28 maj 2026

I NATT: Rysslands militär simulerar nya övningar – med kärnvapenkapacitet

2022 05 05

Landet simulerar nya övningar där vapen med kärnkapacitet ingår i förberedelserna.

Rysslands försvarsministerium bekräftar i ett uttalande att landet för närvarande praktiserar övningar som inbegriper simuleringar av kärnkapabala mobila missiler, rapporterar The Guardian.

Övningarna äger rum i västra Kaliningrad, mellan Polen och Litauen.

Kärnvapenkapabelt missilsystem

De ryska styrkorna nyttjar “elektroniska uppskjutningar” och simulerar bombningar av bland annat flygfält, skyddad infrastruktur samt olika militära mål.

Fler än hundra militärer deltar i övningen med det kärnvapenkapabla missilsystemet Iksander.

Ville undvika repressalier

Enligt Rysslands försvarsministerium övade även stridsförbanden på “aktioner under förhållanden med strålning och kemisk förorening”.

Kort efter övningen förflyttade militären sin position eftersom man ville undvika möjliga repressalier från andra aktörer, skriver The Guardian och hänvisar till försvarsministeriets uttalande.

Hög beredskap

Strax efter den ryska invasionen av Ukraina placerade Putin sina kärnvapenstyrkor i hög beredskap. 

Den ryska presidenten har vid flera tillfällen insinuerat att det kan ske en snabb vedergällning med massförstörelsevapen om andra länder direkt blandar sig i konflikten på Ukrainas sida.

“Fruktansvärda konsekvenser för angripare”

– Ingen ska ha den minsta tvekan om att en direkt attack mot vårt land kommer att leda till nederlag och fruktansvärda konsekvenser för alla potentiella angripare, sade Vladimir Putin i ett tal till nationen dagarna efter invasionen.

Zelensky varnar

Ukrainas president Volodymyr Zelensky har varnat för att världen behöver vara redo för att Ryssland kan använda både kemiska och nukleära vapen.

– Inte bara jag, utan hela världen. Alla länder behöver oroa sig eftersom det kan vara falsk information, men det kan också vara sanningen, säger han i en intervju med CNN.

Tonat ned risken

Andra aktörer har tonat ned risken för att Ryssland ska använda kärnvapen, men att det gäller att vara uppmärksam om Putin skulle bli desperat.

– Med tanke president Putins och den ryska ledningens potentiella desperation, med tanke på de bakslag som de har mött hittills militärt, kan ingen av oss ta lätt på hotet från en potentiell förflyttning till taktiska kärnvapen eller lågavkastande kärnvapen, säger CIA-chefen Bill Burns.

Foto: F. Andrejevic resp President of Russia

Text: Redaktionen


Viktigt odds har svängt – första gången under valrörelsen

2026 09 08

Liberalernas överlevnad kan bli avgörande för Tidöpartiernas möjligheter att vinna valet.

Nu visar flera mätningar att partiet närmar sig fyra procent. I måndagens mätning från TV4/Novus klättrade L dessutom över spärren för första gången sedan 2022.

Nu nås partiet av ytterligare ett positivt besked.

Spelbolaget Unibet meddelar att oddset på att Liberalerna får över fyra procent av rösterna har störtdykt.

Enligt det senaste oddsläget står Liberalerna i 1,45 gånger pengarna på att få över fyra procent i valet, jämfört med 2,50 gånger pengarna på att hamna under spärren.

Det senaste oddsläget motsvarar en sannolikhet på omkring 63 procent för att Liberalerna klarar riksdagsspärren. Det är första gången under valrörelsen som oddsen talar till L:s fördel.

Stor vändning i torsdags

Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet, uppger att oddsen började svänga redan i torsdags förra veckan – fyra dagar innan Novus mätning publicerades.

– Att oddsen svängde redan i torsdags indikerar att något förändrades i synen på Liberalernas chanser innan mätningen kom, säger han.

– Det visar hur odds och opinionsmätningar kan röra sig i olika takt, där oddsen väger in fler faktorer, inte minst spelarnas egna bedömningar av vad som händer i valrörelsen.

LÄS OCKSÅ: Willys överraskar – “Saknar motstycke” 

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Prestation per parti:

- Socialdemorkraterna: Över 28,5% – 2.05



- Moderaterna: Över 18% –1.75



- Sverigedemokraterna: Över 20,5% – 1.85

- Centerpartiet: Över 7,5% – 1.73



- Vänsterpartiet: Över 8,0% – 1.80



- Kristdemokraterna: Över 6,5% – 1.73

- Miljöpartiet:
Över 7,0% – 1.73

- Liberalerna: Över 4,0% – 1.45

Flest mandat:

- (S+V+MP+C): 1.38


- (M+SD+KD+L): 2.80

Källa: Unibet

ANDRA LÄSER: USA-stridsflyg har bombat fel 

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


7 sep 2026

Anmälningar rasslar in mot Biltema

2026 09 07

En våg av anmälningar har kommit in till Biltema.

En stor mängd kunder har anmält Biltema till Allmänna reklamationsnämnden.

Detta efter problem med kedjans egna märke.

Anmälningar väller in

Det riktas nu kritik mot Biltemas elcyklar av märket Yosemite.

Enligt en genomgång av Carup har det kommit in otaliga anmälningar till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, sedan januari förra året.

Problemen som beskrivs handlar bland annat om återkommande tekniska fel, problem med växlar och kedjor samt elektronik och batterier som inte fungerar som de ska.

Kunder har upplevt återkommande problem trots att cyklarna har försökt repareras.

Minst en kund har efter flera månaders väntan fått besked från ARN, fått rätt och rekommenderat Biltema att häva köpet och betala tillbaka pengarna.

LÄS MER: ”Jag vill ha det tillbaka” – Trump dundrar mot Europa

Budgetcyklar från kedjan

Yosemite är Biltemas eget märke av elcyklar och modellerna riktar sig till kunder som vill ha en billigare elcykel.

– Yosemite by Biltema är ett unikt varumärke med högkvalitativa produkter inom sport och fritid, för dig som vill komma närmare naturen. Yosemite-serien håller hög kvalitet samtidigt som den är lite snällare mot plånboken, skriver kedjan om produkten.

Priserna varierar beroende på modell och utrustning, från omkring 8 500 kronor upp till runt 21 000 kronor.

Kunder vänder sig till ARN

I flera av de anmälningar som kommit in uppges kunder ha vänt sig till nämnden efter att problemen kvarstått eller efter att de inte varit nöjda med Biltemas hantering av reklamationen.

ARN prövar tvister mellan konsumenter och företag och kan lämna en rekommendation om hur tvisten bör lösas.

I första hand kan kunden kräva att felet åtgärdas, exempelvis genom reparation eller i vissa fall omleverans.

– Det kan också bli aktuellt att häva köpet. Att häva köpet innebär att företaget tar tillbaka varan och du får pengarna tillbaka, meddelar Konsumentverket.

Biltema har enligt Carup fått möjlighet att kommentera uppgifterna, men har inte svarat.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Biltema

Text: Redaktionen