I NATT: Polis misshandlad – förd till sjukhus

2024 01 01

En polis har utsatts för misshandel under natten.

Det har varit en stökig nyårsnatt på många håll runt om i landet.

Polisen har arbetat med bland annat bränder och skjutningar av fyrverkerier.

Samtidigt har en polis blivit misshandlad under natten i samband med att ha ingripit i ett bråk.

Det rapporterar Aftonbladet.

Riktade sig mot polisen

Det är i Varberg som ett bråk av oklar anledning har uppstått mellan två personer.

När polisen tog sig till platsen och ingrep i bråket så gav sig en av personerna på polisen istället.

– Det var ett bråk mellan två andra personer, som vi ingrep mot, där en part riktade sig mot polismannen i stället, säger polisens vakthavande befäl Sebastian Börjesson till tidningen.

“Slag och sparkar”

Polisen ska ha ramlat i samband med ingripandet och utsattes då för misshandel av en av de inblandade personerna.

– I samband med ingripandet ramlade han omkull och fick sedan en gärningsperson på sig som utdelade flera slag och sparkar mot honom.

Gärningspersonen är i 18-årsåldern och har gripits misstänkt för våld mot tjänsteman.

Polisen har förts till sjukhus efter händelsen, skadeläget är ännu oklart.

Stökig natt

Det har varit en mycket stökig nyårsnatt där såväl fyrverkerier har skjutits mot såväl polis som räddningspersonal.

Samtidigt har flera bränder brutit ut i samband med nyårsfirandet.

– Det brinner i tre personbilar och en fjärde är skadad av värmen, meddelar polisen angående en brand i Kristianstad.

– I samband med räddningstjänstens arbete, besköts deras personal med fyrverkerier. Efter vad som just nu är känt, är ingen person skadad. 

I skolbyggnad

Samtidigt har en skolbyggnad fattat eld i Helsingborg.

– Polis skickas till Kalmargatan, dit räddningstjänst larmats med anledning av brand i skolbyggnad, meddelar polisen via sin webbsida.

–  En pojke mellan 15 och 18 år, som misstänks ha orsakat branden, lokaliserades av polis och överlämnas till vårdnadshavare.

Det är oklart exakt hur branden har uppstått och brottsrubriceringen är ännu inte preciserad.

Arkivfoto: Polisen Linköping FB

Text: Redaktionen


29 aug 26

Faktura går till inkasso direkt – anmälningar väller in

2026 08 29

En avgift som aldrig når fram kan snabbt få oväntade konsekvenser.

En utebliven faktura har för många svenskar slutat med ett oväntat inkassokrav.

Nu riktas kritik mot ett specifikt bolag som har nästan 60 ärenden hos Allmänna reklamationsnämnden.

Fakturan kom aldrig

Under lång tid fungerade parkeringen smidigt för de boende i Lindas bostadsområde i Årby.

Men efter att parkeringsbolaget APCOA tog över hanteringen av platserna började problemen.

Fakturorna för parkeringen som skulle skickas till de boende uteblev.

I stället fick Linda Astfelt plötsligt ett inkassokrav.

Hon reagerade kraftigt på beskedet.

– Jag ska inte behöva ringa varenda månad för att få en faktura. Inte heller att de skickar mig till inkasso för att de själva inte skickat ut fakturan till mig, säger hon till SR.

Enligt Linda hade hon alltså inte fått den ursprungliga fakturan innan ärendet gick vidare.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Många ärenden hos ARN

Linda visar sig samtidigt inte vara ensam om att ha problem med parkeringsbolaget.

Sedan 2021 har 57 ärenden mot APCOA registrerats hos Allmänna reklamationsnämnden, ARN.

Även hos Kronofogden finns ett stort antal ärenden kopplade till bolaget.

Enligt uppgifterna har över 780 ärenden registrerats sedan 2023.

För Linda är det framför allt de äldre grannarna som väcker oro.

– Jag tycker synd om alla gamlingar som bor här, de kanske inte har mejl eller någonting, säger hon.

När en faktura går vidare till inkasso kan ytterligare kostnader tillkomma samtidigt som en ny betalningsfrist börjar gälla.

– Ett inkassokrav ger ingen betalningsanmärkning i kreditupplysningsbolagens register. Men om du varken betalar eller bestrider kravet kan det leda till att du får en betalningsanmärkning i ett senare skede, meddelar Finansinspektionen.

Det kan bland annat påverka möjligheten att få lån eller teckna vissa avtal.

APCOA svarar

APCOA har svarat på kritiken i samband med Sveriges Radios granskning.

Bolaget uppger att fakturorna skickas genom flera olika kanaler, bland annat vanlig post, Kivra och e-post.

Parkeringsbolaget framhåller också att ärenden kan pausas, omprövas eller krediteras om det har blivit fel.

Efter Lindas återkommande kontakter med bolaget började fakturorna till slut komma till hennes e-post som de skulle.

LÄS MER: UPPGIFTER: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen