I NATT: Polisen har öppnat eld

2023 10 24

Polisen har under natten skjutit två personer efter en "hotfull situation".

Situationen utspelade sig i centrala Malmö.

Polisen skickades till Stora Kvarngatan, en knapp kilometer från centralstationen.

– Dit ambulanssjukvård larmats med anledning av psykisk ohälsa, framhåller polisen på sin hemsida strax för midnatt.

Skjuter två personer

Situationen eskalerar därefter.

Det exakta händelseförloppet har inte redogjorts för.

Enligt polisen ska det ske någon form av ingripande inomhus, men det uppstår då vad myndigheten betraktar som en "hotfull situation”.

– Polis tvingas avlossa skott, bekräftar dess presstjänst.

– Två personer träffas och är förda till sjukhus med ambulans.

Grovt olaga hot mot tjänsteman

Enligt polisen handlar det om två män som skadats i skottlossningen.

De är i 30- respektive 40-årsåldern. 

– Polisen har just nu ingen information om skadeläget, framhåller region Syd på sin polisens hemsida.

Händelsen utreds som grovt olaga hot mot tjänsteman.

Polisen fåordig

Inte heller för lokalmedia vill polisen säga mycket mer än att SOS Alarm fick ett samtal om att ett sjukvårdsärende behövde biträde av polis.

– Jag kan inte gå in på detaljer om vad som gjorde situationen hotfull förrän en åklagare har blivit informerad om ärendet.

Det säger Rickard Lundqvist som är pressinformatör vid polisens ledningscentral till Sydsvenskan.

En gripen

Enligt Region Skåne vårdas båda männen för allvarliga skador, men Kurt Marklund som jobbar som befäl vid Malmöpolisen förnekar strax före klockan 04 att det ska röra sig om livshotande skador.

På tisdagsmorgonen ska den person som är i 40-årsåldern ha gripits, skriver Sydsvenskan.

En adress har spärrats av och polisens tekniker är fortfarande på plats i skrivande stund.

Vad gäller mannen i 30-årsåldern finns fortfarande ingen bekräftelse om han ska frihetsberövas.

Normalt blir man frihetsberövad vid denna typ av brott, men jag vet inte det i nuläget. Att vara inlagd på sjukhus är inget hinder för det, säger Rickard Lundqvist till lokaltidningen.

Arkivfoto: Polisen Linköping

Text: Redaktionen


19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 20

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


Chocken: tysk storstad nära konkurs

2025 12 19

Pengarna är slut och enorma besparingar krävs.

Stuttgart står på randen till konkurs.

Nu går den tyska storstaden ut med en drastisk varning.

– Utgifterna överstiger intäkterna. Mot denna bakgrund är nya skulder oundvikliga från och med 2026, eftersom brådskande investeringar enbart kan finansieras genom lån, framhåller Stuttgart stad enligt tyska tidningen Bild.

"Bilens huvudstad"

Stuttgart, med drygt 600 000 invånare, beskrivs ofta som “bilens huvudstad”. Här började Karl Benz och Gottlieb Daimler utveckla världens första fungerande bilar i slutet av 1800-talet.

Både Mercedes-Benz och Proche har sitt hjärta i staden, vilket gör platsen unik. Ingen annan stad har två stå inflytesrika bilmärken med rötterna så nära.

Dessutom är Stuttgart även centrum för avancerad ingenjörskonst, forskning och innovation och ett enormt nätverk av underleverantörer inom fordonsindustrin.

Men nu har de kommunala skatteintäkterna från företag minskat kraftigt, till följd av att bilbranschen är i kris.

Vill låna 2,4 miljarder euro

Bild beskriver Stuttgart som “nästan bankrutt”.

– Stadens beräknade likviditet vid slutet av 2025 ligger under noll, konstaterar också staden i ett officiellt uttalande.

Mellan 2026 och 2030 väntas det årliga budgetunderskottet ligga på flera hundra miljoner euro. Stuttgart vill därför ha totalt 2,4 miljarder euro i lån till just 2030 för att kunna finansiera nödvändiga investeringar.

LÄS MER: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Stänger bilfabrik

Bilkrisen i Tyskland visar sig även på andra håll i landet.

Tidigare i veckan meddelade giganten Volkswagen att man för första gången någonsin stänger en fabrik på tysk mark.

Det är biljättens fabrik i Dresden som efter 20 år kommer att tillverka sin sista bil, rapporterar Financial Times.

Volkswagen har tidigare behövt pausa produktionen i vissa fabriker i Tyskland, exempelvis i Zwickau och Emden. Anledningen har varit svag efterfrågan på några elbilsmodeller.

LÄS MER: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: C. Lue

Text: Redaktionen