I NATT: Omfattande strömavbrott i Sverige – pågår fortfarande

2022 12 15

Över 11 000 kunder i Västsverige drabbades igår kväll av ett långvarigt strömavbrott och många väntar fortfarande på att få tillbaka elen.

Totalt är det 11 220 kunder i Sotenäs som blev av med strömmen igår runt 21.30, rapporterar Göteborgs-Posten.

Hushållen är fortfarande utan ström när invånarna så smått börjar vakna för att starta dagen och ta sig till jobbet.

Värre än först befarat

Under natten meddelade Vattenfall att problemet var betydligt värre än man kunde ana. Den första prognosen om att problemet skulle vara löst vid midnatt visade sig vara alldeles för optimistisk.

Istället sattes prognosen att strömmen ska vara tillbaka runt 07.00 på torsdagsmorgonen.

– Vi har skickat dit mer folk som jobbar på det, säger Magnus Kryssare, Vattenfalls pressjour.

På förmiddagen uppdaterade elnätsleverantören Ellevio informationen på sin hemsida.

– Under natten har vi haft ett större avbrott i Sotenäs kommun som berört Kungshamn, Smögen, Bovalstrand och Hunnebostrand. Orsaken är fel matande nät som tillhör en annan nätägare. Vid 5.30 kopplades strömmen tillbaka till Kungshamn och Smögen. Under morgonen har vi bitvis kopplat tillbaka strömmen till Hunnebostrand och kommer från 10.30 börja koppla tillbaka även till Bovallstrand. På grund av det känsliga driftläget i det matande nätet måste vi koppla tillbaka stegvis.

Störning på regionnätet

Vattenfall tog över uppdraget efter att Ellevio först hade skickat ut personal till platsen där felet skulle undersökas.

När klockan hade slagit 22.30 konstaterade man att det inte var Ellevios elnät det var fel på, utan alltså istället ett elnät som ägs av Vattenfall.

– Det är en störning på regionnätet som i nästa steg påverkar Ellevios kunder. Vi har personal på väg till platsen för att undersöka och reparera felet så fort det går, säger Magnus Kryssare.

Kommunordföranden försäkrar

Även Sotenäs kommunstyrelseordförande Mats Abrahamsson (M) uttalade sig under natten.

– Vi personalförstärker de avdelningar där man behöver hjälp. Om strömmen kommer igång vid klockan sju då räknar man att det ska flyta på hyggligt, säger han till GP.

Tusentals utan ström i 12 minusgrader

Vid 11.30 på torsdagsförmiddagen är fortfarande 1 424 kunder strömlösa , enligt Ellevios avbrottskarta. Avbrottet förväntas vara åtgärdat vid lunchtid.

Strömavbrottet är ett hårt slag mot hushållen i staden, där SMHI på morgonen visade -12 grader.

Rejält kallt alltså, och många sotenäsbor får alltså tills vidare förlita sig på stearinljus och de som har möjlighet får låta brasan jobba i kaminen.

Ej att förväxla med bortkoppling

Nattens strömavbrott är inte ett planerat sådant som kan ske vid så kallad bortkoppling, för vilket statsminister Ulf Kristersson (M) varnade för i förra veckan.

– Väldigt många svenskar har sparat el av kostnadsskäl. Nu vill vi be svenska folket att spara el för att minska risken för bortkopplingar, sade han på en pressträff.

Foto: K. Henman

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 08 01

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


31 juli 2026

“Förrädare” – Putins egna rasar mot Ryssland

2026 07 31

Tidigare i juli kammade Vladimir Putin hem en stor propagandaseger för Ryssland.

Från och med 2028 välkomnas ryska idrottare tillbaka till OS, löd det kontroversiella beskedet från Internationella Olympiska Kommittén, IOK.

Beslutet hyllades av Putins talesperson Dmitrij Peskov.

– Ett viktigt steg, sade Kremltoppen enligt The Moscow Times.

Putins egna rasar mot "sveket"

Reaktionerna, och kritiken, har varit massiv. Västvärlden och Ukraina har protesterat högljutt. 

– Det är ett bedrövligt beslut. Det normaliserar det här anfallskriget som Ryssland bedriver mot Ukraina, har Sveriges idrottsminister Jakob Forssmed (KD) sagt till SVT.

Att väst vädrar sitt missnöje är inte särskilt förvånande. Men nu hörs skarp kritik från ett mer oväntat håll: Putins egna anhängare.

Den ryska olympiska kommittén har nämligen exkluderat idrottsorganisationer i ukrainskt territorium. Det innebär att idrottare i ryskockuperade Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia och Kherson inte kommer att få tävla för Ryssland.

Regioner som diktatorn 2022 utropade som en del av den ryska nationen.

– Människor som bor i Luhansk och Donetsk, Kherson och Zaporizhzhia blir våra medborgare. För alltid. Och Ryssland kommer inte att förråda dem, sade Putin på en pressträff då.

"Gav upp"

Exkluderingen av de fyra regionerna betraktas av annars Kremlvänliga journalister och bloggare som en eftergift och ett svek, rapporterar Politico.

Den ryska olympiska kommittén gav upp en del av landets territorium bara för att kunna komma till OS, framhåller bland annat den kända krigsvänliga journalisten Dmitirj Stesjin, enligt den amerikanska tidningen.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

"Förrädare"

Rysslands idrottsminister, Michail Degtyarev, har blivit särskild måltavla för raseriet. Det var han som förde förhandlingarna med IOK där de ryska kompromisserna blev ett faktum.

– Detta är en samarbetshandling med fienden och en antistatlig subversion. Det är inte den ryska olympiska kommittén utan en kommitté av förrädare, framför prokrigskanalen Telegram InfoWar.

– Så, den ryska olympiska kommittén har skriftligen bekräftat sin vägran att stödja idrott i Donetsk, Luhansk och Krim? Vad är då kamrat Degtyarevs mycket omtalade seger? frågar sig militärbloggaren Dmitrij Konanykhsin, enligt Politico.

Ukraina har överklagat IOK:s beslut till idrottens skiljedomstol, CAS. 

Andra läser: F16-plan i luften

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen