I NATT: Nytt utspel från Erdogan – försöker bevisa svenskt “hyckleri”

2022 06 28

Sverige och Finland har bokat möte med Turkiet under Natotoppmötet i Madrid.

Turerna är välkända vid det här laget. Sverige vill gå med i Nato – men medlemsnationen Turkiet sätter käppar i hjulet för den svenska ansökningen. 

Ett motstånd som inte visar några tecken på att bli mindre.  Inför veckans Natotoppmöte i Madrid riskerar det istället att bli än mer kaosartat när Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan nu lovar att visa upp "bilder" som ska peka ut Sverige som "hycklare".

Ska presentera bevis för “hyckleri”

När parterna ska träffas i Madrid har Erdoğan gått ut och sagt att han ska göra “allt som är nödvändigt för vårt lands rättigheter och intressen”, rapporterar nyhetsbyrån AP.

Som en del av dessa medel sade Erdoğan att han både skulle förmedla dokument och bilder som visar på ett svenskt “hyckleri”. Han syftade på dokumentation kring “terrorgrupper”, däribland kurdiska militanta sådana.

Några andra detaljer kring vad det är för bevismaterial framgick inte.

Ingen attitydförändring

– Vi kommer tydligt att säga till dem att det inte är möjligt att förvänta sig en annan attityd från Turkiet om inte denna bild förändras, sade Erdoğan efter ett regeringsmöte i Ankara, enligt AP.

Kräver utlämning och vapen

Att Turkiet anser att Sverige har ett slappt förhållningssätt till grupper som Turkiet å sin sida har terrorstämplat är ett av skälen till att Erdoğan inte släpper in Sverige i Nato. En av dessa grupper är PKK, Kurdistans arbetarparti, samt dess syriska representanter.

Erdoğan kräver också att både Sverige och Finland utlämnar individer som efterlysts i Turkiet och att länderna åter börjar sälja vapen till den turkiska presidenten – någonting som upphörde efter att Turkiet gjorde militärt intrång i Syrien 2019.

“Backar inte”

En talesperson för den turkiska regeringen talade i liknande termer under gårdagen inför det stora Natomötet som inleds idag, och menar att bollen ligger på Sveriges planhalva nu.

– Deltagande i det här toppmötet betyder inte att vi tar ett steg tillbaka från vår position, säger Erdoğans talesperson Ibrahim Kalin enligt det turkiska regeringsorganet Daily Dabah.

Stoltenberg ger inga löften

Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg var noga med att inte ge några falska förhoppningar till Sverige om dess ansökan inför att medlemsländerna träffas i veckan.

– Vi jobbar nu tillsammans på ett avtal mellan Sverige, Finland och vår allierade Turkiet för att ytterligare adressera säkerhetsfrågor: vapenexport och striden mot terrorismen inkluderat, sade generalsekreteraren på en pressträff igår.

Låga förhoppningar

Sverige förväntar sig inte heller att få grönt ljus av Turkiet under mötet i fråga.

– Jag tror inte vi kommer så långt att vi kommer hela vägen fram, men det finns klara möjligheter till att ta konkreta steg, sade utrikesminister Ann Linde (S) till SVT i söndags kväll.

Telefonsamtal med Erdoğan

Statsminister Magdalena Andersson (S) talade i telefon med Erdoğan i helgen inför det heta Madridmötet idag.

– Enades om vikten av att göra framsteg inför Nato-toppmötet i Madrid nästa vecka, där jag ser fram emot att träffa president Erdoğan och andra allierade ledare, framhävde Andersson på Twitter efteråt.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


25dec25

Bilägare förbannade – oväntad faktura skickas hem

2026 02 24

Riksförbundet M Sverige slår larm om “helt onödiga” garantier.

Patent- och marknadsdomstolen håller med M Sverige om att så kallade förlängda fordonsgarantier är “helt onödiga och inte ger konsumenter något skydd”.

Men Patent- och marknadsöverdomstolen har gjort bedömningen att reklamutskicken om garantier inte utgör en affärsmetod som är att anse som otillbörlig marknadsföring.

M Sverige understryker på tisdagsmorgonen att garantierna – som ofta liknar en faktura – är “falska – även om de är lagliga”.

Många förbannade

Det rör sig om “oseriösa företag” som erbjuder bilägare förlängning av bilens fabriksgaranti när den har gått ut. 

– M Sverige har under många år kontaktats av bilägare om allehanda utskick om förlängda garantier, säger M Sveriges jurist Olle Haglund i ett pressmeddelande.

– Många blir förbannade när det framgår att det inte alls är fråga om någon garanti och att villkoren gör stora inskränkningar i vad som omfattas. Det är innehållslösa och ofta helt onödiga garantier som inte ger konsumenter något skydd.

“Viktigt att inte betala”

Riksförbundet understryker att villkoren ofta är komponentstyrda, att bara vissa delar omfattas och att bilisten ibland ska betala ”egen del av kostnaden” vid en skada.

– Om du har fått ett utskick från företaget är det viktigt att inte betala fakturan, fortsätter Haglund.

– Har du redan betalat en gång anses du ha ingått ett avtal med företaget. Säg i så fall upp avtalet senast tre månader innan det löper ut, annars förlängs det med ytterligare ett år.

Läs mer: Åkeri går i konkurs

Har varnat

Konsumentverket har tidigare varnat för bland annat DinBilGaranti och Svenskt Fordonsskydd – och Svenska Garantier har platsat på skamlistan.

Patent- och marknadsöverdomstolen har dock fastslagit att utskick av fakturor eller påminnelser från DinBilGaranti inte ska förbjudas då utskicken inte visats ha utgjort otillbörlig marknadsföring.

“Särskilt viktigt”

Beklagligt, menar Haglund.

– När företag agerar på ett sätt som ligger nära gränsen för vad som kan anses acceptabelt är det särskilt viktigt att konsumentorganisationer som M Sverige och Konsumentverket tydligt informerar om riskerna med de så kallade förlängda garantierna.

Läs mer: Billigaste biltypen att köra i Sverige

Foto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


”Chockerande” – tysk bestörtning över Sverige

2026 02 24

Sveriges regeringspolitik väcker stor förvåning i Tyskland.

Under mandatperioden har Tidöpartierna gått fram med flera lagändringar för att strama åt den svenska migrationspolitiken.

De senaste veckorna har diskussionen kring de så kallade tonårsutvisningarna varit högaktuell.

Den nya svenska politiska linjen förbryllar, enligt flera tyska medier.

– Det är kallt i Sverige för den som föds med fel pass, uppger den tyska tidningen Tageszeitung.

Stämmer inte med bilden

I Tyskland förvånas man särskilt över tonårsutvisningarna.

Anledningen är att Sverige historiskt varit ett föregångsland på många sätt när det gäller barnens rättigheter.

– Detta sker i Sverige av alla länder, där så mycket pionjärarbete har gjorts för barnens rättigheter, konstaterar tidningen.

”Chockerande”

I flera andra medier syns en liknande förvåning över utvecklingen i Sverige.

– Sverige var en förebild för medkänsla. Nu förhåller det sig helt tvärtom, uppger Youtubekanalen Wie Funktioniert’s.

– Resultatet är chockerande. För första gången på femtio år har Sverige fler utvandrare än invandrare.

”Antalet minskar”

Sverige anammar nu den migrationspolitiska modell som Danmark jobbat efter sedan en tid, menar den tyska konservativa dagstidningen Die Welt.

– Sedan 1990-talet har Sverige tagit emot många människor från länder i kris, som det forna Jugoslavien, Afghanistan, Syrien, Irak och Somalia. Många invandrare bor i marginaliserade områden med hög arbetslöshet och kriminalitet, uppger tidningen.

Restriktiv migrationspolitik 

Samtidigt för Tyskland själva en restriktiv migrationspolitik. Förbundskansler Friedrich Merz har föreslagit permanenta kontroller vid Tysklands gränser för att kunna avvisa asylsökande direkt. Han har även argumenterat för ett stopp för familjeåterförening samt för att det ska bli enklare att genomföra utvisningar. 

LÄS OCKSÅ: Domen över Putin – ”riskerar att dö”

Svaret: Missvisande kritik

De så kallade tonårsutvisningarna har fått stor uppmärksamhet i Sverige.

Tidigare har familjeanknytning kunnat utgöra ”särskilt ömmande skäl”, vilket inneburit att minderåriga med tidsbegränsade uppehållstillstånd kunnat stanna i landet efter att de fyllt 18 år. Tidöpartierna avskaffade möjligheten 2023 med stöd av Socialdemokraterna.

Ludvig Aspling, migrationspolitisk talesperson för Sverigedemokraterna,  menar att begreppet ”tonårsutvisningar” är missvisande.  

– Det här handlar om personer som har fått ett uppehållstillstånd som är tidsbegränsat och som inte kan förlängas eftersom de inte längre uppfyller kriterierna för det tillståndet, det vill säga anknytning till sina föräldrar. Huvudregeln är att vuxna människor som inte är medborgare måste ha en grund för uppehållstillstånd, och det gäller även de här personerna, har han sagt till Kvartal.

LÄS MER: Paniken stiger – ryska lager kan ta slut idag

Foto: Gonzalo Leon Jasin resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen