USA-bas attackerad – presidenten i krismöte

2024 08 08

Flera amerikanska soldater har skadats i en attack mot en militärbas i Irak.

Två raketer och flera drönare har avfyrats mot den amerikanska militärbasen Ain-al-Asad i västra Irak.

Minst fem personer har skadats. En av dem är allvarligt skadad, rapporterar Reuters med hänvisning till amerikanska källor.

Det är oklart vem som ligger bakom attacken. Ingen har än så länge tagit på sig ansvaret för dådet.

Kopplas till Iran 

Attacken mot den amerikanska basen sker i ljuset av upptrappningen i Mellanöstern.

Förra veckan dödade USA:s allierade Israel flera högt uppsatta medlemmar av de militanta terrorgrupperna Hamas och Hizbollah.

Iran har svurit att hämnas mot Israel efter att Ismail Haniya, Hamas högste politiske ledare, dödats i landets huvudstad Teheran.

Iran anklagar Israel för mordet, men Israel har inte tagit på sig ansvaret. Iran påstår även att USA bär ansvaret för attacken mot Haniya på grund av landets stöd till Israel.

– Det är oklart om attacken mot den amerikanska militärbasen är kopplat till Irans hot, uppger Reuters.

Biden i krismöte

Med anledning av den spända situationen i Mellanöstern har USA:s president Joe Biden sammankallat det nationella säkerhetsrådet för ett extrainsatt möte.

Mötet ägde rum under natten till tisdagen, svensk tid. 

Enligt NBC News diskuterade Biden och hans säkerhetsrådgivare hur USA kan gå till väga för att deskalera situationen och undvika ett storkrig i regionen.

Samtidigt rapporterar Bloomberg att USA stärker sin militära närvaro i Röda havet med anledning av Irans förväntade attack mot Israel. Den amerikanska militären ska bland annat ha stationerat ett nytt luftförsvar i området, uppger nyhetsbyråns källor.

USA för även samtal med flera länder i regionen.

– Alla parter måste avstå från eskalering, säger landets utrikesminister Antony Blinken enligt Bloomberg.

"Kritiskt ögonblick"

Det amerikanska utrikesdepartementets talesperson Matt Miller går ut med samma budskap.

– Vi befinner oss i ett kritiskt ögonblick för hela regionen. Det är viktigt att alla parter vidtar åtgärder under de kommande dagarna för att undvika eskalering. Upptrappning ligger inte i någons intresse.

Arkivfoto: Sociala medier resp The White House

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 11

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 feb 2026

Ryssland ska utföra operation i grannland – inleder rekrytering

2026 02 11

Ryssland har inlett en rekrytering för att utföra en operation i Baltikum.

Det handlar om en planerad sabotageoperation i Lettland, uppger Normunds Mežviets, generaldirektör för den lettiska statliga säkerhetstjänsten.

Enligt Lettland siktar Ryssland främst in sig på militära anläggningar och kritisk infrastruktur. Natolandet slår också larm om att Moskva rekryterar personer med kopplingar till kriminella nätverk för operationen, rapporterar Pravda.

– De här personerna har också vissa kriminella företagskopplingar, om man så vill. De har ett brett nätverk av kontakter med liknande intressen. Att rekrytera en sådan person ger omfattande möjligheter att förlita sig på dem och involvera andra de känner i liknande aktiviteter, säger Normunds Mežviets enligt tidningen.

"Desperata försök"

Under fjolåret avslöjades en grupp som satt eld på lettiska lokaler som tillhörde ett företag involverat i ett försvarsprojekt året dessförinnan.

Samma grupp ska även ha planerat att attackera lastbilar med ukrainska registreringsskyltar. En lista över potentiella sabotagemål avslöjades också. På listan fanns bland annat kraftanläggningar och militära platser.

– I flera år nu har vi observerat att Ryssland gör ganska desperata försök att etablera nya grupper av unga, utbildade ledare som senare skulle leda så kallade landsmannaorganisationer och samordna rysktalande samhällen för att uppnå ryska mål, säger Normunds Mežviets.

LÄS MER: Lavrovs besked till Europa – ”Vi kommer inte attackera, men…”

Fyra personer i förvar

Den lettiska säkerhetstjänsten har nyligen varnat för att Ryssland kommer att upprätthålla en hög aggressionsnivå under året. Aggressionen bedöms dessutom kunna eskalera.

Enligt säkerhetstjänsten rekryterar Ryssland tidigare fångar och drogmissbrukare som ska delta i operationen. 

Lettland har sedan tidigare gripit fyra personer som fortfarande sitter i förvar. Samtliga misstänks för spionage. Tre av dem är lettiska medborgare.

ANDRA LÄSER: Nordea uppmanar 50-plussare: ”Försök inte konkurrera med yngre”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen