigit med runt 6 procent förra månaden jämfört med för ett år sedan.

Och nu fruktar vice riksbankschefen att leverantörer och butiker kan passa på att smyghöja priserna inför sänkningen av matmomsen.

– Det skulle kunna vara så att livsmedelsföretagen höjer priserna innan den här sänkningen, säger Anna Seim, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Så snart som möjligt”

Vice riksbankschefen är också bekymrad över att regeringens utlovade Matpriskommission inte har kommit igång med sitt arbete ännu.

Kommissionen ska övervaka att momssänkningen slår igenom i butikerna.

– Jag tror att det vore bra om man gjorde det så snart som möjligt, så att man inte får den här typen av beteendeeffekter, säger Anna Seim, enligt tidningen.

Riksbanken varnar alltså för vad som kan beskrivas som en Black Friday-effekt, alltså smyghöjning av priserna inför en sänkning, rapporterar DI.

Hon oroar sig också för de inflationsrisker som den tillfälliga sänkningen av matmomsen medför, enligt tidningen.

”Hålla koll på matjättarna”

Regeringens sänkning av matmomsen syftar till att få ner kostnaderna för hushållen, som de senaste åren har drabbats hårt av inflationen.

– Vi gör det för att underlätta för svenska familjer, det kommer vara en central del av den här budgeten, sade statsminister Ulf Kristersson (M) i samband med att förslaget presenterades, enligt SVT.

Regeringen har också lovat att man ska hålla koll på dagligvaruhandeln och se till att sänkningen verkligen får genomslag.

– Vi kommer att ha koll på matjättarna, sade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) i samband med att förslaget presenterades.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

Foto: S Bughdaryan

Text: Redaktionen


14 november 2025

Anmälningar om mediciner väller in – ”kan leda till döden”

2025 11 14

Hundratals anmälningar om mediciner har inkommit.

Läkemedelsverket har fått in hundratals anmälningar det senaste året.

Anmälningarna handlar om påstådda mirakelmediciner som påstås kunna bota bland annat diabetes, artros och andra sjukdomar.

Hundratals anmälningar

Läkemedelsverket uppger att hundratals människor har anmält AI-filmer och falska annonser om påstådda mirakelmediciner, rapporterar TV4.

Det har tidigare rapporterats att flera forskare har utnyttjats i AI-filmerna.

Forskaren Johnny Ludvigsson, som forskar inom typ 1-diabetes, är en av dem som har utnyttjats i falska annonser.

Han hoppas att de flesta förstår att filmerna är falska, men varnar för fruktansvärda konsekvenser om människor låter sig luras av annonserna.

– Det vore förfärligt, för det skulle kunna leda till döden, säger han till kanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Jättestort hot mot konsumenter”

De påstådda mirakelmedicinerna sägs alltså kunna bota bland annat diabetes, artros och andra sjukdomar, vilket är helt falskt.

Filmerna saknar ofta en tydlig avsändare.

– Vi ser att det är ett jättestort hot mot konsumenter i Europa och mot folks hälsa, säger Martin Burman, utredare på Läkemedelsverket, till kanalen.

Men hundratals människor har alltså reagerat på de falska filmerna och annonserna, och valt att anmäla dem.

Den anonyma försäljningen på nätet är olagligt, men trots det är det svårt att stoppa bluffmedicinerna.

Anders Tegnell drabbad

Falsk marknadsföring och falska filmer i sociala medier, där bland annat forskare och kända personer utnyttjas, är ett allvarligt problem som det tidigare har varnats för.

I somras gick Folkhälsomyndigheten ut och varnade för just detta.

– Bedragare utnyttjar Folkhälsomyndigheten och tidigare statsepidemiologen Anders Tegnell för att lura folk att köpa olika produkter, via Facebook. Filmerna är falska, och har polisanmälts, meddelade Folkhälsomyndigheten.

Anders Tegnell var bestört över de falska filmerna.

– Det känns hemskt tråkigt att mitt och myndighetens namn utnyttjas på det här viset, och att bedragare försöker sko sig på utsatta människor som vill ha hjälp med sina hälsoproblem, sade, Anders Tegnell, senior rådgivare och tidigare statsepidemiolog, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: SAAB får jätteorder

Foto: Roberto Sorin

Text: Redaktionen