I NATT: Presidenten har landat – Fem utmaningar för Biden

2022 03 24

USA:s president Joe Biden har landat i Bryssel. Nu väntar flera toppmöten på kort tid för 79-årige Biden.

Den amerikanske presidenten ställs inför fem primära utmaningar, enligt BBC News USA-expert Anthony Zurcher.

En känsla av enighet

USA har hittills hållit jämna steg med sina allierade i Europa. Men allteftersom kriget drar ut på tiden kommer risken för oenigheten att öka. Biden måste övertyga sina allierade om att Natos stärkta beslutsamhet inte är ett tillfälligt tillstånd utan det nya normala.

Flyktingkrisen

Polen har tagit emot huvuddelen av ukrainska flyktingar som har flytt från kriget i hemlandet. Att öppna sina gränser för miljontals människor har belastat landet. Om det inte hanteras på ett kompetent sätt kan det leda till social oro och ekonomisk instabilitet.

Att säkerhetsställa att Polen förblir en pålitlig Nato-medlem är ett brådskande bekymmer för USA.

Militära lösningar

USA har lovat att ge Ukraina mer avancerad luftförsvarskapacitet. Men det återstår en del svårigheter.

Det finns en oro över vilken typ av luftmotstånd det finns från rysk sida, som skulle kunna slå hårt mot Nato och logistiken för transporten av vapnen. De måste hamna i ukrainska händer. Tillsammans med sina allierade måste USA åstadkomma en lösning.

En färdplan för sanktioner

Gigantiska sanktioner från Europa och USA har inte fått Ryssland att avsluta sitt brutala anfallskrig.

Västerländska allierade insisterar på att smärtan från sanktionerna kommer att öka med tiden. Samtidigt finns det en växande press på amerikanska och europeiska ledare att hitta nya sätt för att straffa Rysslands aggression i  Ukraina.

Kinafrågan

Tillsammans med Europa kommer USA göra allt i sin makt för att övertyga Kina att hålla avstånd gentemot Ryssland, och om det är möjligt – fördöma Putins agerande i Ukraina.

Hot om sanktioner, om landet hjälper Ryssland, tynger redan den kinesiska ekonomin. Men Kinas senaste stöd till en rysk medverkan i det kommande G20-mötet tyder på att uppgiften inte kommer att bli enkel.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


24 augusti 2026

UPPGIFTER: Alla krigsfartyg lämnar – kaos i ryska flottan

2026 08 24

Rysslands diktator Vladimir Putin har tvingats omdirigera ryska krigsfartyg.

Vid flera tillfällen har Natostyrkor bordat och beslagtagit fartyg som ingår i den så kallade ryska skuggflottan.

Det har fått Putin att agera.

För första gången på över ett decennium har Ryssland tömt Medelhavet på sina krigsfartyg för att istället skicka dem till att bevaka tankfartygen i skuggflottan, uppger The Telegraph.

Inte på hela sommaren har ett ryskt krigsfartyg setts till i regionen.

– Det har inte funnits någonting där sedan juni. Det är första gången på mer än tio år. Det här är ganska betydelsefullt. De är inte en global flotta om de inte är utplacerade över hela världen, säger en Natotjänsteman till den brittiska tidningen.

"Kaos" i flottan

Enligt västerländska tjänstemän råder “kaos” i den ryska överbelastade flottan. Det har tvingat Putin att dra sig tillbaka från regionen, efter att ha upprättat en permanent insatsstyrka i Medelhavet 2013.

– Ryssland känner sig uppenbarligen hotat, säger den tjänsteman från Nato som The Telegraph talat med.

– De kände sig hotade av ett litet segelfartyg i Engelska kanalen, som de avlossade ett varningsskott mot. Det säger det mesta om den ryska flottans sätt att tänka just nu.

Under press

Uppgifterna beskrivs i brittisk media som ett tecken på hur Kreml är under ökad press. Putin har nyligen påstått att Natoländer som stoppar ryskkopplade fartyg genom är ett brott mot internationell sjörätt.

– Det är ingenting annat än sjöröveri och rån. Om detta görs kommer vi att tvingas svara med samma sak, har diktatorn sagt enligt Daily Express.

Den ryska skuggflottan seglar bland annat i Östersjön och transporterar stora mängder olja som används för att finansiera Rysslands krig mot Ukraina. Tiotusentals ton råolja fraktas av undermåliga och rostiga fartyg med brister i navigationssystemen. 

Upplagt för haveri, enligt flera experter.

– I värsta fall pratar vi om hundratals mil av stränder som är nedsmetade av olja, har Jonas Henriksson, oljeskadeexperet, tidigare sagt till SVT.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


24 augusti 2026

Sverige utklassar Europa – inget land är bättre

2026 08 24

Sverige krossar övriga medlemsländer i EU.

Ren utklassning.

Så beskrivs de svenska siffrorna i förhållande till EU-länderna när det gäller att sänka utsläpp från nya bilar. 

Av alla länder i hela unionen är det nämligen Sverige som fått ned koldioxidutsläppen från nyregistrerade bilar snabbast de senaste åren, rapporterar Vi Bilägare.

Jämfört med år 2000 har de svenska snittutsläppen rasat med hela 70 procent, från 200 gram koldioxid per kilometer till 59 gram per kilometer.

Planat ut efter matkskiftet

Den största minskningen skedde mellan 2019 och 2022. Därefter har minskningen planat ut. Enligt Vi Bilägare skulle det kunna bero på att regeringen ersatt den tidigare elbilsbonusen med en premie som inte kan utnyttjas av lika många hushåll.

– Minskningstakten har dämpats sedan 2022, bland annat till följd av att klimatbonusen avskaffades och elbilsförsäljningen bromsade in. Utsläppen har ändå fortsatt att minska, bland annat genom en ökad andel laddhybrider, säger branschorganisationen Mobility Swedens vd Jessica Alenius till bilmagasinet.

De enda länderna som kan utmana Sverige i statistiken är Danmark, Finland och Nederländerna som minskat sina utsläpp från nyregistrerade bilar med över 60 procent.

I Tyskland har man enbart lyckats få ned utsläppen med 36 procent och i Spanien och Italien är siffrorna så låga som 26 respektive 23 procent.

LÄS MER: Experten: Då ska du binda bolåneräntan

Ny premie

Regeringens senaste elbilspremie öppnade i mars tidigare i år. Premien kritiserades när den infördes för att enbart omfatta vissa inomstgrupper i utvalda kommuner.

Bara drygt en fjärdedel av Sveriges 10,6 miljoner invånare bor i de kommuner som omfattas, och ännu färre uppfyller inkomstkravet, sade Carl-Erik Stjärnvall, hållbarhetsansarig på Riksförbundet M Sverige.

Hushåll som är berättigade stödet kan få upp till 46 800 kronor under en treårsperiod för att köpa en leasa en ny eller begagnad elbil.

 Jag är väldigt glad att den nya elbilspremien startar nu. Jag hoppas att många hushåll, inte minst barnfamiljer, ska kunna ta chansen att skaffa en elbil med hjälp av det här stödet, sade Johan Britz (L) i våras då han vikarierade som klimat- och miljöminister.

LÄS MER: Högkostnadsskyddet för mediciner kan göras om

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen