I NATT: Kraftig turbulens i flygplan – 36 skadade

2022 12 19

Intensiv turbulens skakade ett passagerarplan strax före att det skulle landa i Hawaii, USA.

En halvtimme innan dess att flygplanet från Hawaiian Airlines, med 278 passagerare ombord, skulle landa på flygplatsen i Honolulu uppstod problem. Det rapporterar flera amerikanska medier, bland annat Honolulu Star-Advertiser.

Kraftig turbulens skakade planet och hela 36 personer har skadats i samband med den traumatiska händelsen. Elva ska vara allvarligt skadade och läget är kritiskt för några av dem, skriver den hawaiianska tidningen. 

Listan över skadorna inkluderar bland annat allvarliga huvudskador, skärsår och medvetslöshet. 

En av de skadade är så ung som 14 månader.

"Flög upp och slog i taket"

Bilder som sprids på sociala medier visar hur det blivit stora hål i taket efter att passagerare flugit upp ur sina säten när turbulensen startade.

En passagerare säger att den slog till utan någon som helst förvarning.

– Min mamma flög upp och slog i taket, säger passageraren Kaylee Reyes till Hawaii News Now, och tillägger att hon inte hade haft en chans att spänna fast säkerhetsbältet.

Folk blödde och grät

En annan beskriver hur en vattenflaska flög i taket så att den sprack.

– Jag vände mig om och det var ett par människor som blödde och bara försökte hålla ut. Överallt runt omkring mig var det folk som grät, säger Jazmin Bitanga.

"Sällsynt – extremt fall"

Enligt Jon Snook, Hawaiian Airs verkställande vicepresident och operativa chef, var symbolen om att spänna fast säkerhetsbältena på när turbulensen inleddes.

– Ibland uppstår dessa luftfickor utan förvarning, säger han enligt Hawaii News Now.

– Det är sällsynt att ha den nivån av extrem turbulens. Det var ett väldigt extremt fall av luftturbulens. Vi är mycket tacksamma att omfattningen av skadorna inte var kritiska. Det kunde varit värre.

Väder troligen orsaken

Anledningen till turbulensen, och hur mycket höjd planet tappade, ska nu utredas. Mycket tyder dock på att det var vädret som låg bakom den plötsliga händelsen.

– Vi tror att planet kan ha flugit igenom ett åskväder, vilket kan ha orsakat den kraftiga turbulensen. Under den tiden var det spridda åskskurar överallt. 

Tre flyg fick omledas

I samband med händelsen omleddes tre flyg mellan de hawaiianska öarna Maui och Oahu på grund av ovädret. 

Det aktuella planet som skulle landa i Honolulu kunde gå ner säkert på marken där flera ambulanser mötte upp de skadade.

– Vi stödjer alla drabbade passagerare och anställda och fortsätter att övervaka situationen, kommenterar Hawaiian Airlines.

Foto: Hawaiian Airlines

Text: Redaktionen


09 april 26

Bensin- och dieselpriset störtdyker – här är nya prislappen

2026 04 10

Drivmedelspriserna faller kraftigt under torsdagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker bensinpriset med 90 öre till 18,59 kronor litern.

Det största prisfallet noteras för dieseln.

Under torsdagen sjunker dieselpriset med hela 2,70 kronor. Den nya prislappen blir 22,44 kronor litern.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,59 kr/l (-0,90)

- Miles 98: 19,89 kr/l (-0,90)

- Miles+ 98: 20,19 kr/l (-0,90)

- Miles Diesel 22,44 kr/l (-2,70)

- Miles+ Diesel 23,03 kr/l (-2,70)

- HVO100 30,59 kr/l (-2,85)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,29 kr/l (-0,70)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

Beskedet som avgör allt

Prissänkningarna äger rum dagar efter att USA och Iran enats om en vapenvila. Eldupphöret i Mellanöstern har fått oljepriset att sjunka, vilket leder till lägre drivmedelspriser i Sverige.

Samtidigt är läget i Mellanöstern mycket osäkert.

Huruvida Iran kommer tillåta fri passage genom Hormuzsundet är fortfarande oklart.

Jes Asmussen, chefekonom på danska SJF Bank, beskriver faktorn som avgörande för den ekonomiska utvecklingen.

– Vi kan prata hur mycket som helst om vapenvila, men tills vi ser fler fartyg segla genom Hormuzsundet kan vi inte se något slut på den här energikrisen, säger han till TV2.

LÄS MER: BESKED: Här sänks bensinen först 

Sundet inte öppet

Innan kriget passerade cirka 60 fartyg Hormuzsundet dagligen. I dag är siffran nere på omkring tre fartyg per dag.

– Det finns ingenting som tyder på att det har öppnats. Absolut inte, säger Jes Asmussen till kanalen och varnar för att oljepriset kan stiga igen:

– De värsta farhågorna skingrades med tillkännagivandet av vapenvilan, men innan vi ser olja flöda genom sundet skulle jag inte utesluta att oljepriset kan stiga till över 100 dollar igen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad förändring på bostadsmarknaden

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Ryssland inför totalblockad

2026 04 10

Ryssland har infört en fullständig blockad i hela landet.

Ryska myndigheter har blockerat meddelandeappen Telegram i hela landet.

Detta markerar en av de mest omfattande åtstramningarna av digital kommunikation på senare år, rapporterar Kyiv Post.

Fullständig blockad

Ryssland har enligt uppgifter helt stängt ned tillgången till Telegram i hela landet.

Blockaden gäller både mobilnät och fast internet, vilket gör appen i praktiken oanvändbar utan hjälpmedel som VPN.

Enligt rapporter från flera användare runt om i landet har åtkomsten plötsligt försvunnit, och många beskriver att tjänsten helt slutat fungera.

– Det verkar som att Telegram har blivit totalblockerat på Ryska federationens territorium, säger Mikhail Klimarev, chef för organisationen Internet Protection Society.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Digital nedstängning

Efter blockaden fungerar Telegram i stort sett bara via VPN-tjänster, som krypterar användarnas internettrafik och leder den genom andra servrar för att kringgå censur.

För vanliga användare innebär detta att appen inte längre går att använda som tidigare, eftersom meddelanden inte skickas, media inte laddas och appen ofta inte ens startar utan sådan teknik.

Situationen har lett till att många beskriver det som en form av digital nedstängning.

Blockaden kommer inte utan förvarning.

Den ryska medieövervakaren Roskomnadzor har under en längre tid stegvis begränsat Telegram genom att strypa hastigheten, begränsa röst- och videosamtal samt försämra möjligheten att ladda ner media.

Dessa åtgärder har gradvis gjort plattformen svårare att använda innan den nu helt stängts ned.

Regeringen svarar

Ryska myndigheter uppger att beslutet grundas i att plattformen används för kriminell och terroristrelaterad aktivitet.

Samtidigt försöker Kreml styra användare mot en ny nationell meddelandeapp.

– Vi uppmanar medborgarna att byta till vår nationella meddelandeapp MAX, uppger officiella källor enligt rapporteringen.

Kritiker har dock uttryckt oro för att den nya appen kan komma att användas för övervakning av användare och ytterligare kontroll över informationsflödet i landet.

Blockaden ses som en del av en bredare utveckling där internetfriheten i Ryssland successivt har begränsats sedan 2022.

LÄS MER: Fyra länder stoppar Ukraina från Nato

Foto: E Fillin

Text: Redaktionen