22jan26

I NATT: Tidigare Wagnerbefäl har gripits i Sverige

2023 04 07

En rysk Wagneravhoppare har tagits av polis utanför Göteborg.

Den ökända Wagnergruppen har orsakat stor skada under kriget i Ukraina för den ryska armén.

Den ryska avhopparen Andrej Medvedev tog sig till Norge efter att ha hoppat av gruppen i början av året.

Nu uppges Medvedev ha tagits av svensk polis utanför Göteborg, rapporterar DN.

– Vad jag vet plockades han upp längs en väg där han var ute och gick. Vad som sedan hände med honom har jag ingen information om, säger Johan Josarp, vakthavande befäl på polisen i region Väst. 

Rest med buss

Enligt uppgifter har det tidigare Wagnerbefälet rest från Norge till Sverige med buss för att köpa billiga cigaretter.

Efter att ha missat bussen tillbaka ska han ha börjat gå längs vägen varpå han upptäcktes av en polispatrull.

Ledaren för gruppen som hjälpte Medvedev fly till Norge, Vladimir Osetjkin, meddelar via facebook att Medvedev är ångerfull.

Dramatisk flykt

I januari greps den tidigare Wagnermedlemmen av norsk polis i Finnmark efter att ha flytt från Murmansk via orten Nikel.

Många oklarheter råder kring Medvedevs historia, men han uppger själv att han bevittnat mord på soldater som försökt fly.

Det är Wagnergruppen

Wagnergruppen är ett privat militärföretag som har nära kopplingar till det ryska styret.

Gruppen har varit aktiv i flera konflikter runt om i världen, bland annat i Syrien, Libyen, Centralafrikanska republiken och nu senast kriget i Ukraina.

Företaget bildades först under Rysslands olagliga annektering av Krymhalvön 2014, uppger New York Times.

“Måste sägas”

Intensiva strider pågår alltjämt på flera olika platser i Ukraina.

Wagnergruppens ledare Yevgeny Prigozhin sade under torsdagen att det inte finns några tecken på att Ukraina kommer ge upp den viktiga staden Bachmut.

– Det måste sägas tydligt att fienden inte är på väg någonstans, meddelar han enligt Reuters.

Wagnergruppen är  mycket aktiv i de attacker som sker mot Bachmut.

Foto: M. König

Text: Redaktionen


07mars26

Varnar för kraftigt snöoväder – kalldusch för svenska folket

2026 03 08

Ett dramatiskt väderomslag väntar.

SMHI har nyligen meddelat att det nu är vår i en stor del av Sverige.

Men snart kan vädret skifta rejält.

Meteorologer varnar för ett dramatiskt bakslag i form av snöoväder.

”Dramatik i vädret”

Idag lördag är det lite kallare på sina håll jämfört med hur det har varit de senaste dagarna.

Men det är bara en försmak på vad som ska komma, rapporterar TV4. Den som har trott att våren har kommit för att stanna riskerar att bli rejält besviken.

Framåt slutet av nästa vecka slår vädret om ordentligt.

– Det blir en allmän omläggning i väderläget för då kommer kalluften ner och de här lågtrycken in. Så det är upplagt för att det kan bli lite mer dramatik i vädret, säger meteorologen Ulrika Elvgren till kanalen.

Nästa helg ser det ut att bli ett riktigt snöoväder.

– Djupa lågtryck, kanske större nederbördsområden och snöoväder. Det är för långt fram för att ge detaljer men vi ser bakslagen i kikaren, säger meteorologen.

Vårväder senaste dagarna

Att den tidiga våren råkar ut för bakslag är egentligen allt annat än oväntat, men många lär nog ändå bli besvikna efter den senaste tidens vårliknande väder.

Det är vår när medeltemperaturen har varit över noll grader i en vecka.

I dagarna har SMHI alltså meddelat att det är vår i södra och delar av mellersta Sverige, från Sveriges sydligaste del upp till Stockholm, rapporterar SR.

Men nästa helg ser alltså vintervädret ut att göra comeback.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland - "kommer bemötas kraftfullt"

Soligt imorgon söndag

Redan idag lördag är vädret lite mindre vårlikt jämfört med de senaste dagarna.

– Idag får Götaland mycket moln och i främst de norra landskapen något lätt regn. I Svealand regn eller blötsnö som passerar åt sydost och följs möjligen av något uppluckrat molntäcke, rapporterar SMHI:s meteorolog Christopher Greenland.

– I Norrland varvas på dagen sol med moln, men längst i söder kan regn dröja kvar till mitt på dagen, tillägger han.

Imorgon söndag kan det dock bli mycket milt och gott om sol i en stor del av landet.

I början av nästa vecka väntas fortsatt mest högtrycksbetonat väder.

Men i slutet av veckan kommer alltså bakslaget med ett möjligt snöoväder nästa helg.

LÄS OCKSÅ: "USA kommer attackera oss" - Putins "hjärna" övertygad

Foto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


07mars26

UPPGIFTER: Ryssland slår till mot Sverige – ”kan bli en motreaktion”

2026 03 07

Sverige tar i med hårdhandskarna mot Ryssland, som dock kan slå tillbaka.

Både Sverige och andra EU-länder har börjat agera allt hårdare mot den ryska skuggflottan, som bland annat verkar i Östersjön.

På fredagen slog Kustbevakningen till mot lastfartyget Caffa utanför Trelleborg, med motiveringen att det hade oklar flaggstatus och misstänktes vara statslöst.

Sveriges hårdare tag kan dock väcka en skarp motreaktion från Ryssland.

”Motreaktion från Ryssland”

Ryssland använder sig av skuggflottan för att runda sanktioner, men den kan också användes till hybridkrigföring.

Från ryskt håll visar man ilska över Sveriges beslutsamhet att ta i med hårdhandskarna mot skuggflottan.

När den svenska kustbevakningen bordade fartyget Adler utanför Höganäs i december blev det ryska utrikesministeriets talesperson Maria Zacharova rasande.

Hon anklagade Sverige för att bryta mot internationell sjörätt.

Sverige och andra länder har dock full rätt att borda misstänkta fartyg, säger Rysslandsforskaren Maria Perrotta Berlin vid Handelshögskolan i Stockholm till Sydsvenskan.

Men man måste samtidigt vara beredd på att det kan komma en motreaktion och att Ryssland kan slå till mot Sverige.

– Om ett fartyg beter sig konstigt så har man rätt att ingripa. Det skulle kunna bli en motreaktion från Ryssland, men det här har man rätt att göra enligt havsrätten, säger Maria Perrotta Berlin till tidningen.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland - "kommer bemötas kraftfullt"

Blivit vanligare – efter skrämmande upptäckt

Trots detta har Sverige och andra EU-länder bestämt sig för att sluta dalta med Ryssland, vilket vi såg exempel på igår.

– Nyligen har det blivit vanligare att myndigheter stoppar fartygen. Man har upptäckt att de, utöver att runda sanktioner, har potential att användas för hybridkrigföring, säger Maria Perrotta Berlin till tidningen.

Kustbevakningen tog hjälp av nationella insatsstyrkan vid tillslaget mot fartyget Caffa igår. Man använde sig av helikoptrar och båtar för att borda fartyget, rapporterar SVT.

– Fartyget har övervägande rysk besättning, falsk flagg och finns på Ukrainas sanktionslista, säger Daniel Stenling, biträdande operativ chef på Kustbevakningen, till kanalen.

Man hade spanat på fartyget under en längre tid innan man slog till. Fartyget uppges finnas på en ukrainsk sanktionslista.

– När det stod klart att hon skulle åka in i våra territorialvatten bestämde vi oss för att slå till, säger Daniel Stenling.

LÄS OCKSÅ: "USA kommer attackera oss" - Putins "hjärna" övertygad

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen