I NATT: Kraftig jordbävning – hundratals döda

2023 02 06

En stor jordbävning skakar södra Turkiet samt Syrien under natten till måndagen.

Jordbävningen nådde magnituden 7,8 på richterskalan och minst 100 personer har mist livet i de två länderna, uppger Sky News och flera andra internationella medier.

Skalvet registrerades 02.17 svensk tid och har följts av flera efterskalv. Enligt tidningen TRT Haber har hela 22 stycken registrerats hittills – det kraftigaste uppmätt till 6,6.

Det första skalvet varade i en dryg minut, enligt Reuters.

Erdoğan: "En katastrof"

Magnituden 7,8 slogs fast av USA:s seismologiska myndighet USGS.

Andra källor har mätt uppemot 7,9 på samma skala och flera närliggande länder kunde känna av skalvet, bland annat i Egypten, Libanon och Cypern.

– Vi hoppas att vi ska ta oss igenom denna katastrof tillsammans så snart som möjligt och med minsta möjliga skada, uttrycker Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan på Twitter.

Samlas i panik

Av de över hundra döda i katastrofen befinner sig sannolikt merparten i Syrien. Enligt AFP har 53 personer hittills konstaterat döda i Turkiet medan Al Jazeera rapporterar om 86 döda i Syrien.

Flera byggnader har förstörts och tv-bilder från bland annat TRT visar hur människor samlas i panik ute på gatorna.

– Vår prioritet är att få ut människor som är instängda under förstörda byggnader och att föra dem till sjukhus, framhåller Erdoğan.

"Katastrofal" situation i Syrien

I Syrien befaras dödsfallen vara betydligt högre än vad som hittills rapporterats.

Jordbävningen slog till mot oppositionskontrollerade regioner packade med flera miljoner fördrivna syrier med dåliga möjligheter till sjukvård efter flera år av krig.

– Vi fruktar att dödsfallen uppgår till hundratals. Vi är under extrem press, säger Muheeb Qaddour, läkare i staden Atmed där minst elva dödsfall konstaterats, till AFP.

I nordvästra delen av landet beskriver civilförsvaret situationen som “katastrofal”. 

Byggnader har kollapsat och människor ligger begravda bland spillrorna.

Vanligt drabbat område

Att Turkiet drabbas av jordbävningar är inte ovanligt.

Turkiet är ett av världens mest jordbävningsdrabbade länder, konstaterar svenska UD i sin reseinformation kring landet.

2011 drabbades östra Turkiet av jordbävning som nådde magnituden 7,2, vilket då var den största i landet sedan 1999.

Vid det tillfället dog mellan 500-1 000 personer enligt de turkiska myndigheterna.

Fakta: Richterskalans intervaller

Jordskalv på 4,5 eller större är starka nog för att registreras globalt.

Nedan ser du skalans intervaller och vilken benämning som används för respektive intervall.

  • 0,0-2.0: Mikro
  • 2,0-2,9: Mycket små
  • 3,0-3,9: Mindre
  • 4,0-4,9: Lätt
  • 5,0-5,9: Medel
  • 6,0-6,9: Stark
  • 7,0-7,9: Större
  • 8,0-8,9: Stor
  • 9,0 eller större: Sällsynt stor

Källa: US Geological Survey

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen