I NATT: Kim Jong Un agerar – spänningarna eskalerar

2023 03 14

Nordkorea avfyrade två ballistiska missiler över Japanska havet i natt.

Aktionen var en uppföljning på den varning om krigsavskräckande åtgärder som Nordkorea i helgen utlovade inför de amerikanska och sydkoreanska militärövningarna som inleddes igår, måndag.

Enligt Seoul är roboten den andra uppskjutningen på tre dagar och den första sedan övningarna satte igång, skriver The Guardian.

– Vår militär upptäckte två ballistiska missiler av kortdistanskaraktär. De avfyrades mot Japanska havet från Jangyon-området i södra Hwanghae-provinsen från 07.41 till 07.51 (lokal tid, red. anm.), säger Washingtons och Seouls stabschefer i ett uttalande.

Skärper vaksamheten

Spänningarna ökar nu mellan Nordkorea de två länderna, vars gemensamma militärövningar är de största på fem år.

– Vår militär har stärkt övervakningen och vaksamheten inför ytterligare uppskjutningar, samtidigt som vi har upprätthållit en full beredskapsställning genom nära samarbete mellan Sydkorea och USA, fortsätter stabscheferna.

Ökad nordkoreansk aggressivitet

USA:s och Sydkoreas övningar, som går under namnet Freedom Shield, fokuserar på “defensiva övningar” och en “förändrad säkerhetsmiljö” på grund av Nordkoreas ökade aggression, skriver The Guardian.

Från Nordkorea betraktas övningen dock som en repetition inför en stundande invasion och har vid upprepade tillfällen varnat för “överväldigande åtgärder” som svar.

– Den militära och politiska situationen på den koreanska halvön och i regionen har nått ett extremt läge på grund av de hänsynslösa militära konfrontationsmanövrarna och fientliga handlingar från USA och dess vasallstater, sade en talesperson för det nordkoreanska utrikesdepartementet för en dryg månad sedan.

Man klargjorde också att dialog inte är aktuellt så länge USA och dessa allierade hotar att förvandla koreahalvön till en “kritisk krigszon”.

Kan genomföra kärnvapentest

Analytiker har tidigare bedömt att Nordkorea troligen skulle använda just veckans militärövningar som en förevändning för att genomföra ett flertal missiluppskjutningar, och kanske till och med ett kärnvapentest.

– Fler skrämselhandlingar från Nordkorea borde inte komma som en överraskning, säger Chun In-bum, en före detta sydkoreansk armégeneral, till The Guardian.

– Det är också en möjlighet för Pyongyang att försöka visa att dess anledning att utveckla missiler är i självförsvarssyfte, säger Go Myong-hyung, forskare vid Asan Institute for Policy Studies i Seoul.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 29

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Flicka hittad död på familjeresa till Kanarieöarna

2026 03 29

En norsk flicka har hittats död i vattnet.

En norska flicka har hittats död på Gran Canaria.

Flickan var i semesterparadiset tillsammans med sin familj men anmäldes försvunnen på lördagen.

Anmäldes försvunnen

Den norska tonårsflickan var i 16-årsåldern, rapporterar Canariavisen.

Hon hittades död i vattnet på lördagsmorgonen i hamnen i Puerto Rico i Mogán, på den populära semesterön Gran Canaria.

En av flickans familjemedlemmar hade också lämnat in en anmälan om försvunnen person på lördagen, uppger en talesperson för den spanska räddningstjänsten, rapporterar VG.

Polisstyrkan Guardia Civil bekräftar att flickan är död.

– Vi utreder vad som har hänt, säger en talesperson till tidningen.

Har identifierats av familjen

Den norska tonårsflickan har identifierats av sin familj, som bekräftar hennes identitet, enligt spanska myndigheter.

Hennes kropp har skickats till obduktion.

Även det norska Utrikesdepartementet har bekräftat det tragiska dödsfallet.

– Utrikesdepartementet är medvetet om att en norsk medborgare har avlidit på Gran Canaria, skriver Johanne Severinsen, presstalesperson vid Utrikesdepartementet, till tidningen.

Nu ska man utreda dödsfallet för att försöka bringa klarhet i hur och varför flickan har förlorat livet.

Dödsorsaken uppges i nuläget vara okänd.

Hittades vid hamnmynning

Den norska tonårsflickan ska alltså ha varit på semester med sin familj.

Familjen bodde nära stranden i Barranco Agua la Perra, uppger Canariavisen.

Hon uppges ha hittats avliden vid hamnmynningen på den populära semesterorten, som ligger i öns sydvästra del, enligt tidningen.

Kanarieöarna är en mycket populär turistdestination bland både norrmän, svenska och andra européer.

År 2025 besöktes ögruppen av cirka 428 000 norska och 350 500 svenska turister ögruppen, rapporterar Canariajournalen.

Antalet norska och svenska turister har dock minskat de senaste åren.

Foto: Summer Stock

Text: Redaktionen