I NATT: Charterbolag anklagar SAS-piloterna för att ge falsk information

2022 07 11

Charterbolagen rasar mot pilotfackets beslut att sluta hämta strandade resenärer.

De strejkande SAS-piloterna har gjort undantag för att hämta charterresenärer som fastnat på semesterorter. Det slutar man med från och med idag, måndag.

Ett besked som får charterbolagen att gå i taket, rapporterar SVT.

– Det är något som får besvärliga konsekvenser för oss och naturligtvis för våra kunder, som blir ytterligare försenade, säger Claes Pellvik, kommunikationschef på charterbolaget Ving.

Anklagas för lögn

Enligt pilotfacket finns det “alternativa resvägar” från populära och vältrafikerade semesterorter som exempelvis Rhodos, Kreta och Split.

Ett argument som är direkt felaktigt, enligt Claes Pellvik.

– Det här är uppgifter som inte stämmer. Det är oerhört svårt att hitta alternativa flyg eftersom hela Europas flygindustri går för högvarv, säger han till SVT.

“Finns inga alternativ”

Apollo är ett annat charterbolag som inte köper SAS-piloternas påstående om tillgängliga resvägar på annat håll. 5 000 kunder, däribland 300 svenskar, sitter fast på grund av strejken.

Utöver dessa har 15 000 Apollokonder tvingats ställa in sin semester. 4 000 av dessa är från Sverige.

– Om det hade funnits ersättningstrafik så hade vi bokat in dem på den. Hela flygindustrin är hårt ansatt. Det finns inga alternativ, säger Sandra Miller Kinge, kommunikationschef på Apollo, till kanalen.

SAS: “Oerhört besvikna”

Flygbolaget SAS är också upprörda över att pilotfacket slutar att hämta strandsatta resenärer.

– Vi är oerhört besvikna på våra resenärers vägnar, säger bolagets kommunikationschef Karin Nyman till Dagens Nyheter.

Pilotfacket lägger ansvaret på SAS

Pilotfackets argument är som sagt att det finns andra sätt för charterresenärerna att ta sig hem utan att SAS ska behöva flyga tillbaka dem.

– Intentionen med att undanta ett antal medlemmar från strejk var att hämta strandsatta resenärer på otillgängliga platser men SAS valde i stället att skicka flyg till en hel rad destinationer där andra alternativ finns tillgängliga, framhåller SAS Pilot Groups ordförande Martin Lindgren i ett pressmeddelande.

“SAS har kapacitet”

Han tillägger:  

– SAS har också annan tillgänglig kapacitet som kunde dirigeras om men har fått besked om att man av kommersiella skäl inte vill göra det. Därför tvingas vi nu avbryta de undantag vi gjort för charterflygningar de senaste dagarna.

Flygbolaget förnekar

Karin Nyman håller inte med om att SAS har kapacitet att hjälpa de strandsatta charterturisterna – inte ens om de skulle kunna aktivera de strejkande piloterna.

– Även om det inte hade varit strejk hade alla plan varit fullbokade. Vi har inte en chans att lyckas hitta nya flyg till alla passagerare. Hade vi kunnat boka om alla passagerarna på ett nytt plan hade vi gjort det, men det går inte, säger hon till DN.

Foto: SAS

Text: Redaktionen


Natoplan har skjutit ner farkost

2026 07 24

Natos stridsflyg har genomfört en nedskjutning.

En drönare tog sig under förmiddagen in i Rumäniens luftrum.

Farkosten sköts ner av ett rumänskt stridsplan efter att ett varningslarm gått ut till befolkningen, rapporterar RBC Ukraine.

F-16-plan i luften

Ett rumänskt stridsflygplan av typen F-16 har skjutit ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Det uppger Rumäniens president Nicușor Dan och den rumänska nyhetsbyrån Agerpres.

Händelsen inträffade under förmiddagen när det rumänska flygvapnet ingrep mot farkosten.

Enligt presidenten kunde piloten agera utan att någon människa befann sig i fara.

– Området var obebott, så piloten kunde öppna eld utan någon risk. Just nu undersöker ansvariga myndigheter området för att ta reda på alla detaljer kring händelsen, säger Nicușor Dan.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Nationellt varningsmeddelande

Innan drönaren sköts ner hade Rumänien skickat ut ett nationellt varningsmeddelande till invånare i flera områden.

Varningen utfärdades efter uppgifter om en möjlig drönare i sydöstra delen av landet.

Bland annat berördes Buzău län, men även Brăila, Galați och Tulcea fick liknande varningar.

Rumäniens räddningstjänst uppger att larmet skickades ut genom landets officiella varningssystem RO-ALERT.

Efter insatsen har myndigheter skickats till platsen för att samla in information och fastställa exakt vad som har hänt.

Den rumänske presidenten betonar att utredningen nu ska ge fler svar kring farkosten och dess väg in över rumänskt territorium.

Stridsflyg i Polen

Händelsen sker samtidigt som flera Natoländer har uttryckt oro för möjliga provokationer kopplade till kriget i Ukraina

Så sent som förra veckan skickade Polen upp stridsflygplan efter att ett ryskt Il-20-spaningsflygplan närmat sig polskt luftrum över Östersjön.

De polska jaktplanen skickades upp för att möta det ryska planet och efter att radiokontakt etablerats fick den ryska besättningen order om att lämna området.

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz kallade händelsen allvarlig.

– Ett par av våra jaktflygplan i incidentberedskap mötte ett ryskt spaningsflygplan som försökte ta sig in i polskt luftrum, sade försvarsministern.

Han beskrev samtidigt Ryssland som ett direkt hot mot Polen och andra Natoländer.

Incidenten i Polen var inte den första under året.

Tidigare har polska F-16-plan vid flera tillfällen skickats upp för att möta ryska militärflyg över Östersjön.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Inte hänt på 40 år i Sverige – framgång för regeringen

2026 07 24

Regeringen kan konstatera ett historiskt besked på fredagen.

När Tidösamarbetet tog form för snart fyra år sedan blev migrationen en av de mest centrala frågorna i avtalet. Regeringen har själv talat om att man inlett ett paradigmskifte i svensk migrationspolitik.

Att få ordning på Sverige, det är vårt absolut nödvändiga stora projekt och där ingår både att minska invandringen så att vi klarar av integrationen men också få ner den stora gängkriminaliteten, sade statsminister Ulf Kristersson (M) våren 2023.

Inte hänt sedan 1984

På fredagen släpper Migrationsverket sin nya prognos för hur många som bedöms söka asyl i Sverige under 2026.

Siffran landar på 4 200 nya ansökningar i år. Det är den lägsta nivån sedan 1984, enligt TV4 Nyheterna.

– Det beror både på att det kommer färre asylsökande till EU och att svenska regelverket har gjort Sverige mindre attraktivt för asylsökande, säger Eric Ramstedt, planeringsdirektör på Migrationsverket, i ett uttalande.

"Historiskt lågt"

Migrationsminister Johan Forssell (M) är nöjd över utvecklingen och konstaterar att det handlar om historiskt låga nivåer. Han menar att det är centralt för att Sverige ska klara integrationen.

– När vi tog över var prognosen 19 000 personer det året. Nu är vi nere på runt 4 000, säger han till TV4.

Även antalet som söker arbetstillstånd i Sverige minskar. Samtidigt är det fler ukrainare som söker tillfälligt skydd. Här justeras prognosen upp med 1 000 sökande till 10 000 under 2026.

– Prognosen för 2026 justeras upp utifrån att det hittills i år kommit fler ukrainare än vi tidigare räknat med, säger Eric Ramstedt. 

Andra läser: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

S lovar stram migration

Johan Forssell har tidigare varnat för att invandringen kan öka vid maktskifte i höst. Socialdemokraterna har dock tydligt tagit ställning för en stram migrationspolitik 

– Med mig som statsminister kommer det att vara en fortsatt stram migrationspolitik för människor som kommer till Sverige, sade partiledare Magdalena Andersson (S) till Aftonbladet i juni.

Andra läser: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen