I NATT: “Putin har blivit galen” – jämförs med Hitler

2024 02 09

Tucker Carlsons intervju med den ryska diktatorn Vladimir Putin var kritiserad redan på förhand.

Vid midnatt släppte den amerikanska tv-profilen sin intervju via sina egna kanaler.

Och reaktionerna på dess innehåll har inte låtit sig vänta.

– Min initiala slutsats är att Putin har blivit galen och att Carlson är en hopplös intervjuare, framhåller exempelvis Financial Times utrikeskommentator Gideon Rachman på X.

Monolog av märkliga utspel

I intervjun släpper Putin flera märkliga uttalanden.

Bland annat påstår han det inte var Ryssland som inledde kriget när den fullskaliga invasionen av Ukraina beordrades för nästan exakt två år sedan.

– Vi började inte detta krig. Vi vill få slut på det, hävdar Putin.

Tucker Carlson, och tittarna, får även en över halvtimmes historielektion där diktatorn avhandlar händelser i Ryssland ända från 800-talet till nutid.

Lovar Europa: "Kommer inte på fråga"

Putin avger också ett löfte till Europa och omvärlden.

Han hävdar att det inte finns några planer på att invadera några andra länder än Ukraina.

– Varför skulle vi göra det? Vi har helt enkelt inget intresse. Det kommer absolut inte på fråga.

Diktatorn vände sig särskilt mot Natoländerna Polen och Lettland som i flera sammanhang varnats av olika aktörer för att ligga nära till hands att drabbas av rysk aggression.

"Som att intervjua Hitler"

Tucker Carlsons intervju har väckt vilda reaktioner i flera delar av världen.

Särskilt i Ukraina tas videon emot av stor upprördhet.

– Förstår Tucker Carlson att djävulens budskap legitimerar helvetet på jorden? säger en 28-årig ukrainare som Kyiv Post talat med.

Även experterna kritiserar intervjun. Den var en propagandaseger för Putin.

– Det är lite som att en journalist går till Adolf Hitler och interbvjuar honom 1938-1938 – och förväntar sig att det man ska få höra är en ärlig kommunikation, säger exempelvis Rysslandsexperten Jakub Gozmirski enligt norska VG.

Två journalister fängslade

Den amerikanska a tv-profilen motiverade intervjun med att det är hans “skyldighet” som journalist att ställa stora makthavare till svars.

Han hävdade också att han är den första västerländska journalist att “bemöda sig” med att intervjua Putin.

Samtidigt sitter två amerikanska journalister fängslade i Ryssland i egenskap av att vara journalister. Utspelet har också kritiserats av BBC som vid upprepade tillfällen fått nej när de försökte intervjua den ryska ledaren.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Kivra går ut med varning – “Skickas ut slumpmässigt”

2025 12 22

Kivra går ut med en varning för bedrägerier.

Bedrägerivågen fortsätter att drabba svenskarna.

Välkända varumärken kapas återkommande av bedragarna som försöker vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Nu är det Kivra som tvingas gå ut och varna för pågående bedrägerier.

Kivra varnar

Sms utfärdas till intet ont anande svenskar om ett “Kivra-kort”.

Men det rör sig om bedrägerier, konstaterar den digitala brevlådan.

– Har du fått ett SMS om "Kivra-kortet"? Detta är ett bedrägeriförsök där bedragarna använder vårt namn men det finns ingen koppling till Kivra, varnar Kivra.

– SMSen skickas ut slumpmässigt. Ring inte numret de anger men rapportera gärna SMSet till din operatör.

Så kan det se ut

Så här kan ett exempel på bedrägeriet se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt virtuella kort har nu aktiverats. Vid frågor eller ytterligare information rekommenderar du att du kontaktar vår kundsupport.

Ett nummer medföljer i meddelandet som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska ringa upp.

Den som får den här typen av sms bör radera det direkt – och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Meddelande dyker upp i mejlkorgen – radera det direkt

92 miljoner samtal

Bedrägerierna kommer i olika former – bland annat som sms, mejl eller telefonsamtal.

Under 2025 har Telia stoppat 92 miljoner bedrägerisamtal, vilket är en ökning med 70 procent från i fjol.

Tre i sekunden

Det innebär att tre försök i sekunden eller nästan nio samtal per svensk aldrig når fram till kunderna.

– Vår data visar att bedragarna försöker ännu mer när de upptäcker att de blir stoppade, säger Amanda Landqvist, ansvarig för Telias bedrägeribekämpning.

– Utöver ny teknik och samarbete bidrar det också till den extrema ökningen till 92 miljoner stoppade bedrägerisamtal. Nu stoppar vi tre samtal i sekunden, och vi kommer inte att ge oss. Det här är en kamp om tryggheten för våra kunder och vårt digitala samhälle.

Läs mer: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det

Foto: Kivra

Text: Redaktionen


22 dec 2025

“Något har hänt” – kraftig förändring i opinionen

2025 12 22

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson är på frammarsch i förtroendeopinionen.

Under lång tid har S-ledaren Magdalena Andersson varit relativt överlägsen när det gäller partiledarnas förtroendesiffror.

Det kan nu vara på väg att förändras. På måndagen visar Demoskops nya mätning att Jimmie Åkesson får sin högsta siffra någonsin, rapporterar SvD.

Nu anger 42 procent att de har högt förtroende för Åkesson. Det är tre procentenheter mindre än Magdalena Andersson på 45 procent och det minsta avståndet någonsin mellan de två partiledarna.

– Det är faktiskt spännande, det har ju verkligen hänt någonting. Han ses som en mer normal politisk karaktär, men det är inte helt nytt utan det har han gjort ganska länge, säger Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD.

Krympt 25 procentenheter på mindre än 2,5 år

I augusti 2023 var skillnaden dem emellan 28 procentenheter. Då låg Magdalena Andersson på 59 procent och Jimmie Åkesson på 31 procent.

Två år senare, augusti 2025, var skillnaden 9 procentenheter. Avståndet har fortsatt att krympa och har sedan dess alltså minskat med 6 procentenheter. 

Beskedet innebär att Socialdemokraterna kan behöva fundera över strategin om att förlita sig på Anderssons höga förtroendesiffror, enligt Johan Martinsson

Om Åkesson blir mer populär och har högre förtroendenivå än Andersson, eller att det blir jämnare, då fungerar antagligen en sådan strategi sämre – att ta det ganska lugnt och visa upp Magdalena Andersson.

Rekordlågt för Mohamsson

Ett annat rekord i dagens mätning står Liberalernas partiledare Simona Mohamsson för. Det handlar dock om ett bottenrekord – andelen som säger sig ha mycket stort eller ganska stort förtroende för L-ledaren ligger på rekordlåga 6 procent. 

Beskedet kommer bara några dagar efter att Liberalerna tangerat en historisk låg opinionssiffra på 2,0 procent.

Antagligen är det snarare Liberalernas politik och politiska position som spökar i grunden. Det handlar troligen inte alls om henne som person, utan mer om partiet, och möjligen att hon inte har lyckats förändra partiet eller dess position på ett sätt som inger mer förtroende, säger Johan Martinsson till Aftonbladet.

LÄS MER: Kristersson går ut med varning – om bensinbilar

Hela mätningen

Andelen visar hur många som säger att de har ganska eller mycket stort förtroende för partiledaren. I parantes anges förändringen jämfört med för en månad sedan.

🔴Magdalena Andersson               45           +/-0
🔵Jimmie Åkesson                             42           +1,0
🔵Ulf Kristersson                               38            -1,0
🔵Ebba Busch                                      38            +2,0
🟢Amanda Lind                                   24            +3,0
🔴Nooshi Dadgostar                        18            -1,0
🟢Daniel Helldén                               14            +1,0
🟢Elisabeth Thand Ringqvist       10            +/-0
🔵Simona Mohamsson                     6             +/-0
 
 
Källa: Demoskop
 
 
Foto: Ninni Andersson/Regerinskanliet
Text: Redaktionen