I NATT: Konsert stoppad efter att två män pussats – se kyssvideon här

2023 07 22

10-årsjubileet av den stora musikfestivalen Good Vibes Festival skakas av en skandal.

Det är värdlandet Malaysia som ställt till det och misslyckas därmed stort i sitt försök att skapa en modern bild av landet som ska ge ökad turism.

Det hela inträffade på den populära musikfestivalen Good Vibes Festival om pågår i huvudstaden Kuala Lumpur.

Se kyssvideon längst ned i denna artikel.

Vem får ha sex med vem

Festivalen äger rum fredag till söndag och har ett huvudband per dag.

Fredagens huvudband var det brittiska pop- och rockbandet The 1975 med sångaren Matty Healey i spetsen.

Mitt under konserten bjöd Healey plötsligt på en överraskning.

– När vi bokade showen så hade jag inte undersökt saken, sa Healey som syftade på Malaysias kontroversiella HBTQ-lagar.

– Jag ser inte poängen med att bjuda in The 1975 till ett land och sedan säga till om vem vi får ha sex med.

Coola och progressiva

Därefter vände han sig direkt till publiken på Sepangs Internationella Motorbana som ligger nära flygplatsen i Kuala Lumpur som har närmare åtta miljoner invånare.

– Det är inte rätt mot er för ni är inte representativa för er regering.

– Ni är unga människor och jag är säker på att en del av er är homosexuella och progressiva och coola.

20-sekunderskyss

Därefter gick sångaren Matt Healey fram och kysste bandets basist Ross MacDonald.

Kyssen varade i 20 sekunder samtidigt som publiken jublade.

Under tiden de båda pussades spelade bandet låten “I Like America & America Likes Me”.

33 miljoner invånare

Strax efter kyssen – vilken ägde rum bara 30 minuter in i spelningen – meddelade Matty Healey till publiken att bandet var tvungna att kliva av scenen.

– Alright, vi har precis blivit förbjudna i Kuala Lumpur.

– See you later.

Malaysia som ligger i Sydostasien och har 33 miljoner invånare har infört strikta lagar mot HBTQ-personer.

– Homosexualitet är förbjudet och kan ge upp till 20 år i fängelse, rapporterar BBC News.

Regeringen rasar

Arrangörerna av The Good Vibes Festival meddelar att bandet stoppades på grund av ”icke-efterlevnad av lokala riktlinjer”.

Malaysias regering rasar efter händelsen.

–  Mycket respektlöst, anser kommunikationsminister Fahmi Fadzil som kräver en fullständig rapport av arrangörerna.

Se den 20 sekunder långa kyssen här.

Foto: K. Mangulsone

Text: Redaktionen


Donald Trump: ”Jag vill inte ens tänka tanken”

2025 07 16

För ganska exakt ett år sedan var Donald Trump centimeter från döden.

Åtta skott avfyrades av 20-årige Thomas Matthew Crooks mot den dåvarande presidentkandidaten under ett kampanjmöte i Butler, Pennsylvania.

Ett av dem träffade Trump i höger öra. En person i publiken dog och ytterligare två skadades allvarligt av skottlossningen.

– Gud skonade mitt liv av en anledning, framhöll republikanen när han knappt fyra månader senare vann valet och blev USA:s 47:e president.

Vill inte ens tänka tanken

Men om nära döden-upplevelsen förändrade Trump har presidenten inte reflekterat kring.

Faktum är att han inte ens vill tänka tanken.

Det framhåller Trump i en intervju med BBC i samband med årsdagen för mordförsöket.

– Jag gillar inte att tänka tanken på om det förändrade mig.

– Det skulle kunna förändra mitt liv, säger presidenten om att “älta frågan”.

“Häpnadsväckande”

I samma intervju säger Trump att det var “häpnadsväckande” att Natoledarna gick med på att öka försvarsutgifterna till 5 procent av respektive lands BNP.

Nato har gått från att vara “föråldrat” till “raka motsatsen” eftersom alliansen “betalar sina egna räkningar”.

– Ingen trodde att det var möjligt, säger Donald Trump.

LÄS MER: Sverige hotar Trump

Avslöjar: trodde på deal vid fyra tillfällen

Trump kommenterar även den senaste händelseutvecklingen vad gäller det prestigefulla, och enligt de flesta experter, omöjliga vallöftet om att uppnå fred mellan Ryssland och Ukraina inom 24 timmar.

Nu har det snart gått ett halvår sedan Trump installerades.

– Vi jobbar på det, säger presidenten.

– Vi kommer att ha ett bra samtal. Jag säger: “Det är bra, jag tror att vi är nära att få det klart” och sedan river han (Putin) ned en byggnad i Kyiv.

Trump avslöjar också att han vid fyra tillfällen trott att han en överenskommelse med Ryssland om att avsluta kriget varit aktuellt.

– Jag är besviken på honom, men jag är inte klar med honom. Men jag är besviken på honom, säger Trump om den ryska diktatorn.

LÄS MER: Trump bekräftar massivt avtal för Ukraina – hotar Vladimir Putin

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Svenska veteraner till angrepp – ”Låt inte SD hindra oss”

2025 07 16

Svenska utlandsveteraner rasar mot SD och kräver att regeringen agerar.

Fyra svenska utlandsveteraner riktar en vädjan till Sveriges regering.

Samtidigt går de till angrepp mot regeringens stödparti, SD.

Kritiserar SD

I en debattartikel i DN går utlandsveteranerna Anders Brännström, Björn Blanck, Ulf Henricsson och Bengt Sandström, med erfarenheter från bland annat Afghanistan, ut och vädjar till regeringen om att ta sitt ansvar.

De menar att Sverige nu måste agera för att hjälpa ett 50-tal lokalanställda afghaner som jobbade för Sverige i samband med den svenska insatsen i Afghanistan.

Frågan har aktualiserats bland annat av mordet på en före detta vaktchef vid ett svenskt provinskontor i Afghanistan.

Lokalanställda som jobbat för Sverige står nu inför en allvarlig hotbild från talibanerna. Veteranerna kräver att Sverige hjälper dem – och slutar att lyssna på SD:s invändningar.

– Nu är det vår tur att ställa upp för ett 50-tal personer när de behöver oss. Att låta SD:s nitiska hållning i migrationsdebatten stå i vägen vore ett säkerhetspolitiskt misstag, menar de fyra utlandsveteranerna i debattartikeln.

”Inte ens Trumpadministrationen…”

De länder som hade flest soldater i Afghanistan, som USA, Kanada, Storbritannien och Tyskland, arbetar aktivt för att skydda tidigare lokalanställda afghaner.

Det gör däremot inte Sverige, skriver debattörerna i tidningen.

– Inte ens Trumpadministrationen, med sin restriktiva hållning till invandring av afghaner, har avslutat sitt så kallade Special immigration visa program som är särskilt framtaget för att ge skydd åt afghaner med koppling till amerikanernas insatser i Afghanistan, enligt debattörerna.

Utlandsveteranerna vill att de tidigare lokalanställda afghanerna ska inkluderas i Sveriges kvot inom kvotflyktingprogrammet.

Ett sådant förslag finns från regeringen, men enligt uppgifter ska SD ha motsatt sig förslaget.

Utlandsveteranerna menar att Sverige begår ett stort misstag.

– Skulle Sverige inte slutföra insatsen i Afghanistan genom att ge skydd till de sista kollegorna är det inte bara att betrakta som ett svek, det är ett säkerhetspolitiskt misstag, menar debattörerna.

SD sätter stopp

Det är alltså SD som blockerar hjälp till afghaner som tidigare har arbetat för Sverige, enligt källor till TV4.

Matheus Enholm (SD), vice ordförande i försvarsutskottet, uppger att Sverige tidigare har erbjudit evakueringar samt att det av praktiska och juridiska skäl är ”svårt för Sverige att agera på motsvarande sätt” idag.

Frågan har också debatterats i riksdagen i april.

– Det här är ju en grupp som faktiskt förtjänar att komma till Sverige, men har man som Miljöpartiet drivit en politik för att ge afghaner en amnesti trots att de fått avslag när det kommit till Sverige – då blir det så att det inte finns utrymme att ta hit fler, sade riksdagsledamoten Nima Gholam Ali Pour (SD) i debatten, enligt kanalen.

Arkivfoto: Nato resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen