USA-bas attackerad – presidenten i krismöte

2024 08 08

Flera amerikanska soldater har skadats i en attack mot en militärbas i Irak.

Två raketer och flera drönare har avfyrats mot den amerikanska militärbasen Ain-al-Asad i västra Irak.

Minst fem personer har skadats. En av dem är allvarligt skadad, rapporterar Reuters med hänvisning till amerikanska källor.

Det är oklart vem som ligger bakom attacken. Ingen har än så länge tagit på sig ansvaret för dådet.

Kopplas till Iran 

Attacken mot den amerikanska basen sker i ljuset av upptrappningen i Mellanöstern.

Förra veckan dödade USA:s allierade Israel flera högt uppsatta medlemmar av de militanta terrorgrupperna Hamas och Hizbollah.

Iran har svurit att hämnas mot Israel efter att Ismail Haniya, Hamas högste politiske ledare, dödats i landets huvudstad Teheran.

Iran anklagar Israel för mordet, men Israel har inte tagit på sig ansvaret. Iran påstår även att USA bär ansvaret för attacken mot Haniya på grund av landets stöd till Israel.

– Det är oklart om attacken mot den amerikanska militärbasen är kopplat till Irans hot, uppger Reuters.

Biden i krismöte

Med anledning av den spända situationen i Mellanöstern har USA:s president Joe Biden sammankallat det nationella säkerhetsrådet för ett extrainsatt möte.

Mötet ägde rum under natten till tisdagen, svensk tid. 

Enligt NBC News diskuterade Biden och hans säkerhetsrådgivare hur USA kan gå till väga för att deskalera situationen och undvika ett storkrig i regionen.

Samtidigt rapporterar Bloomberg att USA stärker sin militära närvaro i Röda havet med anledning av Irans förväntade attack mot Israel. Den amerikanska militären ska bland annat ha stationerat ett nytt luftförsvar i området, uppger nyhetsbyråns källor.

USA för även samtal med flera länder i regionen.

– Alla parter måste avstå från eskalering, säger landets utrikesminister Antony Blinken enligt Bloomberg.

"Kritiskt ögonblick"

Det amerikanska utrikesdepartementets talesperson Matt Miller går ut med samma budskap.

– Vi befinner oss i ett kritiskt ögonblick för hela regionen. Det är viktigt att alla parter vidtar åtgärder under de kommande dagarna för att undvika eskalering. Upptrappning ligger inte i någons intresse.

Arkivfoto: Sociala medier resp The White House

Text: Redaktionen


19nov2025

JUST NU: ”Sverige har misslyckats” – granskas av FN

2025 11 19

I veckan ska Sverige granskas av FN.

Detta bland annat efter en rapport som hävdar att Sverige inte lever upp till sina internationella åtaganden, gällande arbetet mot rasdiskriminering.

Nu ska FN:s kommitté mot rasdiskriminering se över utvecklingen i Sverige.

– Sedan 2018 har situationen för rasifierade grupper i Sverige försämrats. Diskriminering och hatbrott har ökat samtidigt som den politiska retoriken har blivit alltmer rasistisk och polariserad, uppger den internationella människorättsorganisationen Civil Rights Defenders, i ett uttalande.

– Vi har tagit fram en skuggrapport som visar att Sverige har misslyckats med att leva upp till sina internationella åtaganden.

Fler har slagit larm

Rapporten hävdar på flera punkter att den svenska utveckling går åt fel håll.

Men det är inte bara Civil Rights Defenders som larmar om utvecklingen i Sverige.

– Det är inte bara vår rapport som noterar detta, även Diskrimineringsombudsmannen och Institutet för mänskliga rättigheter har slagit larm om utvecklingen, uppger människorättsorganisationen.

– Granskningen i Genève är ett viktigt tillfälle för FN att ställa Sverige till svars och kräva åtgärder.

Civil Rights Defenders

Den internationell människorättsorganisation Civil Rights Defenders har funnits i Sverige sedan 1982.

– Vi arbetar för och tillsammans med tusentals människorättsförsvarare som kämpar för att demokrati ska gälla och de mänskliga rättigheterna respekteras världen över. Vi håller även makthavare i Sverige ansvariga när de kränker mänskliga rättigheter på hemmaplan, framhåller organisationen.

LÄS OCKSÅ: Ryskt oljeraffinaderi aktustänger

Utdrag från rapporten

Enligt rapporten från organisationen har den är utvecklingen i Sverige oroande.

- Vi har misslyckats med att skydda muslimer, samer, judar, afro-svenskar och andra minoriteter från diskriminering och hatbrott.

- Vi har infört repressiva lagar som ökar risken för etnisk profilering och övervakning.

- Vi har dragit in stöd till civila samhällsorganisationer, särskilt de som företräder minoriteter.

- Rasistisk retorik från politiker har blivit en del av det offentliga samtalet, vilket normaliserar rasismen i samhället.

LÄS OCKSÅ: Länsförsäkringar bekräftar – nu blir det billigare för svenskarna

Foto: Regeringskansliet resp FN

Text: Redaktionen


JUST NU: Inte hänt på 100 år – politisk bomb i Danmark

2025 11 19

Socialdemokraterna i Danmark tvingas konstatera ett katastrofval.

Under tisdagen gick danskarna till val i kommun- och regionvalen, vilket slutade i ett kraftigt nederlag för danska S.

Förutom att partiet tappar i 87 av 98 kommuner förlorar Socialdemokraterna även makten i Köpenhamn för första gången på 112 år, rapporterar danska medier.

– Det är chock på chock på chock som drabbar Socialdemokraterna var tionde minut just nu. Kommuner som de aldrig förväntat sig skulle komma att äventyras bara glider dem mellan fingrarna, säger TV2:s politiska redaktör Hans Redder till den egna kanalen.

"Härdsmälta"

Hans Redder beskriver kvällen som en “socialdemokratisk härdsmälta”. Andra kommentatorer kallar valnatten för “den mest spännande på väldigt, väldigt länge”.

Som en följd av valresultatet kommer Socialdemokraterna att förlora flera borgmästarposter. Nu kommer finger att pekas mot statsminister Mette Frederiksen, menar den politiske kommentatorn Søs Marie Serup .

Med tanke på hur kvällen har utvecklats tror jag att man tryggt kan förvänta sig att det kommer att bli en intern diskussion om huruvida Mette Frederiksen har stakat ut rätt riktning för partiet, säger hon till TV2.

"Monumentalt nederlag"

Inför valkvällen hade det talats om en möjlig “politisk jordbävning” i Danmark.

Den danska tidningen BT skriver att valresultatet “överträffar Mette Frederiksens värsta fantasier”. 

– Detta är ett monumentalt nederlag för Socialdemokraterna, och inte bara procentuellt sett, säger tidningens analytiker Henrik Qvortrup.

LÄS OCKSÅ: Ryssland rasande – ”ni har förstört i 12 år”

S-ledaren och statsminister Mette Frederiksen sade igår att hon kommer att ta ansvar för vad följderna blir av valutgången.

– Jag har alltid ett ansvar för vad som händer i Socialdemokraterna. Det har jag naturligtvis även idag, säger Mette Frederiksen enligt Ekstra Bladet..

Socialdemokraterna tappade 5,2 procentenheter jämfört med regionvalen 2021, men är fortfarande Danmarks största parti på 23,2 procent sett över hela landet.

I Köpenhamn tappade partiet från 17,2 procent till 12,7 procent.

LÄS OCKSÅ: Brutal anklagelse mot ryska folket – värre än Nazityskland

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen