I NATT: Ukraina vädjar om EU-medlemskap – uppmanar Tyskland att agera

2022 05 16

Ukraina sätter sitt hopp till Tyskland för att bli fullvärdig medlem i unionen.

Ukraina vill bli medlem i EU för att närma sig väst och distansera sig från Ryssland, och landets ansökan kan behandlas av kommissionen i juni.

Tyskland har dock höjt ett varningens finger för att det inte finns några “genvägar” till medlemskap, enligt Reuters, och nu vädjar Ukraina till landet för att hjälpa dem in i EU.

Försökte övertala tyskarna

Ukrainas utrikesminister Dmytro Kuleba besökte Berlin förra veckan för att övertala tyskarna att ta en ledande roll i att hjälpa landet i ansökningsprocessen.

– Jag sade till dem att det kommer att ske oavsett. Det är oundvikligt att Ukraina får kandidatstatus förr eller senare, säger Dmytro Kuleba enligt CNN.

Kan ske ändå

Utrikesministern tillägger följande om Ukrainas väg mot EU-medlemskap.

– Den tyska eliten har ett val att leda den här processen skriva in sitt namn i historien. Eller så sker det ändå, men utan deras ledarskap.

“Ingen genväg”

Sedan den ryska invasionen har Ukraina gjort allt för att skynda på ett medlemskap i EU. I ett möte med just Dmytro Kuleba sade Tysklands utrikesminister Annalena Baerbock att landet gärna ser Ukraina i EU, men inte vill ge några “falska löften”.

– Ukraina är en viktig del av Europa, jag önskar att vi kan finna ett starkt och övertygande svar till er önskan om att ansluta – även om det inte finns någon genväg till fullt EU-medlemskap. 

Varnar för snabbt medlemskap

Även Frankrikes president Emmanuel Macron har varnat för att ett ukrainskt medlemskap inte får lov att hastas igenom. 

En anledning till att Ukraina inte tilldelats kandidatstatus är på grund av hög korruption i landet.

“Flera år”

– Även om vi skulle ge Ukraina kandidatstatus imorgon, så vet alla att processen som leder till att de går med skulle ta flera år, kanske decennier, sa Macron under ett framträdande i Strasbourg förra veckan enligt Reuters.

Besked i juni

Inom några veckor kan dock Ukraina trots allt få besked om huruvida EU ska gå vidare med landets ansökan.

– EU-kommissionen siktar på att tillkännage sin uppfattning i juni, meddelar kommissionens ordförande Ursula von der Leyen på Twitter.

Text: Redaktionen


09 april 26

Bensin- och dieselpriset störtdyker – här är nya prislappen

2026 04 10

Drivmedelspriserna faller kraftigt under torsdagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker bensinpriset med 90 öre till 18,59 kronor litern.

Det största prisfallet noteras för dieseln.

Under torsdagen sjunker dieselpriset med hela 2,70 kronor. Den nya prislappen blir 22,44 kronor litern.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,59 kr/l (-0,90)

- Miles 98: 19,89 kr/l (-0,90)

- Miles+ 98: 20,19 kr/l (-0,90)

- Miles Diesel 22,44 kr/l (-2,70)

- Miles+ Diesel 23,03 kr/l (-2,70)

- HVO100 30,59 kr/l (-2,85)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,29 kr/l (-0,70)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

Beskedet som avgör allt

Prissänkningarna äger rum dagar efter att USA och Iran enats om en vapenvila. Eldupphöret i Mellanöstern har fått oljepriset att sjunka, vilket leder till lägre drivmedelspriser i Sverige.

Samtidigt är läget i Mellanöstern mycket osäkert.

Huruvida Iran kommer tillåta fri passage genom Hormuzsundet är fortfarande oklart.

Jes Asmussen, chefekonom på danska SJF Bank, beskriver faktorn som avgörande för den ekonomiska utvecklingen.

– Vi kan prata hur mycket som helst om vapenvila, men tills vi ser fler fartyg segla genom Hormuzsundet kan vi inte se något slut på den här energikrisen, säger han till TV2.

LÄS MER: BESKED: Här sänks bensinen först 

Sundet inte öppet

Innan kriget passerade cirka 60 fartyg Hormuzsundet dagligen. I dag är siffran nere på omkring tre fartyg per dag.

– Det finns ingenting som tyder på att det har öppnats. Absolut inte, säger Jes Asmussen till kanalen och varnar för att oljepriset kan stiga igen:

– De värsta farhågorna skingrades med tillkännagivandet av vapenvilan, men innan vi ser olja flöda genom sundet skulle jag inte utesluta att oljepriset kan stiga till över 100 dollar igen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad förändring på bostadsmarknaden

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Ryssland inför totalblockad

2026 04 10

Ryssland har infört en fullständig blockad i hela landet.

Ryska myndigheter har blockerat meddelandeappen Telegram i hela landet.

Detta markerar en av de mest omfattande åtstramningarna av digital kommunikation på senare år, rapporterar Kyiv Post.

Fullständig blockad

Ryssland har enligt uppgifter helt stängt ned tillgången till Telegram i hela landet.

Blockaden gäller både mobilnät och fast internet, vilket gör appen i praktiken oanvändbar utan hjälpmedel som VPN.

Enligt rapporter från flera användare runt om i landet har åtkomsten plötsligt försvunnit, och många beskriver att tjänsten helt slutat fungera.

– Det verkar som att Telegram har blivit totalblockerat på Ryska federationens territorium, säger Mikhail Klimarev, chef för organisationen Internet Protection Society.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Digital nedstängning

Efter blockaden fungerar Telegram i stort sett bara via VPN-tjänster, som krypterar användarnas internettrafik och leder den genom andra servrar för att kringgå censur.

För vanliga användare innebär detta att appen inte längre går att använda som tidigare, eftersom meddelanden inte skickas, media inte laddas och appen ofta inte ens startar utan sådan teknik.

Situationen har lett till att många beskriver det som en form av digital nedstängning.

Blockaden kommer inte utan förvarning.

Den ryska medieövervakaren Roskomnadzor har under en längre tid stegvis begränsat Telegram genom att strypa hastigheten, begränsa röst- och videosamtal samt försämra möjligheten att ladda ner media.

Dessa åtgärder har gradvis gjort plattformen svårare att använda innan den nu helt stängts ned.

Regeringen svarar

Ryska myndigheter uppger att beslutet grundas i att plattformen används för kriminell och terroristrelaterad aktivitet.

Samtidigt försöker Kreml styra användare mot en ny nationell meddelandeapp.

– Vi uppmanar medborgarna att byta till vår nationella meddelandeapp MAX, uppger officiella källor enligt rapporteringen.

Kritiker har dock uttryckt oro för att den nya appen kan komma att användas för övervakning av användare och ytterligare kontroll över informationsflödet i landet.

Blockaden ses som en del av en bredare utveckling där internetfriheten i Ryssland successivt har begränsats sedan 2022.

LÄS MER: Fyra länder stoppar Ukraina från Nato

Foto: E Fillin

Text: Redaktionen