4 november 2025

I NATT: Tsunamivarning utfärdad

2023 04 25

Mängder av människor har tvingats att fly till högre höjder.

Detta efter att en kraftig undervattensjordbävning ägt rum i västra Indonesien och utlöst en varning för tsunami i regionen, rapporterar The Guardian och Reuters.

Flydde i panik

Organisationen National Disaster Mitigiation Agency har släppt filmer som visar hur folk väller upp till höglandet, antingen till fots eller med motorcykel, samtidigt som regnet öser ned.

– Människor lämnade sina hem. En del hade panik men höll det under kontroll. För närvarande håller några av dem på att evakuera bort från havet, säger Abdul Muhari, talesperson för Indonesiens myndighet för kastastrofbekämpning.

Även sjukhus tvingades att evakuera efter att sprickor upptäckts i anläggningen som en följd av jordbävningen.

Magnitud 7,1

Skalvet mätte magnituden 7,1, vilket kategoriseras som en "större" jordbävning som kan orsaka allvarlig skada över större områden.

Den konstaterades ha ägt rum 17 mil sydost om Teluk Dalam, en kuststad i södra Nias-regionen i norra Sumatra.

Enligt US Geological Survey skedde jordbävningen på 15 kilometers djup och efterskalv mätte ända upp till 5,8 på richterskalan.

Valde att stanna kvar

Drygt två timmar efter skalvet hävdes varningen för en flodvåg av Indonesiens myndigheter.

– Många invånare i flera byar på ön Mentawi valde dock att stanna på högre höjder trots att tsunamivarningen avkallats. På grund av rädsla för efterskalv, säger Abdul Muhari enligt The Guardian.

Inte ovanligt

Indonesien, med drygt 270 miljoner människor i sitt land, drabbas ofta av naturkatastrofer som vulkanutbrott och jordbävningar.

Även tsunamis är relativt vanligt förekommande.

– I november dödade ett skalv med magnituden 5,6 minst 340 människor och skadade mer än 62 600 hem i delar av västra Java, skriver den brittiska tidningen.

Tsunamin 2004

Den mest uppmärksammade tsunamin som drabbat Sumatra och Indonesien var den som ägde rum i Indiska oceanen på annandag jul 2004.

Totalt dog över 230 000 människor och förutom Indonesien slog tsunamivågorna även mot Sri Lanka, Thailand, Indien, Malaysia och Maldiverna.

Arkivfoto: T. Turner

Text: Redaktionen


24 augusti 2026

UPPGIFTER: Alla krigsfartyg lämnar – kaos i ryska flottan

2026 08 24

Rysslands diktator Vladimir Putin har tvingats omdirigera ryska krigsfartyg.

Vid flera tillfällen har Natostyrkor bordat och beslagtagit fartyg som ingår i den så kallade ryska skuggflottan.

Det har fått Putin att agera.

För första gången på över ett decennium har Ryssland tömt Medelhavet på sina krigsfartyg för att istället skicka dem till att bevaka tankfartygen i skuggflottan, uppger The Telegraph.

Inte på hela sommaren har ett ryskt krigsfartyg setts till i regionen.

– Det har inte funnits någonting där sedan juni. Det är första gången på mer än tio år. Det här är ganska betydelsefullt. De är inte en global flotta om de inte är utplacerade över hela världen, säger en Natotjänsteman till den brittiska tidningen.

"Kaos" i flottan

Enligt västerländska tjänstemän råder “kaos” i den ryska överbelastade flottan. Det har tvingat Putin att dra sig tillbaka från regionen, efter att ha upprättat en permanent insatsstyrka i Medelhavet 2013.

– Ryssland känner sig uppenbarligen hotat, säger den tjänsteman från Nato som The Telegraph talat med.

– De kände sig hotade av ett litet segelfartyg i Engelska kanalen, som de avlossade ett varningsskott mot. Det säger det mesta om den ryska flottans sätt att tänka just nu.

Under press

Uppgifterna beskrivs i brittisk media som ett tecken på hur Kreml är under ökad press. Putin har nyligen påstått att Natoländer som stoppar ryskkopplade fartyg genom är ett brott mot internationell sjörätt.

– Det är ingenting annat än sjöröveri och rån. Om detta görs kommer vi att tvingas svara med samma sak, har diktatorn sagt enligt Daily Express.

Den ryska skuggflottan seglar bland annat i Östersjön och transporterar stora mängder olja som används för att finansiera Rysslands krig mot Ukraina. Tiotusentals ton råolja fraktas av undermåliga och rostiga fartyg med brister i navigationssystemen. 

Upplagt för haveri, enligt flera experter.

– I värsta fall pratar vi om hundratals mil av stränder som är nedsmetade av olja, har Jonas Henriksson, oljeskadeexperet, tidigare sagt till SVT.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


24 augusti 2026

Sverige utklassar Europa – inget land är bättre

2026 08 24

Sverige krossar övriga medlemsländer i EU.

Ren utklassning.

Så beskrivs de svenska siffrorna i förhållande till EU-länderna när det gäller att sänka utsläpp från nya bilar. 

Av alla länder i hela unionen är det nämligen Sverige som fått ned koldioxidutsläppen från nyregistrerade bilar snabbast de senaste åren, rapporterar Vi Bilägare.

Jämfört med år 2000 har de svenska snittutsläppen rasat med hela 70 procent, från 200 gram koldioxid per kilometer till 59 gram per kilometer.

Planat ut efter matkskiftet

Den största minskningen skedde mellan 2019 och 2022. Därefter har minskningen planat ut. Enligt Vi Bilägare skulle det kunna bero på att regeringen ersatt den tidigare elbilsbonusen med en premie som inte kan utnyttjas av lika många hushåll.

– Minskningstakten har dämpats sedan 2022, bland annat till följd av att klimatbonusen avskaffades och elbilsförsäljningen bromsade in. Utsläppen har ändå fortsatt att minska, bland annat genom en ökad andel laddhybrider, säger branschorganisationen Mobility Swedens vd Jessica Alenius till bilmagasinet.

De enda länderna som kan utmana Sverige i statistiken är Danmark, Finland och Nederländerna som minskat sina utsläpp från nyregistrerade bilar med över 60 procent.

I Tyskland har man enbart lyckats få ned utsläppen med 36 procent och i Spanien och Italien är siffrorna så låga som 26 respektive 23 procent.

LÄS MER: Experten: Då ska du binda bolåneräntan

Ny premie

Regeringens senaste elbilspremie öppnade i mars tidigare i år. Premien kritiserades när den infördes för att enbart omfatta vissa inomstgrupper i utvalda kommuner.

Bara drygt en fjärdedel av Sveriges 10,6 miljoner invånare bor i de kommuner som omfattas, och ännu färre uppfyller inkomstkravet, sade Carl-Erik Stjärnvall, hållbarhetsansarig på Riksförbundet M Sverige.

Hushåll som är berättigade stödet kan få upp till 46 800 kronor under en treårsperiod för att köpa en leasa en ny eller begagnad elbil.

 Jag är väldigt glad att den nya elbilspremien startar nu. Jag hoppas att många hushåll, inte minst barnfamiljer, ska kunna ta chansen att skaffa en elbil med hjälp av det här stödet, sade Johan Britz (L) i våras då han vikarierade som klimat- och miljöminister.

LÄS MER: Högkostnadsskyddet för mediciner kan göras om

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen