20 januari 2026

I NATT: Nato redo att ingripa i Europa

2022 08 01

Kosovo har stängt två gränsövergångar till Serbien.

Beslutet togs efter att serbiska demonstranter spärrat av vägar med lastbilar och avlossat skott mot polisen, rapporterar Reuters.

Enligt lokala medier hördes även flygplanssirener nära gränsen i samband med att gränsövergångarna stängdes.

Aktionen är en protest mot nya lagar i Kosovo.

Från och med den 1 augusti måste drygt 50 000 serber, som bor i landet och använder serbiska registreringsskyltar och pass, byta ut dessa till kosovanska motsvarigheter.

Premiärministern Albin Kurti har även meddelat att det kommer att krävas särskilda dokument för serbiska medborgare för att passera gränsen, uppger Reuters.

Nato reda att ingripa

Efter oroligheterna vid gränsen uppger Natos Kosovostyrkor (KFOR) att de är redo att ingripa för att säkra tryggheten i landet.

I ett pressmeddelande beskriver de situationen mellan Serbien och Kosovo som ”spänd”.

– KFOR är beredda att ingripa om stabiliteten hotas, skriver KFOR i pressmeddelandet och tillägger:

– KFOR kommer att vidta alla åtgärder som krävs för hålla det tryggt och säkert i Kosovo vid alla tillfällen, i enighet med sitt FN-mandat.

Efterlyser dialog

I ett tal på söndagskvällen efterlyste Serbiens president Aleksandar Vucic en dialog för att lösa problemen vid gränsen.

– Det är oerhört viktigt för oss att dialogen fortsätter och att vi börjar lösa saker fredligt, sa han enligt nyhetsbyrån AA.

Tackade Ryssland

Presidenten passade även på att rikta ett tack till Ryssland.

På söndagen uppmanade Kreml Kosovo, såväl som USA och EU, att upphöra med "provokationer" och respektera serbers rättigheter i Kosovo.

– Jag vill tacka dem som stöttade Serbien... jag vill särskilt tacka representanterna för Ryska federationens utrikesministerium, som reagerade på ett mycket korrekt sätt, framhöll Aleksandar Vucic.

Självständigt i 14 år

Kosovo förklarade sig självständigt 2008.

Kosovo är erkänt av mer än 100 länder, inklusive USA, Storbritannien, Frankrike, Tyskland, Norge och Sverige.

Serbien har inte erkänt landets självständighet.

– Det är fortsatt spänt mellan albanerna och serberna i Kosovo. NATO-styrkan KFOR är därför fortfarande i landet. Serbien och Kosovo började år 2011 sina första dialoger efter kriget och har kommit överens om gränsregler, uppger Svenska FN-förbundet.  

Foto: Nato

Text: Redaktionen


25 maj 26

Oväntat väderbesked i Sverige – gäller hela juni

2026 05 26

Juni har blivit kyligare och regnigare.

Det har SVT:s meteorolog Nils Holmqvist tidigare konstaterat.

– Jämför man den förra referensperioden med den senaste, så ser man att juni blivit lite kallare i allmänhet. Men också regnigare, 20-30 procent mer regn och skurar, har han sagt till tv-kanalen.

Men i år blir det annorlunda.

Årets första sommarmånad ser ut att bli ovanligt varm, rapporterar vädertjänsten Klart.

– Juni lutar åt att bli varmare än normalt i Sverige, särskilt från vecka 24 och framåt. Den tydligaste torra signalen finns i södra Sverige, vilket ökar sannolikheten för en både varm och solig midsommarhelg, framhåller Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

Flaggar för varm sommar

Sommaren ser överlag ut att bli ovanligt varm i Sverige och övriga Europa, rapporterar SVT.

Men prognosen är fortfarande osäker.

– Får högtrycket ta mer plats blir det torrare och varmare över tid men om lågtrycket tar mer plats kanske det blir mer av en blandad, normal sommar, säger SVT:s meteorolog Nitzan Cohen till kanalen.

Torkan består

Juniprognosen från Klart visar att torkan väntas bestå i södra Sverige.

– Vecka 23 väntas bjuda på blött väder i Svealand, men i övrigt normalblött. Därefter väntas i stället torrt väder under vecka 24-25 när högtrycksinflytandet blir mer tydligt, framhåller Lasse Rydqvist.

Vattenläget i södra Sverige är alltjämt kritiskt.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar för vattenbrist i Skåne och flaggar för att varningen kan utökas till flera län.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, sade SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne på en pressträff i april.

LÄS OCKSÅ: Partisaner slår till – Ryssland förblindade 

Värst i Skåne

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, förklarar Calle Hjerne.

ANDRA LÄSER: Svenskt lyxbolag går i konkurs

Foto: 

Text: Redaktionen


26 maj 2026

Stormväder drar in över Sverige

2026 05 26

Afrikansk hetta från Marocko svepte in över Sverige under helgen.

Temperaturen gick en bra bit över 20 grader på flera platser i landet.

Nu vänder det.

Var beredd på såväl åska som stormvindar, varnar SMHI.

Lågtryck över Norska havet för in ostadigt väder med regnskurar över Norrland och Svealand och under eftermiddagen och på kvällen kan det vara inslag av åska, framhåller väderinstitutet i en färsk prognos om tisdagen.

SMHI tillägger:

– I samband med intensiva skurar kan det under eftermiddagen och kvällen över främst östra Svealand bli mycket hårda vindbyar, möjligen stormstyrka. 

Blåser i hela landet

Mer eller mindre hela Sverige ska dock förvänta sig att det blåser upp. I synnerhet är det folk i Götaland och Svealand som får hålla i hatten.

– Det blir allmänt blåsigt i landet med vindar från väst till nordväst med friska till hårda vindbyar. Det kraftigaste vindbältet hamnar över södra och mellersta Sverige, förklarar SMHI och tillägger att temperaturerna samtidigt kommer att sjunka.

ANDRA LÄSER: Jätteföretag delar ut miljoner – till varje anställd

Då gör värmen comeback

Imorgon fortsätter vädret på den inslagna vägen.

– Under onsdagen blir vinden nordvästlig till nordlig och den lite kallare luften når ner över södra Sverige. Då är det nog bara sydöstra Götaland som når 20 grader på eftermiddagen.

– Det blir också fortsatt blåsigt över hela landet med friska till hårda vindbyar, kraftigast vindar över södra Norrland och östra Svealand.

Men.

Sedan gör värmen comeback, till mångas glädje.

– Under onsdagskvällen och natten mot torsdag börjar varmare och torrare högtrycksväder på nytt söka sig in över Sverige söderifrån, förutspår SMHI och tillägger:

– Värmen ser ut att bestå in under helgen, men vädret blir samtidigt mer ostadigt med regnområden som berör landet.

ANDRA LÄSER: Marknadsekonomin på väg bort i Ryssland

Foto: M. LaRochelle

Text: Redaktionen