I NATT: Stora framgångar för Ukraina

2022 09 09

Ukrainas president Volodymyr Zelensky bekräftar ”goda nyheter” från fronten i nordöstra Ukraina.

Enligt presidenten har ukrainska trupper, efter en överraskande motoffensiv, tvingat ryska trupper att retirera, rapporterar CNN.

På en dag uppges Ukrainas väpnade styrkor ha återtagit 400 kvadratkilometer av ryskockuperade områden i östra Charkiv-regionen, uppger den amerikanska tankesmedjan ISW.

Tvåfrontskrig

Den snabba framryckningen har överraskat ryssarna.

Ryssland har förflyttat stora delar av sina militära enheter till södra Ukraina för att försvara sig mot den pågående ukrainska motoffensiven. 

Men Ukrainas framgång i norr kan tvinga ryssarna att tänka om.

– Södra fronten ser ut att bli ett av de viktigaste konfliktområdena när kriget går mot vintern. Med en ny ukrainsk framryckning i Charkiv kan sträcka ut ryska styrkor över två olika platser, skriver ISW.

”Sammanbrott på rysk sida”

Oscar Jonsson, doktor i krigsvetenskap och forskare vid Försvarshögskolan, tror att den ryska armén kan få stora svårigheter.

I en intervju med DN konstaterar han att ukrainska styrkor närmar sig staden Izium i östra delen av landet. Ett ukrainskt återtagande av staden skulle vara förödande för Kremls militära planer.   

– Ukraina har i en månad beskjutit motståndaren på djupet kring Cherson och Krim – flygbaser, vapendepåer, transformatorstationer. Vad man inte såg komma är offensiven som nu pågår vid Izium, säger Oscar Jonsson till DN.

Han fortsätter:

–  Dessutom saknar Ryssland reserver och vi ser signifikanta sammanbrott på rysk sida. De verkar också sakna både artilleri och flygstridskrafter för att kunna slå tillbaka. Rysslands övergripande militära mål är att ha hela Luhansk och Donetsk, och då behövs den omtalade kniptången från Izium till Bachmut. Lyckas man då omringa ryska trupper i Izium så bryter man en ganska stor del av det målet.

”Stolthet”

En något försiktig Volodymyr Zelensky bekräftade ukrainska framgångar i ett tal på torsdagskvällen.

– Den här veckan har vi goda nyheter från Charkiv-regionen. Förmodligen har ni alla redan sett rapporter om ukrainska försvarares aktivitet. Och jag tror att alla medborgare känner en stolthet över våra soldater. Det är en välförtjänt stolthet, sa presidenten enligt CNN.

Foto: Presidential Office of Ukraine

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen