I NATT: Kraftig motreaktion – avfyrade missiler

2022 06 06

Både Sydkorea och USA har svarat efter misstänkta förberedelser inför ett nordkoreanskt kärnvapentest.

Under gårdagen beordrade Nordkoreas diktator Kim Jong Un en uppskjutning av åtta ballistiska kortdistansrobotar, rapporterar Sky News.

Det var Nordkoreas artonde missiltest för året och enbart två veckor sedan det föregående, och enligt internationella medier väcks nu farhågor om att landet kan vara på väg att genomföra sitt första kärnvapenprov på fem år.

USA och Sydkorea sköt tillbaka

De nordkoreanska missiltesten har inte uppskattats av grannlandet Sydkorea eller dess allierade USA.

Under natten till måndagen svarade de båda länderna med att avfyra lika många så kallade yt-till-yt-missiler, den typ som avfyras från land och som också syftar att attackera markbaserade mål, skriver Sky News.

Förmåga att träffa Nordkoreanska mål

Avfyrningen av de amerikanska och sydkoreanska missilerna ämnade att visa “förmågan och beredskapen att utföra precisionsanfall” mot Nordkoreanska militära mål, enligt den sydkoreanska nyhetsbyrån Yonhap som i sin tur citerade landets militär.

De åtta missilerna sköts iväg inom loppet av tio minuter och samtliga landade i Japanska havet.

“Hotar freden”

USA och Sydkorea har den senaste tiden arbetat för att stärka sina redan starka band länderna emellan. För en månad sedan avgav Sydkoreas president Yoon Suk-yeol ett löfte till Joe Biden om att praktisera en hårdare linje gentemot Nordkorea, erfar The Guardian.

– [Nordkorea] hotar freden regionalt och i världen, kommenterade den sydkoreanska presidenten Kim Jong Uns avfyrningar under helgen och lovade samtidigt ett “fast och strängt svar” på framtida provokationer.

Genomförde marinövning

De nordkoreanska missilerna avfyrades i samband med att USA genomfört en marinövning tillsammans med Sydkorea i Filippinska havet. 

Enligt sydkoreanska källor ska man ha noterat att missilerna sköts från minst fyra olika platser inom loppet av 35 minuter, vilket i så fall skulle vara ett rekord för avfyrningar under en och samma dag, uppger The Guardian.

“Fientlig politik”

Pyongyang har inte kommenterat uppskjutningarna, men har vid tidigare tillfällen varnat USA för militärövningar med grannen i syd och upplever en “fientlig politik” från Washington gentemot Nordkorea.

Nordkorea moderniserar militären

Enligt Leif-Eric Easly, professor i internationell säkerhet  vid Ewha University i Seoul, tyder avfyrningarna på att Nordkorea håller på att modernisera sin militär.

– Att avfyra många projektiler på en gång från olika platser tyder på att Pyongyang övar på att övermanna Sydkoreas missilförsvar. [USA och Sydkorea] svarade snabbt på Kim-regimens senaste missilskjutningar med motskjutningar som visar kombinerad beredskap för precisionsslag mot attackens källa, säger han enligt The Guardian.

Foto: White House resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

30-gradig värme sveper in över Sverige

2026 08 03

Ett nytt varmluftsområde är på väg in över landet.

I förra veckan fick delar av Sverige känna på riktigt höga temperaturer. Men under helgen har värmen sjunkit tillbaka något.

Inledningen av veckan fortsätter i samma fotspår men sedan ser ett nytt område med riktigt varm luft ut att vara på väg söderifrån.

Samtidigt får delar av landet kraftigt regn och inslag av åska.

– Tisdagen bjuder på väder likt måndagen men från kvällen rör sig ett omfattande regnområde in över Värmland som under onsdagen berör landets mellersta delar med inslag av åska. I landskapen kring Vänern kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid, uppger SMHI.

– Samtidigt sveper varmare luft in över de södra delarna som i sydost kan ge närmare 30 grader.

Drar vidare

Efter några dagar med riktigt varma temperaturer i södra Sverige väntas värmen dra vidare i slutet av veckan.

När det gäller regnet är riktningen mer osäker.

– Den allra varmaste luften i sydost ser ut att dra vidare bort österut redan under fredagen, framhåller väderinstitutet.

– Regnet dröjer delvis kvar i söder men i nuläget är det osäkert om regnets tyngdpunkt tar sig vidare upp över landets norra delar eller om det utan omväg tar sikte på Finland.

Läs också: Mer pengar till svenska lantbrukare

Stora risker

SMHI varnar för att risken för skogsbrand är stor just nu. Varningen gäller i princip hela Götaland och Svealand.

Allmänheten uppmanas därför att kontrollera om eldningsförbud råder i det område där man bor och att vara mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

Vattenbrist

Samtidigt råder risk för vattenbrist i stora delar i södra Sverige, då grundvattennivåerna är låga.

SMHI uppmanar till sparsamhet.

- Du som använder kommunalt vatten bör vara uppmärksam på att kommunen kan utfärda restriktioner och uppmana till vattenbesparande åtgärder.

- Du som har enskilt vatten från egen eller delad brunn bör vara sparsam med vattenförbrukningen eftersom låga grundvattennivåer kan minska uttagskapaciteten och försämra vattenkvaliteten.

- Låga vattennivåer kan ha negativ påverkan på växt- och djurliv inom jordbruket och i naturen.

Andra läser: Svenskarna binder sina bolån

Foto: D. Schludi

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen