I NATT: Stora framgångar för Ukraina

2022 09 09

Ukrainas president Volodymyr Zelensky bekräftar ”goda nyheter” från fronten i nordöstra Ukraina.

Enligt presidenten har ukrainska trupper, efter en överraskande motoffensiv, tvingat ryska trupper att retirera, rapporterar CNN.

På en dag uppges Ukrainas väpnade styrkor ha återtagit 400 kvadratkilometer av ryskockuperade områden i östra Charkiv-regionen, uppger den amerikanska tankesmedjan ISW.

Tvåfrontskrig

Den snabba framryckningen har överraskat ryssarna.

Ryssland har förflyttat stora delar av sina militära enheter till södra Ukraina för att försvara sig mot den pågående ukrainska motoffensiven. 

Men Ukrainas framgång i norr kan tvinga ryssarna att tänka om.

– Södra fronten ser ut att bli ett av de viktigaste konfliktområdena när kriget går mot vintern. Med en ny ukrainsk framryckning i Charkiv kan sträcka ut ryska styrkor över två olika platser, skriver ISW.

”Sammanbrott på rysk sida”

Oscar Jonsson, doktor i krigsvetenskap och forskare vid Försvarshögskolan, tror att den ryska armén kan få stora svårigheter.

I en intervju med DN konstaterar han att ukrainska styrkor närmar sig staden Izium i östra delen av landet. Ett ukrainskt återtagande av staden skulle vara förödande för Kremls militära planer.   

– Ukraina har i en månad beskjutit motståndaren på djupet kring Cherson och Krim – flygbaser, vapendepåer, transformatorstationer. Vad man inte såg komma är offensiven som nu pågår vid Izium, säger Oscar Jonsson till DN.

Han fortsätter:

–  Dessutom saknar Ryssland reserver och vi ser signifikanta sammanbrott på rysk sida. De verkar också sakna både artilleri och flygstridskrafter för att kunna slå tillbaka. Rysslands övergripande militära mål är att ha hela Luhansk och Donetsk, och då behövs den omtalade kniptången från Izium till Bachmut. Lyckas man då omringa ryska trupper i Izium så bryter man en ganska stor del av det målet.

”Stolthet”

En något försiktig Volodymyr Zelensky bekräftade ukrainska framgångar i ett tal på torsdagskvällen.

– Den här veckan har vi goda nyheter från Charkiv-regionen. Förmodligen har ni alla redan sett rapporter om ukrainska försvarares aktivitet. Och jag tror att alla medborgare känner en stolthet över våra soldater. Det är en välförtjänt stolthet, sa presidenten enligt CNN.

Foto: Presidential Office of Ukraine

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen