I NATT: Ny varning från Ryssland mot Sverige – robotar står redo

2022 04 14

Ryssland står redo att placera ut robotmissiler längs gränserna till Sverige och Finland om länderna går med i Nato.

Det låter en representant från Putinregimen, nämligen vice ordförande för det ryska parlamentet Pyotr Tolstoy, meddela under natten till torsdagen till brittiska ITV. 

Missiler längs gränserna

– Vi har missiler som vi kommer att sätta längs gränsen till Finland, Sverige, Polen och i Kaliningrad, meddelar ITV-reportern Emma Burrows på Twitter att Tolstoy ska ha sagt till kanalen.

Inte ens myggor

Den ryska parlamentarikern började även prata om att inte ens myggorna i Finland skulle våga sig över gränsen till Ryssland.

– Finland är fullt med myggor. Om Finland ansluter till Nato kommer Ryssland garantera sin säkerhet på ett sätt så att inte ens en mygga kommer vilja flyga över vår gräns, framhäver Burrows att Tolstoy har sagt till henne.

Varnat tidigare

Det är långt ifrån första gången den hätska ryska retoriken riktas mot Sverige. I måndags uttalade sig Kremls talesperson om ett potentiellt svenskt Natomedlemskap.

– Det är inte en sådan allians som säkerställer fred och stabilitet, sade Kremls talesman Dmitry Peskov enligt BBC.

Militära konsekvenser

Ännu värre var tonläget i början av mars när ryssarna hotade med militära konsekvenser om Sverige skulle få för sig att gå med i Nato.

– Det är uppenbart att [om] Finland och Sverige går med i Nato, vilket är en militär organisation till att börja med, så får det allvarliga militära och politiska konsekvenser, säger Rysslands utrikesdepartements Europaavdelningschef Sergei Belyayev till Interfax.

Natofrågan högaktuell

Länderna har dock inte vikt sig för de ryska varningarna. Natofrågan har blivit högaktuell för både Sverige och Finland sedan Ryssland inledde sitt anfallskrig mot Ukraina. 

Finlands statsminister Sanna Marin sade under gårdagen att landet vill ansöka inom de närmsta veckorna, istället för månader som det spekulerades. Hon vill ha Sverige med sig på vägen.

Vill gå samma väg

Det skulle vara bra om vi tog samma väg i framtiden, men det är inte något krav. Men det hade varit väldigt bra att ta göra samma val och ha samma tidsplan, sade Sanna Marin igår enligt norska Dagbladet.

Kan ansöka i juni

Igår kom uppgifter om att statsminister Magdalena Andersson (S) vänt om Nato. Enligt uppgifter till Svenska Dagbladet kan Sverige lämna in en ansökan redan i juni. Statsministern kommenterade inte tidsplanen, men medgav att ett beslut ska tas skyndsamt.

– Jag ser ingen anledning att skjuta på beslutet. Vi har val senare i september och måste även kunna fokusera på det då, sade hon på en pressträff igår.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 21

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperatur på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorolog Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen


20 juli 2026

Folk kan stoppas när de ska tanka bilen

2026 07 20

Väktare kan sättas in för att stoppa folk från att tanka bilen.

Ett annat alternativ skulle kunna vara en slags modern variant av ransoneringskort. 

Det är möjliga scenarier vid en eventuell bränsleransonering i Sverige, vilket staten nu utreder. 

– Vår omvärld ser ut som den gör. I Mellanöstern och i Ukraina används energi som ett vapen. Så det är bra och lägligt att även Sverige tittar på hur vår drivmedelsberedskap fungerar, säger Karl Björklund som är enhetschef på Energimyndigheten, till SR.

Ska moderniseras

Det är just Energimyndigheten som fått uppdraget att utreda Sveriges försörjningstrygghet när det gäller bensin och diesel.

Skälet, förutom det som pågår i omvärlden, är att den nuvarande ransoneringsplanen är föråldrad. Den bygger på en lag från 1978 och går inte längre att tillämpa i ett modernt digitaliserat samhälle med obemannade bensinstationer.

– Ransoneringskorten till exempel, det är svårt att kopiera till dagens samhälle, säger Karl Björklund.

Har inte uteslutit

Sverige har idag ett beredskapslager av olja som ska räcka i minst 90 dagar, uppger SR.

Vid flera tillfällen under våren har det varnats för att ransonering kan bli aktuellt. Exempelvis har finansminister Elisabeth Svantesson (M) inte uteslutit sådana scenarier.

– Blir det här mer utdraget då kommer vi att få problem med högre priser och kanske till och med tillgång, sade hon till Aftonbladet i slutet av mars och syftade på USA:s krig mot Iran.

Priset stiger

Christian Kopfler, råvaruanalytiker på investmentbanken Arctic Securities, var också en av dem som under våren flaggade för risken för ransonering. Om det blir brist på diesel kommer samhällskritiska funktioner som transport, jordbruk och industri att prioriteras före hushållen, menade han.

Energimyndigheten bedömer dock att det i nuläget är osannolikt att staten skulle behöva ransonera bränsle. 

Karl Björklund menar att marknaden, med högre priser vid pump, är en första räddningsplanka.

På måndagen steg oljepriset och Brentoljan passerade 90 dollar per fat, efter att USA och Iran inlett nya attacker mot varandra under natten.

Foto: Circle K

Text: Redaktionen