I NATT: Omfattande strömavbrott i Sverige – pågår fortfarande

2022 12 15

Över 11 000 kunder i Västsverige drabbades igår kväll av ett långvarigt strömavbrott och många väntar fortfarande på att få tillbaka elen.

Totalt är det 11 220 kunder i Sotenäs som blev av med strömmen igår runt 21.30, rapporterar Göteborgs-Posten.

Hushållen är fortfarande utan ström när invånarna så smått börjar vakna för att starta dagen och ta sig till jobbet.

Värre än först befarat

Under natten meddelade Vattenfall att problemet var betydligt värre än man kunde ana. Den första prognosen om att problemet skulle vara löst vid midnatt visade sig vara alldeles för optimistisk.

Istället sattes prognosen att strömmen ska vara tillbaka runt 07.00 på torsdagsmorgonen.

– Vi har skickat dit mer folk som jobbar på det, säger Magnus Kryssare, Vattenfalls pressjour.

På förmiddagen uppdaterade elnätsleverantören Ellevio informationen på sin hemsida.

– Under natten har vi haft ett större avbrott i Sotenäs kommun som berört Kungshamn, Smögen, Bovalstrand och Hunnebostrand. Orsaken är fel matande nät som tillhör en annan nätägare. Vid 5.30 kopplades strömmen tillbaka till Kungshamn och Smögen. Under morgonen har vi bitvis kopplat tillbaka strömmen till Hunnebostrand och kommer från 10.30 börja koppla tillbaka även till Bovallstrand. På grund av det känsliga driftläget i det matande nätet måste vi koppla tillbaka stegvis.

Störning på regionnätet

Vattenfall tog över uppdraget efter att Ellevio först hade skickat ut personal till platsen där felet skulle undersökas.

När klockan hade slagit 22.30 konstaterade man att det inte var Ellevios elnät det var fel på, utan alltså istället ett elnät som ägs av Vattenfall.

– Det är en störning på regionnätet som i nästa steg påverkar Ellevios kunder. Vi har personal på väg till platsen för att undersöka och reparera felet så fort det går, säger Magnus Kryssare.

Kommunordföranden försäkrar

Även Sotenäs kommunstyrelseordförande Mats Abrahamsson (M) uttalade sig under natten.

– Vi personalförstärker de avdelningar där man behöver hjälp. Om strömmen kommer igång vid klockan sju då räknar man att det ska flyta på hyggligt, säger han till GP.

Tusentals utan ström i 12 minusgrader

Vid 11.30 på torsdagsförmiddagen är fortfarande 1 424 kunder strömlösa , enligt Ellevios avbrottskarta. Avbrottet förväntas vara åtgärdat vid lunchtid.

Strömavbrottet är ett hårt slag mot hushållen i staden, där SMHI på morgonen visade -12 grader.

Rejält kallt alltså, och många sotenäsbor får alltså tills vidare förlita sig på stearinljus och de som har möjlighet får låta brasan jobba i kaminen.

Ej att förväxla med bortkoppling

Nattens strömavbrott är inte ett planerat sådant som kan ske vid så kallad bortkoppling, för vilket statsminister Ulf Kristersson (M) varnade för i förra veckan.

– Väldigt många svenskar har sparat el av kostnadsskäl. Nu vill vi be svenska folket att spara el för att minska risken för bortkopplingar, sade han på en pressträff.

Foto: K. Henman

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 jul 2026

Nato har skickat upp stridsflyg – akut varning till folket

2026 07 31

Ett Nato-land har utfärdat ett larm till sina invånare.

Rumänien har skickat upp stridsflyg efter att drönare upptäckts nära gränsen mot Ukraina.

Nu varnas landets invånare att söka skydd, rapporterar RBC Ukraine.

Akut varning utfärdad

Rumänska myndigheter har utfärdat en akut varning till invånare i norra delen av Tulcea.

Detta efter att radarsystem upptäckt misstänkta luftmål nära gränsen mot Ukraina.

– Myndigheterna varnar befolkningen för att föremål från luftrummet kan falla ner och uppmanar invånarna att söka skydd, skriver den rumänska nyhetskanalen Digi24.

Varningen skickades ut genom landets system för nödlarm efter beslut från det nationella militära ledningscentret.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

F-16-plan i luften

Efter drönarlarmet skickade Rumänien upp två stridsflyg.

– Två F-16-flygplan från den 86:e flygbasen i Borcea skickades upp från marken klockan 21:12 för att övervaka situationen, meddelar Rumäniens försvarsdepartement.

Senare uppgav försvarsdepartementet att radarsystemen hade registrerat återkommande signaler från luftmål i området.

Enligt myndigheterna befann sig objekten i rumänskt luftrum i omkring 20 sekunder vid 21.14 innan de lämnade landet och fortsatte tillbaka mot Ukraina.

Rumänska myndigheter har ännu inte uppgett vem som låg bakom drönarna.

Flera drönarincidenter nära Nato-landet

Händelsen är den senaste i en rad incidenter där drönare har kopplats till kriget i Ukraina och kommit nära eller in över rumänskt territorium.

Under en period på tre dagar ska Rumänien ha skjutit ner tre drönare.

Den första inträffade förra veckan, då ett rumänskt F-16-plan sköt ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Myndigheterna bekräftade senare att det handlade om en rysk Shahed-drönare.

Vid ett tidigare tillfälle skickade Nato upp fyra stridsflyg samtidigt – två rumänska F-16-plan och två italienska Eurofighter-plan – efter ytterligare en drönarincident.

Efter den tredje nedskjutningen kallade Rumäniens utrikesdepartement även upp Rysslands ambassadör för samtal.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ryuno

Text: Redaktionen