18 maj 26

I NATT: Tidigare Wagnerbefäl har gripits i Sverige

2023 04 07

En rysk Wagneravhoppare har tagits av polis utanför Göteborg.

Den ökända Wagnergruppen har orsakat stor skada under kriget i Ukraina för den ryska armén.

Den ryska avhopparen Andrej Medvedev tog sig till Norge efter att ha hoppat av gruppen i början av året.

Nu uppges Medvedev ha tagits av svensk polis utanför Göteborg, rapporterar DN.

– Vad jag vet plockades han upp längs en väg där han var ute och gick. Vad som sedan hände med honom har jag ingen information om, säger Johan Josarp, vakthavande befäl på polisen i region Väst. 

Rest med buss

Enligt uppgifter har det tidigare Wagnerbefälet rest från Norge till Sverige med buss för att köpa billiga cigaretter.

Efter att ha missat bussen tillbaka ska han ha börjat gå längs vägen varpå han upptäcktes av en polispatrull.

Ledaren för gruppen som hjälpte Medvedev fly till Norge, Vladimir Osetjkin, meddelar via facebook att Medvedev är ångerfull.

Dramatisk flykt

I januari greps den tidigare Wagnermedlemmen av norsk polis i Finnmark efter att ha flytt från Murmansk via orten Nikel.

Många oklarheter råder kring Medvedevs historia, men han uppger själv att han bevittnat mord på soldater som försökt fly.

Det är Wagnergruppen

Wagnergruppen är ett privat militärföretag som har nära kopplingar till det ryska styret.

Gruppen har varit aktiv i flera konflikter runt om i världen, bland annat i Syrien, Libyen, Centralafrikanska republiken och nu senast kriget i Ukraina.

Företaget bildades först under Rysslands olagliga annektering av Krymhalvön 2014, uppger New York Times.

“Måste sägas”

Intensiva strider pågår alltjämt på flera olika platser i Ukraina.

Wagnergruppens ledare Yevgeny Prigozhin sade under torsdagen att det inte finns några tecken på att Ukraina kommer ge upp den viktiga staden Bachmut.

– Det måste sägas tydligt att fienden inte är på väg någonstans, meddelar han enligt Reuters.

Wagnergruppen är  mycket aktiv i de attacker som sker mot Bachmut.

Foto: M. König

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen