I NATT: Glädjebesked för Joe Biden

2023 02 17

USA:s president Joe Biden, 80, är vid god hälsa och är redo att leda landet i fyra år till.

Den slutsatsen drar Vita husets läkare  Kevin O’Connor efter presidentens senaste läkarundersökning.

– President Biden är fortfarande en frisk, livskraftig 80-årig man, som är i stånd att framgångsrikt utföra presidentskapets uppgifter, framhåller O’Connor i sin rapport.

Läkaren understryker att hans bedömning är baserad på en ”omfattande genomgång” av presidentens hälsa.

Det är första gången på över ett år som Biden undersöks av Kevin O’Connor.

Senast var i november 2021. Även då konstaterade läkaren att presidenten är vid god hälsa och kan utföra sina skyldigheter utan ”några begränsningar”.

Har inte bekräftat

Joe Biden har inte bekräftar huruvida han kommer att ställa upp för omval.

När presidentvalet inleds 2024 kommer han vara 81 år. Det innebär att han vid valvinst kommer att vara 86 år i slutet av nästa mandatperiod.

Ett tillkännagivande väntas inom kort.

Enligt uppgifter till Washington Post kommer Biden sannolikt att annonsera att han ställer upp för omval.

Biden har redan bestämt sig, enligt tidningens uppgifter. Vid ett möte med en välgörenhetsgrupp uppges presidenten ha bekräftat sitt beslut.

– Det enda jag har hört är att han planerar att ställa upp igen. Och det är jag glad över, säger Chris Dodd, före detta senator, till Washington Post.

Lågt stöd

Flera av Demokraternas väljare är dock skeptiska. Det visar en mätning från Ipsos.

Över hälften av de demokratiska väljarna anser att presidenten inte bör ställa upp för omval.

Kritikerna pekar på hans höga ålder och hälsa.

–  Hur kommer hans hälsa att se ut de närmaste åren? Du behöver bara titta på dödsstatistiken i USA för att förstå varför jag är orolig, säger John Morgan, en av de största bidragsgivarna till Bidens förra presidentkampanj, till Washington Post.  

Foto: The White House

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 20

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Kremls utspel: “Kollaps – nu är det över”

2026 01 19

Det firas ordentligt i Kreml.

Donald Trumps ord om Grönland har skakat om Europa rejält.

Den amerikanska presidenten hotar med tullar mot en rad länder – däribland Sverige – för att de stöttar Danmark och Grönland.

Sprickan mellan EU och USA har samtidigt lett till glädje i Kreml.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar nu att “den transatlantiska alliansen är över”, rapporterar Kyiv Independent.

“Kollaps – nu är det över”

Ryska tjänstemän uppges välkomna Trumps tullhot mot Frankrike, Danmark, Sverige och flera andra länder.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar att draget signalerar en “kollaps” inom den transatlantiska alliansen.

– Den transatlantiska alliansen är över, menar han.

Även Medvedev

En annan som glädjer sig över utvecklingen är Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev.

– USA förbereder sig på att attackera Grönland och väljer ön framför någon form av atlantisk solidaritet, framhåller Medvedev.

Läs mer: Ukrainska folkets krav: Låt oss bestämma

Senaste nytt

Den svenska regeringen har på söndagen släppt ett gemensamt uttalande tillsammans med Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Norge och Storbritannien.

– Vi står i full solidaritet med kungariket Danmark och det grönländska folket. Som en fortsättning på den process som inleddes förra veckan står vi redo att inleda en dialog baserad på principerna om suveränitet och territoriell integritet, vilka vi står fast bakom, framgår av meddelandet.

Kan bli stökigt

Samtidigt väntas stökigheter på världens finansiella marknader den kommande tiden.

När Donald Trump för nästan ett år sedan aviserade tullar mot majoriteten av världens länder störtdök börser i såväl USA som Europa.

Den amerikanska börsen är stängd på måndagen – men i Sverige är börsen öppen som vanligt.

Läs mer: Macron begär stenhård åtgärd mot USA – ”Bazooka”

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen