I NATT: Person har förts till sjukhus i ambulanshelikopter – allvarligt skadad

2023 07 09

En person är allvarligt skadad efter en olycka.

Under natten har en man hamnat i vattnet vid hamnområdet i Grebbestad.

Personen ska ha ramlat i, och efter att larm inkommit till SOS kunde polis, räddningstjänst och ambulans ta sig dit.

Kustbevakningen lyckades få upp personen som fördes till sjukhus i ambulanshelikopter, rapporterar Göteborgs-Posten.

– En person har trillat i vattnet, man har fått upp personen nu, säger Lars Larsson som är ledningsoperatör vid räddningstjänsten.

Allvarligt tillstånd

Räddningsledaren på plats, Ida Luther Wallin, menar att personens tillstånd är allvarligt.

– Patientens tillstånd är allvarligt. HLR pågick och patienten får flyga med ambulanshelikopter, säger hon.

Detaljerna angående mannens skador är ännu oklara.

Var vid liv

Händelsen ägde rum i centrala Grebbestad i Tanums kommun i Västra Götalands län.

Personen ska ha varit vid liv när han räddades, men polisen har inte gått ut med någon ytterligare information angående hans skador eller omständigheterna kring händelsen.

Det tycks röra sig om en olycka och det finns inga uppgifter om att något brott har begåtts.

Skedde i Härjedalen

Även under fredagskvällen föll två personer i vattnet.

Den gången ägde händelsen rum i Härjedalen.

En av personerna påträffades senare avliden, och polisen letar fortfarande efter den andra personen.

– Polisen har under dagen sökt med hjälp av helikopter, men den försvunne är ännu inte anträffad. Sökandet kommer fortsätta, framhåller polisen.

Ingen misstanke

Anhöriga till den avlidna personen har underrättats.

Polisen fortsätter under helgen att söka efter den andra personen som ännu inte anträffats.

– De inblandade männen ska ha hamnat i vattnet i samband med att de fiskade. Den avlidne personen är i 60-årsåldern, den försvunne i 45-årsåldern. Männen är inte hemmahörande i länet, förklarar polisen via sin webbsida.

Det finns ingen misstanke om brott i samband med händelsen.

Arkivfoto: N. Jonasson

Text: Redaktionen


3 mars

Enormt fynd i Norge – största i hela Europa

2026 03 04

En stor upptäckt har gjorts i Norge som kan minska beroendet av Kina.

Europa är som bekant i hög grad beroende av Kina för sällsynta jordartsmetaller.

Kontinenten har i dagsläget inga verksamma gruvor för sällsynta jordartsmetaller.

Men nu kommer uppgifter om ett enormt fynd i Norge som kan ändra på det.

Enormt fynd

En uppskattning av mineralresurserna vid en gruva som utvecklas av Rare Earths Norway – Europas största projekt för sällsynta jordartsmetaller – har rusat med 81 procent sedan den förra utvärderingen för två år sedan, uppger Reuters. 

Europa har inga verksamma gruvor för sällsynta jordartsmetaller, och utvecklingen av företagets Fen-projekt skulle kunna stödja kontinentens strävan att minska beroendet av den dominerande producenten Kina.

“Världsklass”

Projektet har 15,9 miljoner ton totalt innehåll av sällsynta jordartsoxider i indikerade och antagna resurser, enligt ett uttalande från konsultföretaget WSP. 

Den nya uppskattningen återspeglar ytterligare prospekteringsborrningar som ägde rum förra året och kan jämföras med de 8,8 miljoner ton som beräknades 2024.

– Genom att nästan fördubbla sin kända storlek har Rare Earths Norway gått från att vara en lovande upptäckt till en strategisk tillgång i världsklass, säger Bernd Schaefer, vd för EIT RawMaterials, ett EU-finansierat organ för kritiska mineraler.

Läs mer: Pentagon går rakt emot Trump

Tar tid

Det är inte bara i Norge som jakten efter sällsynta jordartsmetaller pågår i Europa.

Men byråkrati ställer till det, menar Jan Moström, verkställande direktör för LKAB.

“Bara då blandar vi oss i”

Så här låter det från Moström:

– Jag har pratat i Bryssel de senaste två eller tre åren om de enorma nackdelar vi skapade under 1970- och 1980-talen, när vi lade ner gruvindustrin och började importera metaller från Sydamerika, Afrika och Australien, säger han till The Guardian.

Läs mer: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen

Foto: M Oetelaar

Text: Redaktionen


4 mars 2026

Bekräftat: Stopp för fartkameror i Sverige

2026 03 04

Under de senaste 20 åren har tusentals fartkameror satts upp längs svenska vägar.

Trafikverket planerar för att placera ut ytterligare 1 000 kameror under de kommande fem åren.

Då kommer det totala antalet vara 4 000.

Men sedan är det stopp.

– Nu är väl tanken att vi inte sätter upp några fler utan vi har tillsammans med Polisen kommit fram till 4 000 som ett rimligt antal där det är samhällsekonomiskt lönsamt, säger Per Hurtig, nationell samordnare på Trafikverket, till SR.

Gör större nytta

Satsningen på det stora antalet fartkameror är en del av den svenska nollvisionen på landets vägar.

Men efter att ha investerat i kameror under många år ser nu Trafikverket en annan insats som gör störst nytta.

– Det vi ser gör störst nytta är att bygga mötesseparerade vägar, säger Per Hurtig till radiokanalen.

Nollvisionen

Nollvisionen är grunden för trafiksäkerhetsarbetet i Sverige.

Visionen antogs av riksdagen 1997 och är ett uttalat mål att ingen ska dödas eller skadas allvarligt på de svenska vägarna.

Med nollvisionens synsätt är omsorgen om människors liv och hälsa ett absolut krav vid vägtransportsystemets utformning och funktion, uppger Trafikverket.

Etappmål har satts

I början av 2020 fattade regeringen beslut om ett nytt etappmål för nollvisionen.

Ambitionen är att antalet omkomna i trafiken ska halveras fram till 2030.

Antalet allvarligt skadade ska minska med 25 procent.

– I faktiska tal innebär det max 133 omkomna samt maximalt 3100 allvarligt skadade i vägtrafiken år 2030, uppger Trafikverket.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bilister får betala mer – ”I synnerhet i storstäderna”

Ansvar fördelas

Ansvaret för trafiksäkerheten är fördelat på följande sätt:

- Systemutformarna har alltid det yttersta ansvaret för vägtransportsystemets utformning, skötsel och användning och har därmed tillsammans ett ansvar för hela systemets säkerhetsnivå.

- Trafikanterna har ansvar för att visa hänsyn, omdöme och ansvar i trafiken samt att följa trafikreglerna.

- Om trafikanterna inte tar sin del av ansvaret måste systemutformarna vidta ytterligare åtgärder i den mån detta krävs för att motverka att människor dödas eller allvarligt skadas.

Källa: Trafikverket

LÄS MER: Bekräftat: Billigaste biltypen att köra i Sverige

Foto: Trafikverket

Text: Redaktionen