11 feb 2026

I NATT: Grannländernas kaxiga kupp mot Ryssland

2022 06 06

Sergej Lavrov stoppas från ett besök i ryssvänliga Serbien efter en gemensam aktion av grannländerna.

Serbien är ett av få länder i Europa som har behållit sina vänskapsband med Ryssland efter att Vladimir Putin beordrade en invasion av Ukraina.

Bland annat har flera demonstrationer har hållits i landet där bilder kablats ut på tusentals pro-ryska serber som marscherat genom Belgrad till stöd för Ryssland.

Grannländerna sätter stopp

Men när Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov planerade att besöka sina vänner i Serbien i början av veckan fick han snällt backa från sina planer. 

Anledningen är att tre av Serbiens grannländer sätter stopp för besöket, rapporterar BBC.

“Bemästrar inte teleportering”

EU-landet Bulgarien upprättade nämligen tillsammans med Nordmakedonien och Montenegro ett flygförbud i ländernas luftrum. Det gör det omöjligt för Lavrov att flyga till Serbien som istället får sitta kvar i Moskva.

– Vår diplomati har ännu inte bemästrat teleportering, konstaterade en källa för det ryska utrikesministeriet för BBC när den ombads kommentera Balkanländernas aktion för att stoppa Lavrovs resa.

Kreml bekräftar

Flygförbudet har även bekräftats officiellt från Kreml.

– Länderna som gränsar till Serbien har stängt den enda flygvägen för Sergej Lavrovs flygplan, som skulle avgå till Serbien. Den ryska delegationen var planerad att föra samtal i Belgrad, medan EU- och Natoländerna har stängt sitt luftrum, säger den utrikespolitiska talespersonen i Ryssland Maria Zakharova i en italiensk tv-sändning, uppger CNN.

Bulgarien gick i bräschen 

Från Bulgariens håll ser man det ryska besöket i regionen som oacceptabelt.

– Jag kan bekräfta att de bulgariska myndigheterna inte tillät flygningen av planet med Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov ombord, som skulle fortsätta till Serbien, genom deras lands luftrum, säger den ryska ambassadören i Bulgarien Eleonora Mitrofanova enligt ryska nyhetsbyrån TASS.

Nära vänner med Ryssland

Serbien har inte anslutit sig till de omfattande sanktionerna som upprättats av EU gentemot Ryssland, inklusive flygförbud för ryska flyg. 

De två länderna samarbetar på flera fronter. Bland annat är Serbien kraftigt beroende av den ryska gasen, samtidigt stödjer Kreml Serbiens vägran att erkänna Kosovos självständighet. 

Sergej Lavrov skulle ha träffat Serbiens president Aleksandar Vucic i Belgrad, uppger BBC. Det framgår inte om mötet planeras till ett annat datum.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 okt 26

Bensin- och dieselförbud på väg – här införs det

2026 10 21

Det rödgröna styret i Stockholms stad räknar med att stoppa bensin- och dieselbilar från att köra på gatorna i Stockholms innerstad.

Ett sådant förbud träda i kraft under mandatperioden, bedömer Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad.

– Det hoppas och tror jag. Transportstyrelsen ska komma med ett besked innan jul, säger han till Di.

– En av de största kritikerna av miljözonen har varit turistbussbranschen, men på onsdag ska jag tala på en panel där de lanserar en eldriven turistbuss. Det verkar inte längre vara ett problem, fortsätter Strömgren.

”Kliv på vägen”

Det är oklart när förbudet kommer att träda i kraft, men Strömgren räknar med att fossildrivna bilar snart stoppas i innerstaden.

Den så kallade miljözon klass 3 föreslås omfatta 20 kvarter som täcker cirka 180 000 kvadratmeter.

Det rödgröna styret planerar dock att expandera zonen i ett nästa steg.

– Vi ser att omställningen till en utsläppsfri innerstad behöver göras stegvis. Miljözon klass 3 är ett viktigt kliv på vägen mot ett Stockholm med renare luft och trevligare gator, har Lars Strömgren framhållit.

Länsstyrelsen sa nej

I maj upphävde Länsstyrelsen i Stockholm beslutet att införa miljözon 3.

– Skälen för Länsstyrelsen beslut är i korthet att kommunens utredning inte ger stöd för att nyttan av miljözonen överväger de samhällsekonomiska konsekvenser som den får i det aktuella området, löd motiveringen. 

Stockholms stad har överklagat beslutet till Transportstyrelsen, som blir den sista instansen att pröva ärendet. Ett beslut väntas före årsskiftet.

Läs mer: Biljätte kollapsar 

FAKTA: Miljözon klass 3

Följande personbilar, lätta lastbilar och lätta bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon.

Laddhybrider är inte tillåtna.

Följande tunga lastbilar och tunga bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon

- laddhybrider med utsläppsklass Euro 6.

Källa: Stockholms stad

Andra läser: Nya regler för flygresenärer – får ersättning direkt

Foto: Dele_o

Text: Redaktionen


21 okt 2026

V och SD överens

2026 10 21

Det är inte varje dag som Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna håller sams.

Men idag är en sådan dag då de två partierna faktiskt är överens och gjorde samma sak.

Både V och SD vill nämligen se sänkta politikerlöner. Och båda partierna röstade idag för förslaget när det på onsdagen lades fram i EU-parlamentet. De andra svenska partierna röstade emot, bortsett från Miljöpartiet som lade ned sina röster, rapporterar Expressen.

Hanna Gedin är en av Vänsterpartiets två EU-parlamentariker. Tidigare partiledaren Jonas Sjöstedt är den andra. 

– Det finns inga busschaufförer, lärare, socialarbetare eller städare som tjänar i närheten av parlamentarikernas löner. Utan dem så stannar Sverige, säger Hanna Gedin till tidningen.

Motsvarande månadslön på 400 000

Enligt Gedin finns det “absolut ingen rimlighet” att det finns politiker som tjänar “astronomiskt” mycket mer än vanliga svenska arbetare. 

För två år sedan kunde en granskning av TV4 Nyheterna visa att EU-parlamentariker får ersättningar motsvarande en månadslön på drygt 400 000 kronor. Samma granskning pekade på att det saknades krav på redovisningar.

– Det är svårt att se att förtroendet för demokratin skall stärkas om vi har ett regelverk som gäller för politiker och ett helt annat för alla andra medborgare, sade Christian Ekström, vd på föreningen Skattebetalarna, till kanalen vid tillfället.

Läs mer: Jätteökning efter valet – ”exceptionella siffror”

"Sticker i ögonen"

Grundlönen för en EU-parlamentariker ligger på cirka 10 300 euro, motsvarande omkring 114 363 kronor, enligt siffror från 2024.

Även då röstade EU-parlamentet om att sänka lönerna. Och precis som i år var då V och SD de enda partierna som röstade för förslaget, som då gällde en halvering av lönen.

– I det läget så sticker det verkligen i ögonen att folkvalda ska ha flera gånger högre lön än vad vanliga arbetstagare har, sade Hanna Gedin till Aftonbladet då.

Dagens omröstning slutade i 83 röster för förslaget och 533 emot. Beatrice Timgren, Dick Erixon och Charlie Weimers, de tre SD-ledamoterna, röstade för sänkningen, precis som V-politikerna.

Läs mer: S och MP ger med sig – skatten sänks för många svenskar

Foto: Ash Crow, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen