I NATT: Polisen ryter ifrån mot folkets beteende

2023 03 07

Polisen förbereder sig på att tisdagen kommer att bli en mycket besvärlig dag och att myndigheten kommer att ha att göra.

Detta på grund av snöovädret som blåser in över stora delar av södra Sverige.

Men också för att man tar för givet att det kommer bli stora problem på vägarna – som konsekvens av att folket i trafiken generellt är för dåliga på att följa de råd som gäller vid utmanande väderförutsättningar.

– Man måste titta på underlaget när man går ut. Hur känns det? Behöver man skrapa rutorna kanske det är halt på vägarna, säger polisens presstalesperson Johnny Gustavsson till Aftonbladet.

Han tillägger:

– Då får man anpassa sig. Vad fan, det är inte hjärnkirurgi. Håll avstånd för tusan.

Håll er hemma

Skarpa uppmaningar har också kommunicerats om att inte ge sig ut alls idag – utan stanna hemma tills ovädret har passerat.

– Undvik att ta er ut på vägarna om det inte är absolut nödvändigt, säger Hans-Jörgen Ostler vid polisen i Göteborg till samma tidning.

Uppgraderar varning till orange

Under gårdagen slog SMHI larm om gul varning i hela 15 av Sveriges 21 län på grund av snön som drar in. Lokalt kan det komma upp till 25 centimeter snö på kort tid.

Flera av dessa varningar har nu uppgraderats till orange. Det gäller norra Götaland, östra Svealand och norra Skåne.

Det gör att Trafikverket trappar upp sin beredskap.

– Ovädret och snön ställer till det med problem ute på vägarna med begränsad framkomlighet och kan resultera i avstängda vägar som följd. Trafikverkets entreprenörer plogar och halkbekämpar dygnet runt, de största vägarna först, framhåller myndigheten på sin hemsida.

"Ta varningarna på allvar"

Trafikverket, polisen och flera meteorologer är mycket tydliga med att du bör förvänta dig stora störningar under dagen.

– Ta varningarna som utfärdats på allvar, så är risken mindre att du råkar ut för överraskningar, uppmanar Trafikverket.

Fyra uppmaningar

På polisens hemsida har man publicerat fyra uppmaningar till dig som ändå måste ut och köra trots det svåra väglaget.

- Anpassa hastigheten till underlaget

- Håll avstånd till framförvarande bil

- Borsta rent bilrutorna

- Se till att ha extrakläder med dig i bilen och gärna någon dryck

Foto: Polisen Linköping resp Polisen (Johnny Gustavsson)

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: ”Personliga hot” – USA chockar européer

2025 11 03

USA uppges ha riktat personliga hot mot europeiska förhandlare.

Förhandlare som representerar USA ska enligt flera källor ha riktat personliga hot mot förhandlare från flera europeiska länder.

Hoten ska ha framförts i samband med FN-samtal.

Utsatta för personliga hot

Europeiska förhandlare uppges ha hotats i samband med Internationella sjöfartsorganisationen IMO:s möte i London förra månaden, rapporterar Politico.

IMO har föreslagit att sjöfartens utsläpp ska minska till noll 2050, vilket flera europeiska länder har ställt sig bakom.

Men Trump-administrationen har starkt vänt sig emot förslaget – och enligt flera källor ska USA:s förhandlare ha riktat personliga hot mot sin europeiska motparter.

– Våra förhandlare hade aldrig tidigare sett detta i några internationella samtal, säger en europeisk tjänsteman, enligt tidningen.

– Människor kallades in till USA:s ambassad i London och utsattes för skrämseltaktik, hot om rivna affärskontrakt och hot om att familjemedlemmar kan förlora visum, berättar tjänstemannen.

LÄS OCKSÅ: EU tvärvänder - viktigt besked för Ukraina

Utsattes för starkt tryck

Flera förhandlare ska ha återvänt hem skakade efter mötet.

– Vi fick återkoppling från ett antal personer som var involverade i förhandlingarna om det tryck de utsattes för, säger en annan tjänsteman till tidningen.

De amerikanska förhandlarna ska alltså ha hotat med konsekvenser både för länderna och för tjänstemännen personligen.

Bakgrunden är att president Trump och hans administration har kallat kampen mot global uppvärmning för ett ”lurendrejeri” och bland annat motsatt sig skatter på utsläpp inom handelssjöfarten.

USA har också öppet sagt att man utöver tullar och hamnavgifter kan överväga ”sanktioner mot tjänstemän som sponsrar aktivistdriven klimatpolitik”.

Det har tidigare rapporterats att bland annat Norge har utsatts för direkta hot i samband med förhandlingarna.

Efter förhandlingarna ledde en omröstning till beslutet att skjuta upp den föreslagna utsläppsskatten i ett år, vilket ses som en framgång för Trump-administrationens linje.

LÄS OCKSÅ: Nya missiler till Ukraina - ska slå till i Ryssland

Foto: G Skidmore samt European Parliament

Text: Redaktionen


3 november 2025

”Något stämmer inte” – nya uppgifter om Trumps hälsa

2025 11 03

USA:s president Donald Trump genomgick i oktober en MR-undersökning under en hälsokontroll på Walter Reed Military Hospital – sex månader efter sin senaste hälsokontroll.

Vita huset uppgav snabbt att läkarbesöket gått utmärkt, men nämnde inget om MR-undersökningen.  

Trump berättade senare att han genomgått en MR-undersökning. Varken presidenten eller Vita huset har dock förklarat varför den behövdes, vilket har lett till spekulationer om att information om Trumps hälsa har dolts.

Läkaren: ”Något stämmer inte”

Nu kommer nya uppgifter som spär på spekulationerna ytterligare.

Jeffrey Kuhlman, som tjänstgjort som läkare i Vita huset under tre presidenter, uppmärksammar att mer än fyra timmar hade reserverats för hälsokontrollen – något som enligt Kuhlman väcker frågor om besökets omfattning.

Förutom magnetkameraundersökningen kunde andra tester och förebyggande hälsokontroller ha utförts på Vita husets läkarmottagning på mindre än 15 minuter, hävdar läkaren.

– Det är ungefär en åtta minuter lång helikopterresa från South Lawn till Walter Reed. Så vi vet att han hade minst fyra timmar till sitt förfogande för att få medicinsk vård, säger han till The Hill.

– Det är något som inte stämmer, tillägger Kuhlman.

LÄS MER: Mötet kollapsade – Kreml ger nytt drastiskt besked till Trump

”Borde få veta”

Det finns ingen lag som fastslår att Vita huset måste dela med sig av information om presidentens hälsa.

Historikern Jacob Appel, som forskar om amerikanska presidenters hälsotillstånd, anser dock att Vita huset borde dela med sig av information om Trumps MR-undersökning.

– Vi borde få veta varför magnetkameraundersökningen gjordes, säger han till tidningen och påpekar att en MR-undersökning kan utföras av flera olika skäl.

– En magnetkameraundersökning kan göras för att kontrollera om det finns kognitiva problem. Det kan vara för att undersöka hjärtat, eller så kan presidenten ha vridit en fotled och man vill utesluta att han har en benfraktur. Det kan i princip vara nästan vad som helst.

LÄS OCKSÅ: Amerikansk bransch kollapsar – “en mardröm”

Foto: White House official photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen