I NATT: Makabert fynd vid Arlanda

2023 04 29

Misstänkta mänskliga kvarlevor har hittats vid Arlanda flygplats.

Polisen har påbörjat en förundersökning om mord efter att mänskliga kvarlevor hittats i närheten av Sveriges största flygplats.

Det makabra fyndet gjordes i naturområdet Halmsjön nära Arlanda av privatpersoner som rörde sig i området.

Mycket lite är ännu känt om den avlidna personen, uppger SVT.

– Det är alltså rester av vad vi bedömer är en människokropp som hittats, och som har legat där länge, säger Sylvia Oldin, vakthavande befäl vid Stockholmspolisens regionledningscentral.

Analys kommer ske

Polisen har under natten upprättat en större avspärrning vid området och tekniker arbetar på platsen.

Materialet kommer undersökas och därefter överlämnas till Rättsmedicinalverket som kommer analysera.

Det väntas ta en tid innan man vet vad som skett.

Flera möjliga orsaker

Sylvia Oldin framhåller att det ofta rör sig människor i skogsområdena kring Arlanda, varav många är flygplansintresserade.

Vad gäller orsaken till dödsfallet finns flera möjliga förklaringar.

– Men ännu vet vi inte vad som hänt. Det kan lika gärna röra sig om självmord eller någon form av naturlig död, sådant vet man aldrig. Men det kommer nog ta tid innan vi får veta vad som har hänt, säger hon.

Inte i närtid

Kvarlevorna uppges visa tydliga tecken på att det handlar om mänskliga kvarlevor, snarare än kvarlevor från djur.

Stockholmspolisens presstalesperson Mats Eriksson tror att det gått en längre tid sedan dödsfallet skett.

– Om det är mänskliga kvarlevor så har det inte skett i närtid. Inte det här året, säger han till Aftonbladet.

Tidigare under april

Tidigare under månaden hittades även en människokropp i vattnet i Stockholms inlopp.

Den döda personen hittades i vattnet mellan Nacka och Djurgården efter att polisen larmats av en privatperson.

Dödsorsaken är oklar och även i det fallet fördes kroppen till Rättsmedicinalverket för obduktion och analys.

Foto: Swedavia

Text: Redaktionen


Hundratals från Bandidos på väg till Sverige – Danmark slår larm

2025 01 24

Flera hundra medlemmar från den ökända MC-klubben Bandidos väntas komma till Sverige på lördag.

Alldeles nyligen pekades Bandidos ut som den mest brottsaktiva MC-klubben i landet, enligt Acta Publica.

– Narkotikan är en stor del av klubbens verksamhet, konstaterar researchgruppen i en rapport och tillägger:

– De grova brott som personer i Bandidosmiljön dömts eller åtalats för under många år och även under 2024 visar att dessa brott tolereras.

Kommer från hela världen

På lördag firar Bandidos i Helsingborg 30 år.

Hundratals medlemmar från hela Europa samt USA och Asien kommer att ansluta till evenemanget och festen som ska hållas i Hasslarp, strax utanför Helsingborg.

Det sker samtidigt som det i Danmark inletts en historisk rättsprocess om att förbjuda MC-klubben.

I grannlandet beskrivs Bandidos som den mest våldsamma gänggruppen och den största gruppen organiserade kriminella i landet.

– Det betyder att det enligt vår uppfattning är så att det som en vanlig del av Bandidos MC:s verksamhet i Danmark har begåtts och begås omfattande och allvarlig brottslighet till skada för det danska samhället, säger Halit Sert, en av åklagarna i ärendet, till TV2.

Även Finland vill förbjuda klubben.

Flera är dömda

Rättegången sker i Helsingör – bara några kilometer över sundet från Helsingborg.

I den skånska staden finns det runt 20 medlemmar i Bandidos, enligt en granskning av Helsingborgs Dagblad.

De flesta av dem förekommer i brottsregistret, framför allt för olika former av narkotikabrott. I två fall finns domar för synnerligen grovt narkotikabrott respektive grovt vapenbrott. En är dömd för mord, ett brott som dock begicks före medlemskapet.

Bandidos själva vill inte kommentera granskningen, men har vid upprepade tillfällen hävdat att brotten begås av enskilda individer och inte MC-klubben.

Ola Fredriksson, researcher på Acta, håller inte helt med.

– Det är både och, säger han till HD.

LÄS MER: Hells Angels och Bandidos i gemensam aktion

Finns på nio orter

Bandidos MC finns på nio orter i Sverige: Stockholm, Karlstad, Vänersborg, Skara, Kungälv, Göteborg, Växjö, Höör och Helsingborg.

Den svenska regeringen och SD arbetar med en ny lag som ska kunna döma människor för samröre med gängkriminella. Ett lagförslag väntas läggas fram under året, men kan bli verklighet först efter riksdagsvalet 2026.

Om så blir fallet torde Bandidos få svårt att undvika att sorteras inom den grupp som kriminaliseras, erfar Acta Publica.

Foto: Joe Mabel

Text: Redaktionen


Nya regler för alla som reser till Thailand

2025 01 25

Resenärer till Thailand får nu nya regler att förhålla sig till.

Thailand är som bekant en av svenskarnas favoritdestinationer.

Nu på lördagen kommer uppgifter om att ett nytt system kommer att införas - och det innebär nya regler att förhålla sig till för alla som reser till landet.

Det rapporterar Bangkok Post.

Nya regler

Från och med den första maj i år måste alla utländska medborgare som reser in till Thailand skriva i ett digitalt formulär som kallas TM6.

Där ska besökare bland annat redovisa sin adress under vistelsen.

Natthriya Thaweevong, turistdepartementets ständiga sekreterare, förklarar att onlineformuläret förväntas hjälpa till att spåra turister medan de är i Thailand, vilket ökar förtroendet för säkerheten när landet bekämpar negativa uppfattningar.

Överväger turistavgift

Det ser även ut som att Thailand överväger att införa en turistavgift, även om det inte är helt säkert ännu.

– En källa på ministeriet som begärde att få vara anonym säger att med tanke på att TM6-formuläret snart kommer online är det större sannolikhet att turistavgiften på 300 baht kommer att skjutas upp, uppger Bangkok Post.

Nya resetrender

Svenskarna väntas fortsätta vallfärda till Thailand och får då komma ihåg de nya reglerna.

Resebolaget TUI har i dagarna släppt en ny rapport där de framhåller att det finns en del resetrender som väntas bli påtagliga detta reseår.

– Överflöd och flärd står inte längre högst upp på resenärernas prioriteringslista, framhåller TUI som en av trenderna i ett pressmeddelande.

– Under 2025 söker vi istället lyx i form av bekvämlighet, avkoppling och premiumupplevelser. Mikroäventyr utan pressande scheman och med omsorgsfullt utvalda aktiviteter blir allt mer populärt.

“Kommer vilja bidra”

TUI fortsätter.

– Det kommande året vill resenärer bidra positivt till destinationerna de besöker och de efterfrågar samhällsbaserade upplevelser som gynnar resmålet och lokalbefolkningen, så som naturvårdsprojekt och strandstädningar.

Foto: Myra Pro

Text: Redaktionen