I NATT: Ukrainas revansch – använder ryska raketer mot Putins soldater

2022 04 07

Ukrainska styrkor har erövrat ett ryskt vapen med kraftfull effekt och använt mot just de ryska styrkorna.

Det rapporterar the Times under natten.

Termobariska vapen

Vapnet som de ukrainska styrkorna har beslagtagit från Ryssland är av kraftig karaktär.

Det ska nämligen röra sig om en avfyrningsramp med potential att skjuta termobariska vapen. Det vill säga sprängladdningar där bränslet antänds och reagerar med syre, vilket kan orsaka förödande sprängningar med extremt höga temperaturer. Explosionerna kan även skada inre organ.

Ryska raketer

Uppgifterna bekräftas från Sergei Bratchuk, talesman för Odesaregionen i Ukraina, enligt the Times.

Enligt honom ska det handla om en så kallad TOS-1A-raket, ett ryskt vapen som uppges kunna förinta hela kvarter.

Smakat på egen medicin

Samma typ av raket har observerats i den beväpnade ryska konvoj som tidigare i mars misslyckades med att angripa Kyiv.

Nu uppger Segei Bratchuk alltså att samma vapen har avfyrats mot ryska trupper i östra Ukraina, i närheten av Izyum.

Hotet mot Kyiv borta

Samtidigt uppger amerikanska tjänstemän att minst 24 000 ryska soldater har dragit sig tillbaka från Kyiv och är tillbakapressade, även om man fruktar attacker i öst. 

– Hotet om [en] markinvasion [av Kyiv] är helt klart borta för tillfället, men det är inte klart vad deras mål på längre räckvidd är, uppger en anonym amerikansk försvarstjänsteman till Sky News.

“Ukraina kan vinna”

Pentagons talesman John Kerby menar att Ukraina till och med kan vara på väg att vinna kriget.

– Om man tittar på vad de har kunnat göra hittills så har Putin uppnått exakt noll av sina strategiska mål i Ukraina, säger han till Sky News och tillägger:

– Självklart kan [Ukraina] vinna det här.

Obarmhärtigt vapen

Termobariska vapen likt TOS-1A innehas även av amerikansk militär. De har till exempel använts i kriget mot Afghanistan när USA attackerade al-Qaidas baser i landet.

Raketen beskrivs inte sällan som ett kraftfullt och obarmhärtigt vapen.

Arkivfoto: Youtube

Text: Redaktionen


Natoplan har skjutit ner farkost

2026 07 24

Natos stridsflyg har genomfört en nedskjutning.

En drönare tog sig under förmiddagen in i Rumäniens luftrum.

Farkosten sköts ner av ett rumänskt stridsplan efter att ett varningslarm gått ut till befolkningen, rapporterar RBC Ukraine.

F-16-plan i luften

Ett rumänskt stridsflygplan av typen F-16 har skjutit ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Det uppger Rumäniens president Nicușor Dan och den rumänska nyhetsbyrån Agerpres.

Händelsen inträffade under förmiddagen när det rumänska flygvapnet ingrep mot farkosten.

Enligt presidenten kunde piloten agera utan att någon människa befann sig i fara.

– Området var obebott, så piloten kunde öppna eld utan någon risk. Just nu undersöker ansvariga myndigheter området för att ta reda på alla detaljer kring händelsen, säger Nicușor Dan.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Nationellt varningsmeddelande

Innan drönaren sköts ner hade Rumänien skickat ut ett nationellt varningsmeddelande till invånare i flera områden.

Varningen utfärdades efter uppgifter om en möjlig drönare i sydöstra delen av landet.

Bland annat berördes Buzău län, men även Brăila, Galați och Tulcea fick liknande varningar.

Rumäniens räddningstjänst uppger att larmet skickades ut genom landets officiella varningssystem RO-ALERT.

Efter insatsen har myndigheter skickats till platsen för att samla in information och fastställa exakt vad som har hänt.

Den rumänske presidenten betonar att utredningen nu ska ge fler svar kring farkosten och dess väg in över rumänskt territorium.

Stridsflyg i Polen

Händelsen sker samtidigt som flera Natoländer har uttryckt oro för möjliga provokationer kopplade till kriget i Ukraina

Så sent som förra veckan skickade Polen upp stridsflygplan efter att ett ryskt Il-20-spaningsflygplan närmat sig polskt luftrum över Östersjön.

De polska jaktplanen skickades upp för att möta det ryska planet och efter att radiokontakt etablerats fick den ryska besättningen order om att lämna området.

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz kallade händelsen allvarlig.

– Ett par av våra jaktflygplan i incidentberedskap mötte ett ryskt spaningsflygplan som försökte ta sig in i polskt luftrum, sade försvarsministern.

Han beskrev samtidigt Ryssland som ett direkt hot mot Polen och andra Natoländer.

Incidenten i Polen var inte den första under året.

Tidigare har polska F-16-plan vid flera tillfällen skickats upp för att möta ryska militärflyg över Östersjön.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Inte hänt på 40 år i Sverige – framgång för regeringen

2026 07 24

Regeringen kan konstatera ett historiskt besked på fredagen.

När Tidösamarbetet tog form för snart fyra år sedan blev migrationen en av de mest centrala frågorna i avtalet. Regeringen har själv talat om att man inlett ett paradigmskifte i svensk migrationspolitik.

Att få ordning på Sverige, det är vårt absolut nödvändiga stora projekt och där ingår både att minska invandringen så att vi klarar av integrationen men också få ner den stora gängkriminaliteten, sade statsminister Ulf Kristersson (M) våren 2023.

Inte hänt sedan 1984

På fredagen släpper Migrationsverket sin nya prognos för hur många som bedöms söka asyl i Sverige under 2026.

Siffran landar på 4 200 nya ansökningar i år. Det är den lägsta nivån sedan 1984, enligt TV4 Nyheterna.

– Det beror både på att det kommer färre asylsökande till EU och att svenska regelverket har gjort Sverige mindre attraktivt för asylsökande, säger Eric Ramstedt, planeringsdirektör på Migrationsverket, i ett uttalande.

"Historiskt lågt"

Migrationsminister Johan Forssell (M) är nöjd över utvecklingen och konstaterar att det handlar om historiskt låga nivåer. Han menar att det är centralt för att Sverige ska klara integrationen.

– När vi tog över var prognosen 19 000 personer det året. Nu är vi nere på runt 4 000, säger han till TV4.

Även antalet som söker arbetstillstånd i Sverige minskar. Samtidigt är det fler ukrainare som söker tillfälligt skydd. Här justeras prognosen upp med 1 000 sökande till 10 000 under 2026.

– Prognosen för 2026 justeras upp utifrån att det hittills i år kommit fler ukrainare än vi tidigare räknat med, säger Eric Ramstedt. 

Andra läser: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

S lovar stram migration

Johan Forssell har tidigare varnat för att invandringen kan öka vid maktskifte i höst. Socialdemokraterna har dock tydligt tagit ställning för en stram migrationspolitik 

– Med mig som statsminister kommer det att vara en fortsatt stram migrationspolitik för människor som kommer till Sverige, sade partiledare Magdalena Andersson (S) till Aftonbladet i juni.

Andra läser: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen