I NATT: Skottlossning bröt ut i köpcentrum – tre döda

2022 07 18

Runt 18.00 lokal tid larmades polisen till Greenwood Park Mall i Indiana, USA.

– Tre personer är döda och två andra skadade efter att en skytt öppnade eld i matplatsen i ett köpcentrum i Greenwood, Indiana, söndag kväll, säger den amerikanska polisen enligt CNN.

12-årig flicka skadad

Tre personer har dött i samband med skjutningen och två skadats.

Bland de skadade finns en 12-årig flicka, som dock ska ha lindriga skador, erfar kanalen.

Enligt vittnen  ska den beväpnade mannen ha använt ett långt gevär.

– Vi hörde ungefär sex skott och såg alla springa, säger Olivia Harding som var på plats i köpcentret tillsammans med sin mamma, till CNN.

Civil person sköt tillbaka

Det blev oerhört dramatisk när en civil person, som bar ett lagligt vapen, själv grep in mot gärningsmannen och lyckades stoppa den pågående skjutningen.

– Dagens verkliga hjälte är medborgaren som lagligen bar ett skjutvapen i restaurangen och kunde stoppa skytten nästan så fort han började, säger Greenwoods polischef Jim Ison enligt Reuters.

Den civila mannen som drog vapen mot gärningsmannen ska vara 22 år gammal.

Betraktas som hjälte

Även borgmästaren i Greenwood, Mar Meyers, uttryckte sin tacksamhet gentemot 22-åringen.

– Den här personen räddade liv i natt. På uppdrag av City of Greenwood är jag tacksam för hans snabba agerande och hjältemod i den här situationen, säger han i ett uttalande.

Gärningsmannen oidentifierad

Mannen som öppnade eld i köpcentret ska också ha dött av skadorna han ådrog sig efter att 22-åringen skjutit tillbaka mot honom.

Det ska röra sig om en vuxen man, men han är fortfarande oidentifierad enligt polisen.

Motivet oklart

Motivet bakom skjutningen är oklart.

SWAT-team har undersökt och rensat köpcentret och bekräftar att det inte finns fler hot i byggnaden i fråga.

Flera andra myndigheter finns också på plats för att bistå utredningen, inklusive FBI.

350 masskjutningar 2022

USA har varit hårt drabbat av masskjutningar under 2022. 

Enligt CNN och Gun Violence Archive har det förekommit 350 stycken bara i år där fyra personer eller fler har skjutits.

Ett exempel bland alla hundratals masskjutningar är det våldsdåd som ägde rum under nationaldagsfirandet 4 juli i Chicago, då sex personer dog efter att gärningsmannen misstänks ha öppnat eld från ett tak.

Foto: US Government

Text: Redaktionen


Ryssland inför totalblockad

2026 04 10

Ryssland har infört en fullständig blockad i hela landet.

Ryska myndigheter har blockerat meddelandeappen Telegram i hela landet.

Detta markerar en av de mest omfattande åtstramningarna av digital kommunikation på senare år, rapporterar Kyiv Post.

Fullständig blockad

Ryssland har enligt uppgifter helt stängt ned tillgången till Telegram i hela landet.

Blockaden gäller både mobilnät och fast internet, vilket gör appen i praktiken oanvändbar utan hjälpmedel som VPN.

Enligt rapporter från flera användare runt om i landet har åtkomsten plötsligt försvunnit, och många beskriver att tjänsten helt slutat fungera.

– Det verkar som att Telegram har blivit totalblockerat på Ryska federationens territorium, säger Mikhail Klimarev, chef för organisationen Internet Protection Society.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Digital nedstängning

Efter blockaden fungerar Telegram i stort sett bara via VPN-tjänster, som krypterar användarnas internettrafik och leder den genom andra servrar för att kringgå censur.

För vanliga användare innebär detta att appen inte längre går att använda som tidigare, eftersom meddelanden inte skickas, media inte laddas och appen ofta inte ens startar utan sådan teknik.

Situationen har lett till att många beskriver det som en form av digital nedstängning.

Blockaden kommer inte utan förvarning.

Den ryska medieövervakaren Roskomnadzor har under en längre tid stegvis begränsat Telegram genom att strypa hastigheten, begränsa röst- och videosamtal samt försämra möjligheten att ladda ner media.

Dessa åtgärder har gradvis gjort plattformen svårare att använda innan den nu helt stängts ned.

Regeringen svarar

Ryska myndigheter uppger att beslutet grundas i att plattformen används för kriminell och terroristrelaterad aktivitet.

Samtidigt försöker Kreml styra användare mot en ny nationell meddelandeapp.

– Vi uppmanar medborgarna att byta till vår nationella meddelandeapp MAX, uppger officiella källor enligt rapporteringen.

Kritiker har dock uttryckt oro för att den nya appen kan komma att användas för övervakning av användare och ytterligare kontroll över informationsflödet i landet.

Blockaden ses som en del av en bredare utveckling där internetfriheten i Ryssland successivt har begränsats sedan 2022.

LÄS MER: Fyra länder stoppar Ukraina från Nato

Foto: E Fillin

Text: Redaktionen


10 april 2026

Glasspriset halveras på måndag – hos en kedja

2026 04 10

Har glassuget smugit sig på när vårsolen gjort entré?

Då kan det vara värt att stå emot frestelsen i två dagar till.

På måndag halveras nämligen priset över hela Sverige då Pressbyrån drar igång sin årliga glassrea.

– Nu är Sveriges mest älskade rea tillbaka! Halva priset på all vår glass, i alla butiker, i hela landet, framhåller butikskedjan i ett uttalande.

Lagom till solen

Pressbyrån finns i hela Sverige och har drygt 300 butiker utspridda över landet.

Årets glassrea kommer dessutom med somrig timing, då solen gör sig påmind inför veckoslutet.

En högtrycksrygg når in över Sverige från Finland med soligt och torrt vårväder. Temperaturkontrasten blir stor med uppåt 10 grader på eftermiddagarna och minusgrader i så gott som hela landet nattetid, förklarar Emma Rosengren, meteorolog på SMHI.

Går att bunkra

Glassrean håller i sig fram till och med söndagen den 3 maj.

Det blir med andra ord tre veckor med rabatterat glass.

Och det finns möjlighet att bunkra upp inför sommaren.

– Du vet väl att du kan beställa jättemycket glass på en gång? Nu kan du köpa hela lådor med glass. Passa på att köpa hem din favoritglass till halva priset och fyll frysen till bristningsgränsen, framhäver Pressbyrån.

LÄS MER: Messenger-användare varnas – kan luras på pengar

Klassiker har slopats

Butikskedjans glassrea har växt fram till något av en ny tradition. Det här blir 13:e året som Pressbyrån kör sin kampanj.

Nio glassar finns dock inte med i årets erbjudande, eftersom de helt enkelt tagits bort från GB:s sortiment inför 2026.

Bland annat försvann klassiker som Cornetto och Daimstrut. Den sistnämnda slopades efter hela 39 år på menyn.

– I Sverige ingick Daim-struten i GB Glaces sortiment och omfattades av ett avtal mellan Unilever och Mondelēz som löpte ut 2025 och upphörde därefter att gälla. Därför ingår Daim inte längre i sortimentet, framhöll Julia Ekstam från Narva Communications, företrädare för GB Glace, till Expressen tidigare i år.

LÄS MER: Bekräftat: Bilmärket med de värsta förarna i landet

Foto: Let Ideas Compete resp I. Korme

Text: Redaktionen