I NATT: Glädjebesked för Joe Biden

2023 02 17

USA:s president Joe Biden, 80, är vid god hälsa och är redo att leda landet i fyra år till.

Den slutsatsen drar Vita husets läkare  Kevin O’Connor efter presidentens senaste läkarundersökning.

– President Biden är fortfarande en frisk, livskraftig 80-årig man, som är i stånd att framgångsrikt utföra presidentskapets uppgifter, framhåller O’Connor i sin rapport.

Läkaren understryker att hans bedömning är baserad på en ”omfattande genomgång” av presidentens hälsa.

Det är första gången på över ett år som Biden undersöks av Kevin O’Connor.

Senast var i november 2021. Även då konstaterade läkaren att presidenten är vid god hälsa och kan utföra sina skyldigheter utan ”några begränsningar”.

Har inte bekräftat

Joe Biden har inte bekräftar huruvida han kommer att ställa upp för omval.

När presidentvalet inleds 2024 kommer han vara 81 år. Det innebär att han vid valvinst kommer att vara 86 år i slutet av nästa mandatperiod.

Ett tillkännagivande väntas inom kort.

Enligt uppgifter till Washington Post kommer Biden sannolikt att annonsera att han ställer upp för omval.

Biden har redan bestämt sig, enligt tidningens uppgifter. Vid ett möte med en välgörenhetsgrupp uppges presidenten ha bekräftat sitt beslut.

– Det enda jag har hört är att han planerar att ställa upp igen. Och det är jag glad över, säger Chris Dodd, före detta senator, till Washington Post.

Lågt stöd

Flera av Demokraternas väljare är dock skeptiska. Det visar en mätning från Ipsos.

Över hälften av de demokratiska väljarna anser att presidenten inte bör ställa upp för omval.

Kritikerna pekar på hans höga ålder och hälsa.

–  Hur kommer hans hälsa att se ut de närmaste åren? Du behöver bara titta på dödsstatistiken i USA för att förstå varför jag är orolig, säger John Morgan, en av de största bidragsgivarna till Bidens förra presidentkampanj, till Washington Post.  

Foto: The White House

Text: Redaktionen


07 aug 26

Stort regnoväder på väg

2026 08 07

Svalare väder med lägre temperaturer väntas under de kommande dagarna.

Under lördagen och söndagen beräknas temperaturer på omkring runt 20 grader i mellersta och södra Sverige.

I norr blir det svalare med 12–18 grader, uppger SMHI.

Stort regnoväder på väg 

Den som hoppas på sommarvärme efter helgen lär bli besviken.

Under måndagen drar ett omfattande regnområde in över nästan hela landet.

Lågtrycket från Norska havet drar med sig stora nederbördsmängder.

– I samband med det väntas regn i stora delar av landet och troligen även ganska blåsigt, framhåller SMHI.

Myndigheten flaggar dock för att det finns vissa oklara omständigheter.

– Prognosen för lågtryckets bana och djup är fortfarande lite osäker och därmed är det också lite osäkert hur mycket regn det blir, exakt vilka delar av landet som får del av regnet samt hur blåsigt det blir.

ANDRA LÄSER: Stor ökning för bostäder – högsta sedan pandemin

Varning utfärdad  

Under fredagen har SMHI utfärdat en gul varning för kraftigt regn i Norrbottens län.

Enligt myndigheten kan det falla uppemot 100 millimeter regn på vissa håll.

– Ett lågtryck med tillhörande regn och skurar stannar upp i området och ger långvarigt och tidvis kraftigt regn med risk för lokalt stora totala regnmängder, varnar SMHI.

Invånare i Norrbotten uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in:        

- Översvämningar kan uppstå i exempelvis källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

LÄS OCKSÅ: Tyskt jättefartyg attackerat

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


07 aug 26

LARMET: Svensk rusning till Ryssland

2026 08 07

Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har svensk export till Ryssland begränsats kraftigt.

I enlighet med EU:s sanktioner får svenska företag inte exportera varor med dubbla användningsområden, exempelvis elektroniska produkter och maskiner.

Trots det har införelsen av känslig svensk teknik till Ryssland skjutit i höjden, enligt en kartläggning från analysföretaget Strider Technologies.

Sedan den fullskaliga invasionen inleddes 2022 har exporten av svensk teknik med dubbla användningsområden ökat med 455 procent jämfört med 2019–2021.

Förklaringen stavas Indien. Enligt rapporten uppges landet smuggla enorma mängder europeisk teknik till Ryssland.

– Utöver den lokala produktionen ger Indien Ryssland indirekt tillgång till avancerade komponenter och produkter med dubbla användningsområden som omfattas av europeiska exportkontroller, skriver Strider Technologies.

”Ursprung i europeiska ekonomier”

Indien exporterar bland annat vidare elektronik, maskiner, precisionsinstrument, transportutrustning, metaller och avancerade elektriska komponenter.

– En betydande del av exporten sker inom sektorer som normalt omfattas av internationella sanktionsregimer. Många av dessa varor har sitt ursprung i europeiska ekonomier innan de vidareexporteras via indiska mellanhänder, framhåller Strider Technologies.

ANDRA LÄSER: Ikoniskt cykelmärke i konkurs – efter 104 år

Stort frihandelsavtal

EU och Indien har nyligen enats om ett stort frihandelsavtal.

Avtalet beräknas öka EU:s handel med landet med mellan 8 och 8,5 miljarder euro. Den svenska exporten till Indien beräknas öka kraftigt. Det handlar bland annat om export inom tillverkningsindustrin, exempelvis maskiner, papper och stål.

– Beräkningar från 2023 visar att EU:s export kan öka betydligt i flera sektorer där Sverige redan idag har en betydande export till Indien, rapporterar Kommerskollegium.

– För övrig tillverkningsindustri beräknas EU:s export öka med 87 procent i det mer begränsade scenariot och med 154 procent i det mer omfattande scenariot. För pappersvaror är ökningen 93 respektive 154 procent, och för metaller 118 respektive 213 procent.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Clas Ohlson

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen