I NATT: Restaurang sprängd i bitar

2023 07 31

En mycket kraftig explosion har skett under natten.

Det rör sig om en detonation vid en restaurang i Linköping som orsakat stora skador.

Närmare bestämt har händelsen ägt rum i de centrala delarna av stadsdelen Skäggetorp, beläget nordväst om stadskärnan.

Det rapporterar SVT.

– Entrén till restaurangen är söndersprängd vilket har lett till att även taket har rasat in, säger polisens presstalesperson Marcus Anefur.

Påverkar trafiken

Ingen person ska ha skadats i samband med den stora explosionen, och ingen har heller gripits efter händelsen.

Polisen arbetar med saken och har upprättat stora avspärrningar i området för att säkra bevisning och skydda allmänheten för potentiellt farliga föremål.

– Avspärrningarna som upprättats är ganska stora och kommer att påverka lokaltrafiken i Skäggetorp en tid framöver nu under morgonen, säger Anefur.

Bombskyddet inkallat

Polisen har påbörjat en förundersökning om allmänfarlig ödeläggelse och brott mot lagen om brand och explosiva varor.

Det nationella bombskyddet har under natten kallats till platsen.

– Deras uppgift är att säkra området och säkerställa att inga fler farliga föremål finns på platsen samt biträda egen lokal teknisk personal vid brottsplatsundersökningen, förklarar polisen.

De har inte specificerat exakt vilken restaurang det rör sig om.

Även i Danderyd

Ytterligare en kraftig explosion har ägt rum under natten.

I Djursholm i Danderyds kommun utanför Stockholm har en kraftig detonation skett vid en grind till en villa.

Fönster i närliggande villor krossades på grund av trycket från explosionen.

Ingen person har skadats.

Ingen gripen

Inte heller händelsen i Danderyd har lett till att någon person har gripits.

Polisen arbetar just nu med att inhämta information.

– Polis har spärrat av platsen och kommer att utföra en teknisk undersökning. Andra utredningsåtgärder såsom dörrknackning, inventering av eventuella kameror med mera pågår, framhåller polisen via sin webbsida.

Arkivfoto: Linköpingspolisen FB

Text: Redaktionen


JUST NU: Stor tv-succé läggs ned – efter tolv säsonger

2025 07 07

Ett av Sveriges mest framgångsrika frågesportprogram lägger ned.

Sista avsnittet av “Alla mot alla” på Kanal 5 har sänts.

Det bekräftar producenten Emil Persson.

– I grund och botten är det för att kanalen inte beställde en ny säsong. Men det är inte så att någon av oss har sörjt detta, säger han i Smålandspostens podcast “Min lögn”.

Hundratusentals tittare

“Alla mot alla” med tv-profilerna Filip Hammar och Fredrik Wikingsson har sänt över 700 avsnitt under tolv säsonger.

Programmet hade premiär 2019 och vann Kristallen för årets underhållningsprogram samma år. Bedriften upprepades 2022.

Responsen har varit omfattande och under första säsongen lockade finalveckan totalt över en miljon tittare.

– Vi är obeskrivligt stolta och lyckliga idag och vill rikta ett gigantiskt tack till alla som gjort detta möjligt: tittarna, Filip och Fredrik, produktionen och inte minst alla våra magiska deltagare, sade Aron Gabrielsson, exekutiv producent för Alla mot alla, vid tillfället.

Intensivt projekt

Enligt Emil Persson kommer avslutet relativt naturligt.

Programmet sände 128 avsnitt om året, vilket kan ha bidragit till en mättnad. Hade det spridits ut mer skulle det kanske ha kunnat leva längre, tror producenten.

Att ständigt komma på nya frågor har också varit en stress.

– Det brann inte kort, men medellångt och intensivt. Det kanske är bra så, säger Emil Persson.

Redan i våras insinuerade Fredrik Wikingsson i podden “Daddy issue” att en nedläggning kunde vara på gång.

LÄS MER: Jättefiasko för påkostade filmen – “Värsta i modern historia”

Paret Batra deltog

I Alla mot alla möts 16 kändispar varandra uppdelat i två grundomgångar. Därefter går de bästa paren vidare till slutspel. Bland annat har David och Anna Kinberg Batra, Erik Haag och Lotta Lundgren, E-Type och Olof Lundh, Hanna Hellquist och Jonatan Unge deltagit.

Programmet sändes fyra kvällar i veckan.

Avskedet innebär nu att Filip och Fredrik står utan kontrakt för första gången på 25 år. Duon har inte längre något avtal med Kanal 5, enligt Persson.

Foto:

Text: Redaktionen


Villaägare kan åka på blytung räkning – många vet inte om det

2025 07 07

Många villaägare i Sverige riskerar att drabbas av en skyhög räkning.

Den skulle i teorin kunna landa på hundratusentals kronor och krävas in av kommunerna.

Bakgrunden är de allt värre skyfallen som riskerar att slå hårt mot svenska hus och villor. 

Det har fått regeringen att utreda och analysera behovet av ny eller anpassad lagstiftning för att effektivisera åtgärder kopplade till klimatanpassning.

Utredningen blev nyligen klar.

Där läggs bland annat förslaget fram att kommuner ska kunna bestämma åtgärd och ta betalt av fastighetsägarna.

Summan kan bli tio procent av fastighetens marknadsvärde.

– När klimatanpassningsåtgärden är genomförd blir fastighetsägarna betalningsskyldiga. Inom ett år efter det att genomförandet avslutats ska kommunen debitera avgiften för att betalningsskyldigheten för fastighetsägarna ska kvarstå, skriver utredaren Johan Hjalmarsson i rapporten.

"Vissa kan drabbas orimligt hårt"

I utredningen framhålls att konsekvenserna av förslagen är "väsentligt mindre än andra omvärldsfaktorer”.

Att kommunernas avgift inte får överskrida tio procent av husets marknadsvärde motiveras med att den inte ska bli “orimligt hög”.

På måndagen är det just det senare som Johan Hjalmarsson dock varnar för.

– Vi tycker att det är rimligt att kostnaderna för klimatanpassning fördelas, men det finns en risk att vissa drabbas orimligt hårt. Det kommer att krävas kloka beslut i kommunerna, säger han till DN.

6 av 10 har inte koll

Det är villaägarna själva som bär ansvaret för att skydda sig mot skyfall och andra klimatrelaterade hot mot fastigheten. Samma sak gäller bostadsrättsföreningar och hyresvärdar.

Men enligt en undersökning från SBAB är det hela 6 av 10 som inte känner till om deras villaförsäkring täcker skador som exempelvis översvämning.

– Att oron inte är mer utbredd kan bero på att de flesta hus inte ligger i direkt riskzon. Men för de husägare vars fastigheter är utsatta är det viktigt att gå från medvetenhet till handling – att överväga förebyggande åtgärder och se över försäkringsskyddet. Det handlar om att aktivt klimatsäkra sitt hem, säger Karin Stenmar, hållbarhetschef på SBAB.

LÄS MER: Storbank sänker räntan

Upp till husägarna

Det kan dock vara en utmaning för husägare att vidta nödvändiga åtgärder. En anledning är att det ofta krävas insatser på kommunal mark, skriver DN.

– Det finns inget ansvar för det allmänna att skydda privatpersoners egendom, det är upp till fastighetsägarna, säger Johan Hjalmarsson.

LÄS MER: Försäkringsbolag varnar för hembesök – öppna inte dörren

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen