I NATT: Polisen har öppnat eld – ”Känsligt ärende”

2023 11 29

Sent på tisdagskvällen larmades polisen till Nacka i Stockholm.

Polisen är förtegna om vad larmet gäller.

– Vi är där i ett ärende men kan i nuläget inte kommentera vad det gäller, säger polisens presstalesperson Nadya Norton till Aftonbladet.

Attackerade

I en kommentar till Nacka Värmdöposten beskriver polisen ärendet som ”känsligt”.

– Jag kan inte berätta varför vi var där, det är ett känsligt ärende.

– Men patrullen gjorde ett ingripande och de blev då attackerad av en hund.

Det säger Andreas Aaw, som är vakthavande befäl vid polisens regionledningscentral.

Öppnade eld

I samband med hundattacken valde polisen att använda skjutvapen.

Ett skott avfyrades mot hunden.

– Verkanseld har avfyrats mot en hund, vi håller på att utreda omständigheterna just nu, säger Nadya Norton till Aftonbladet.

Skadeläget

Hunden skadades av skottet och har förts till veterinär.

Det finns inga uppgifter om personskador.

I nuläget vill inte polisen kommentera om någon har frihetsberövats i samband med utryckningen.

Flera fordon har krockat

Längre söderut, på länsväg 101 mellan Alstad och Anderslöv, har en kollision inträffat med flera fordon.

Två personbilar och en cyklist uppges ha kolliderat. Polis, räddningstjänst och ambulans har larmats till platsen.

– Enligt initial information från SOS Alarm ligger en av personbilarna på taket, framhåller polisen.

Förd till sjukhus

En person har förts till sjukhus efter olyckan.

Skadeläget är oklart.

Fakta: Polisen och vapen

- Poliser får skjuta när de själva eller andra utsätts för hot eller svårare våld som kan orsaka allvarlig skada, till exempel en person med kniv eller skjutvapen.

- Det kallas nödvärn - polisen skjuter för att skydda sig själva eller andra.

- Poliser får i vissa situationer också använda skjutvapen för att gripa en person som är misstänkt eller dömd för särskilt grova brott och kan vara farlig för andra, till exempel om personen är på väg att rymma. Det kallas laga befogenhet, och kräver att polisen har behov att ingripa omedelbart.

- Polisen ska så långt som det är möjligt ha kontroll över skottfältet.

- Att skjuta från eller mot ett fordon i rörelse, som en bil eller motorcykel, ska undvikas i det längsta.

- Om polisen skjuter mot en person ska de sträva efter att bara för tillfället oskadliggöra personen. Skotten ska i första hand riktas mot benen, men om omständigheterna kräver det får polisen skjuta direkt mot överkroppen – till exempel om den hotfulla personen befinner sig nära i avstånd och angreppet går fort.

- När en polis har avlossat ett skott, antingen med avsikt eller av misstag, ska polisen lämna en rapport om det till myndigheten. Alla ärenden granskas. Om det finns anledning att anta att ett brott som faller under allmänt åtal har begåtts så leds utredningen av åklagare.

Källa: Polisen

Arkivfoto: Polisen Linköping 

Text: Redaktionen


Plötslig varning för Coca Cola Zero – har precis upptäckts

2025 09 08

Den som dricker Coca-Cola Zero riskerar drabbas av en oväntad effekt.

Det menar en brasiliansk forskargrupp efter en helt ny studie i ämnet.

Enligt forskarna kan det sötningsmedel, som bland annat finns i sockerfri läsk, påverka den kognitiva förmågan.

Såväl förmågan att tänka som att minnas riskerar att skadas långsiktigt vid löpande konsumtion, argumenterar studien som publicerats i den amerikanska medicinska tidskriften Neurology.

– Sötningsmedel med lågt eller inget kaloriinnehåll ses ofta som ett hälsosamt alternativ till socker. Våra resultat tyder dock på att vissa sötningsmedel kan ha negativa effekter på hjärnhälsan över tid, säger studiens huvudförfattare Claudia Kimie Suemoto, vid universitet i Sâo Paulo, till The Guardian.

Motsvarar 1,6 års åldrande

I studien ingick över 12 000 personer med en medelålder på 52 år. Personerna följdes upp under åtta års tid.

Gruppen som konsumerade den största mängden sötningsmedel, till exempel aspartam och sackarin, upplevde en 62 procent snabbare minskning av sina kognitiva förmågor än övriga.

Båda sötningsmedlen associerades med kognitiv förlust, vilket enligt forskarna motsvarar ett åldrande på 1,6 år. Resultatet visade sig dock enbart bland personer under 60 år.

LÄS OCKSÅ: Bästa coladrycken är utsedd – godare än Coca-Cola

Studien kritiseras

Den nya studien har dock fått hård kritik. Bland annat hävdar International Sweeteners Association att det finns en “etablerad vetenskaplig konsensus” om att sötningsmedel är säkert att konsumera.

Sötningsmedel utan socker är säkra, enligt alla ledande hälsovårdsmyndigheter i världen, och det är därför de har använts i en mängd olika livsmedel, mediciner, tandvårdsprodukter och drycker i många decennier, framhåller även Gavin Partington, generaldirektör för British Soft Drinks Association, till The Guardian.

LÄS MER: Aldrig hänt tidigare – rekordbesked om Ica Maxi

Livsmedelsverket försäkrar

Svenska Livsmedelsverket framhäver också att alla godkända sötningsmedel “har undersökts mycket noggrant i många olika studier”.

De har bedömts som säkra att använda som livsmedelstillsatser  av den europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet, Efsa. Det finns dock regler för hur de får användas, det vill säga i vilka typer av livsmedel och i vilken mängd, skriver myndigheten.

LÄS MER: Expanderar i rasande fart – hamburgerkedja tar över Sverige

Foto: T. Barbhuiya resp M. Aminrad

Text: Redaktionen


JUST NU: EU-jätte kan gå i konkurs

2025 09 08

Frankrikes nationalförsamling har avsatt premiärminister François Bayrou och hans minoritetsregering.

I måndagskvällens misstroendeomröstning röstade 364 ledamöter för att avsätta Bayrou, medan 194 röstade emot förslaget.

Bayrous ekonomiska politik pekas ut som den främsta förklaringen till hans fall. Premiärministerns regering har föreslagit massiva nedskärningar i nästa budget för att minska Frankrikes enorma statsskuld.

Riskerar konkurs 

Nu ser Bayrou föreslagna nedskärningarna ut att utebli. Det kan få stora konsekvenser för Frankrike, varnar TV2:s Frankrikekorrespondent Jesper Steinmetz.

– Det är ett djupt skuldsatt land. De lever på lånade pengar. Varje sekund lånar de ytterligare 5 000 euro och har faktiskt redan brutit gränserna för vad EU tillåter ekonomiskt, säger han till kanalen.

Om utvecklingen fortsätter kan Frankrike gå i konkurs, bedömer Steinmetz.

– Det finns inte samma tradition av att göra kompromisser som det exempelvis finns i Danmark. Det finns ingen acceptans för att sätta sig ner tillsammans och komma överens om en färdplan för framtiden.

Så går ett land i konkurs

Det är ovanligt att länder går i konkurs, men det har hänt vid några tillfällen under historien. Det hände bland annat Argentina 2001 och Ryssland i slutet av 1990-talet.

Till skillnad från ett företag som går i konkurs upphör inte ett land att existera.

– Ett land kan inte gå i konkurs på samma sätt som ett företag, men de kan "ställa in betalningar", som det kallas, har Harry Flam, professor i nationalekonomi vid Stockholms universitet, sagt till Expressen.

Om Frankrike inte kan betala sina räntor och lån kommer landet att tvingas till förhandlingsbordet.

– Långivare och den som är skyldig sätter sig ner och försöker komma fram till hur mycket landet kan betala, sade Harry Flam till DN när Grekland riskerade konkurs 2012.

LÄS MER: Chockbesked för stormakt – tillväxten halveras

Foto: Ratfink1973

Text: Redaktionen