I NATT: Kraftig explosion – stor polisinsats

2022 12 28

Sent på tisdagskvällen inträffade en kraftig explosion vid en port till ett bostadshus i Enskededalen i södra Stockholm.

Klockan 22.28 larmades polisen till platsen.

Flera enheter och nationella bombskyddet deltar i en omfattande insats.

– Man upptäcker skador i porten och trappuppgången med glassplitter, och det läcker vatten från ett element där inne, säger Rebecca Landberg, presstalesperson vid polisens ledningscentral, till Aftonbladet.

Det finns inga uppgifter om personskador i samband med händelsen. 

En förundersökning rörande  allmänfarlig ödeläggelse har inletts och polisen har spärrat av området för teknisk undersökning.  

Misstänkt handgranat

Enligt uppgifter till flera medier har skadorna uppkommit efter att en handgranat detonerat inne i trapphuset.

En man med koppling till den organiserade brottsligheten uppges vara bosatt på adressen.

– Han ska ha rört sig i samma kretsar som den man som mördades i Rinkeby på juldagen, rapporterar SVT.

Mehdi ”Dumle” Sachit, som hade en ledande roll i det kriminella gänget Dödspatrullen, avled under söndagen i sviterna av svåra skottskador. Han hade ett tungt kriminellt register –  27-åringen var dömd för bland annat grovt sexualbrott, våldsbrott och narkotikabrott. 

Mehdi ”Dumle” Sachit misstänktes även för inblandning i gangsterrapparen Einárs  död.  

Fram till sin död var Sachits formellt misstänkt i mordutredningen, erfar Expressen.

Mörkklädda personer

Enligt uppgifter till Aftonbladet har mörkklädda män setts springa från platsen i samband med nattens explosion. 

– Det finns också uppgifter om att en bil ska ha lämnat området, framhåller tidningen.

Ingen person har gripits.

Polisen uppger att de arbetar med att skapa sig en lägesbild över händelsen. Polispersonalen har pratat med flera vittnen och boende i trapphuset.

– Fler patruller är på väg till platsen. Vi pratar med vittnen i flerbostadshuset, sa Rebecca Landberg till Expressen kort efter denotationen.

Boende kan stanna

Efter explosionen uppstod rök i trappuppgången och portdörren har fått omfattande skador.

Men de boende i trapphuset behöver inte lämna byggnaden.

– De boende i trappuppgången kommer inte behöva evakueras, fastslår Stockholmspolisen i ett uttalande.

Foto: M. Förtsch

Text: Redaktionen


24 sep 26

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

2026 09 24

Dieselpriset har stigit kraftigt runt om i Europa till följd av kriget mellan USA och Iran.

Störningar av trafiken genom Hormuzsundet har bidragit till att priserna ökat markant vid pump.

Nu blir det ännu dyrare.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en krönika hos Transportnytt.

Han hänvisar dels till situationen i Mellanöstern, dels till omfattande nedstängningar av raffinaderier i Europa efter prognoser om en kraftigt minskad efterfrågan på diesel.

”Även i Sverige”

Hemberg konstaterar att Europa inte längre är självförsörjande på diesel, utan är beroende av leveranser från ”konfliktdrabbade producenter och mellanhänder”.

På grund av blockeringarna i Hormuzsundet och Röda havet transporteras dieseln nu med tankfartyg runt den afrikanska kontinenten.  

– Det innebär att enorma mängder diesel hela tiden befinner sig till sjöss, vilket gör leveranskedjan extremt sårbar för minsta lilla störning. Med andra ord kan vi räkna med fortsatt dyra och ännu dyrare dieselpriser även i Sverige under hela 2027, skriver Hemberg.

Sverige befinner sig visserligen i ett bättre läge än många andra europeiska länder, eftersom norsk olja används till svensk bensin och diesel.

Trots det bedömer Hemberg att dieselpriset kommer att stiga kraftigt i Sverige.

– Våra priser åker ändå med upp i en ny europeisk olje- och dieselfrossa.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Tillfälliga sänkningar försvinner

Bränslepriserna i Sverige beräknas stiga redan nästa vecka.  

Torsdagen den 1 oktober löper den första av regeringens tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel ut. Det innebär att skatten höjs med motsvarande cirka en krona litern för bensin och 40 öre per liter för diesel.

Två månader senare, den 1 december, löper den andra tillfälliga skattesänkningen ut. Den motsvarar en höjning med cirka tre kronor per liter.

Läs också: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

– Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen