I NATT: Tvingas ställa in – Vita huset i krismöte
2025 06 06
Vita huset har suttit i flera krismöten natten till fredagen.
Storbråket har eskalerat.
Donald Trump och techmiljardären Elon Musk svingar kraftigt åt varandra efter att den senare nu lämnat sitt uppdrag i administrationen.
Igår kväll påstod Musk, utan belägg, att Trump finns med Epsteinutedningen, som handlar om affärsmannen Jeffrey Epstein som hittades död i sin cell för sex år sedan efter att ha åtalats för trafficking av minderåriga.
Under natten har Vita huset kallat till omedelbart krismöte till följd av bråket, rapporterar Dagbladet som hänvisar till uppgifter från Reuters.
Dessutom uppges Stephen Miller, biträdande stabschef och en av Trumps närmaste rådgivare, direkt ha ställt in en planerad intervju med Fox News för att delta i det brådskande mötet.
Trump: "Har aldrig varit bättre"
Krismötet verkar ha gett visst resultat.
På fredagsmorgonen svensk tid antyder Trump att stridsyxan är på väg att begravas.
– Det går väldigt bra, har aldrig varit bättre. Siffrorna ökar, de högsta opinionsmätningarna jag någonsin haft, säger presidenten i ett kort uttalande till Politico.
Vill byta ut presidenten
Bråket bottnar i att Elon Musk uttryckt besvikelse över den budget som Vita huset och Donald Trump gått fram med.
Presidenten har å sin sida sagt att Musk enbart är arg för att den utelämnade subventioner på elbilar.
Under natten antyder miljardären nu att Trump borde avsättas och ersättas av vicepresident JD Vance. Tesla-vd:n har delat ett inlägg på X med just den idén.
Samtidigt skriver Bill Ackerman, en av Trumps mest hängivna anhängare på Wall Street, att bråket måste upphöra omedelbart.
– Jag stöder Donald Trump och Elon Musk och de borde sluta fred för vårt fantastiska lands bästa, framhåller Ackerman på X.
Musk tycks dela den åsikten.
– Du har inte fel, svarar miljardären på inlägget.
LÄS MER: Elon Musk varnar USA
Foto: Official White House Photo by Gabriel Kotico
Text: Redkationen