1 november 2025

I NATT: Går ut med sanslöst löfte

2023 05 11

Vladimir Putin hade aldrig invaderat Ukraina om Donald Trump hade varit president i USA.

Åtminstone enligt den amerikanska expresidenten själv.

– Hans misstag var att gå in. Han skulle aldrig ha gått in om jag var president, säger Donald Trump till CNN.

"Smart kille"

Trump beskriver den ryska diktatorn som en “smart kille” som "begick ett enormt misstag”

– Visst är han smart. De vill att man ska säga att han är en dum person. Han är ingen dum person och han är väldigt listig. Putin begick ett dåligt misstag enligt min mening.

USA:s förre president vill inte heller ta ställning för vilken sida han vill ska segra i kriget.

– Jag vill att alla ska sluta dö. De håller på att dö, ryssar och ukrainare. Jag vill att de ska sluta dö, säger Trump och tillägger att han inte tänker på kriget i form av  “vinnare och förlorare”.

Löftet: ingenting till Ukraina

Den forne presidenten upprepade även på nytt att han skulle kunna avsluta kriget på “24 timmar”.

Men det kommer i så fall inte ske genom att beväpna Ukraina med mer vapen.

Faktum är att Trump deklarerar att Ukraina inte skulle få någonting om han väljs till republikanernas presidentkandidat och sedermera gör comeback i Vita huset.

– Vi ger bort så mycket utrustning. Vi har inte ammunition för oss själva just nu, säger han.

Enorm kontrast

Uttalandet står i enorm kontrast till hur nuvarande president Joe Biden har agerat i samma fråga.

USA är överlägset den största donatorn av bistånd till Ukraina. I februari hade man lagt omkring 80 miljarder dollar på att hjälpa Volodmyr Zelensky mot de ryska ockupanterna, varav drygt 45 miljarder dollar består av militärt bistånd.

"Kommer kämpa hårdare"

I mars utfärdade Internationella brottmålsdomstolen, ICC, en officiell arresteringsorder mot Putin.

Domstolen anklagar diktatorn för krigsförbrytelser, bland annat i form av att ha gett direkt order om att med tvång överföra ukrainska barn till Ryssland.

Men om Putin är en krigsbrottsling vill inte Donald Trump heller slå fast.

Han medger dock att det kan diskuteras vid ett senare tillfälle.

– Om man säger att han är en krigsförbrytare kommer det bli mycket svårare att göra en överenskommelse för att få det här att ta slut.

– Om han ska vara en krigsförbrytare kommer folk att ta tag i honom och avrätta honom, han kommer att kämpa mycket hårdare än han kämpar under andra omständigheter.

Enorma siffran

Enligt USA har den ryska invasionen kostat över 100 000 ryska liv bara sedan december. Siffran avser både skadade och döda.

Vita huset vill inte redogöra för motsvarande siffror för den ukrainska sidan, eftersom Ukraina har fattat beslut om att inte offentliggöra sådana uppgifter.

– Ukrainare är offren här. Ryssland är angriparen. Jag behöver inte vara lika artig inför ryssarna, säger John Kirby, talesperson för Vita husets nationella säkerhetsråd, till CNN.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


14 okt 26

Jättelyft i ny mätning

2026 10 14

Högersidan går starkt framåt.              

Väljarstödet för Tidöpartierna har ökat kraftigt jämfört med valresultatet.

Det visar en ny mätning från TV4/Novus.

M, KD, L och SD samlar 52,2 procent i undersökningen.  Det är en ökning med hela 3,4 procentenheter jämfört med valresultatet.

Samtidigt backar den rödgröna sidan.

S, MP, V och C får 46,3 procent i mätningen, vilket är en minskning med 3,3 procentenheter jämfört med valet.

Därmed är avståndet mellan Tidöpartierna och de rödgröna 5,9 procentenheter.

Största skillnaderna

Socialdemokraterna och Vänsterpartiet står för det största tappen på den rödgröna sidan.

Väljarstödet för S minskar med 2,1 procentenheter jämfört med valresultatet – från 28,0 till 25,9 procent. V tappar 1,2 procentenheter och får 7,2 procent i mätningen.

Moderaterna står samtidigt för den största ökningen av samtliga partier. M får 23,9 procent i mätning, vilket är en uppgång på 4,0 procentenheter jämfört med valresultatet.

– Det är en extrem ökning på kort tid och sannolikt en direkt fortsättning på den uppgång som inleddes sent i valrörelsen, efter Kristerssons starka insatser i slutdebatterna i kombination med att Åkesson underpresterade och att Andersson gjorde en svag insats, framhåller Novus ordförande Torbjörn Sjöström i ett uttalande.

– Nu skiljer det bara 2 procentenheter mellan M och S. Det är den minsta skillnaden mellan partierna sedan augusti 2016, alltså för tio år sedan, då Stefan Löfven ledde S och Anna Kinberg Batra ledde M, tillägger han.            

Utdragen regeringsprocess

Tappet för den rödgröna sidan kommer samtidigt som regeringsförhandlingarna drar ut på tiden.

Centerpartiets och Vänsterpartiets håller fast vid sina röda linjer, vilket fått samtalen att stagnera på den rödgröna sidan.

I tisdags medgav Magdalena Andersson (S) att hon i nuläget saknar förutsättningar att bilda en regering.

S-ledaren väntas därför inte få tillräckligt stöd i torsdagens statsministeromröstning.

– Vid mitt möte med Magdalena Andersson meddelade hon att hon för närvarande inte ser det som meningsfullt att fortsätta sondera. Jag har därefter lagt fram Magdalena Andersson för riksdagen som mitt förslag till statsminister för en socialdemokratisk enpartiregering, säger talman Andreas Norlén i ett uttalande.

Läs också: Nu vänder det – Swedbank: Bästa sedan 2022 

Hela mätningen

Här är Novus nya mätning uppdaterad 14 oktober jämfört med  valresultatet.

🔴Vänsterpartiet                    7,2          -1,2
🔴Socialdemokraterna     25,9          -2,1
🟢Miljöpartiet                          6,5         +0,4
🟢Centerpartiet                      6,7         -0,3
🔵Liberalerna                           3,9         -1,4
🔵Moderaterna                     23,9         +4,0
🔵Kristdemokraterna           6,4         +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,0         +0,5
 
🔴🟢 S+V+MP+C                46,3          -3,3
🔵🔵 M+KD+SD+L              52,2        +3,4
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen


14 okt 26

Magdalena Andersson ger nytt besked om V

2026 10 14

Magdalena Andersson (S) har upprepade gånger framhållit att Vänsterpartiet har ”en lång resa kvar” innan de kan sitta i regeringen.

– Det finns ju fler extrema krafter i Sverige, vi har ju sett en del inom Vänsterpartiet som har stått på deras listor som står för saker jag aldrig skulle låta mig styras av. Nu är det bra att Vänsterpartiet har rensat ut dem, men de har ju en lång resa kvar innan de är regeringsdugliga, har Andersson sagt till SVT.

Nu ger S-ledaren ett nytt besked om Vänsterpartiet.

I en intervju med TV4 tycks Andersson öppna för att Vänsterpartiet kan ingå i en S-ledd regering. 

Hon betonar dock att V behöver "vidta åtgärder" för att kunna sitta i en sådan regering.

– Det finns åtgärder som Vänsterpartiet behöver vidta för att kunna sitta i en regering, säger Andersson till kanalen.

Vilka åtgärder som V behöver vidta specificerar inte S-ledaren.

Samtidigt understryker Andersson att hon gärna samarbetar med V.

– Vänsterpartiet är ett parti som vi gärna samarbetar med, men för att sitta i regering finns det åtgärder som de behöver vidta.

Irriterat mellan S och V

I tisdagens aktuellt hävdade Thomas Bodström, tidigare socialdemokratisk justitieminister, att Vänsterpartiets krav på ministerposter i grunden handlar om partiledaren Nooshi Dadgostars och vice partiledaren Ida Gabrielsson personliga ambitioner.  

– Det går inte att frigöra sig från tanken att det här egentligen är Nooshi och Ida Gabrielsson som vill bli ministrar, sade Bodström.

Ida Gabrielsson slår tillbaka direkt.

– När man trodde att man sett alla pampfasoner S har att erbjuda då kommer Bodström och överträffar allt! skriver hon på X.

– Just i V handlar kravet på ”ministerposter” om att jag och Nooshi vill ha dessa för egen vinning menar han. Det har Bodström tagit reda på, eftersom vi två har så tråkigt i riksdagen, säger han i Aktuellt. Hur vi lyckats få med hela partiet på det välgörenhetsprojektet förtäljer inte historien, fortsätter Gabrielsson.

Läs också: USA vill flytta trupper i Europa 

”Inte så trovärdigt”  

Vidare skriver Gabrielsson att Vänsterpartiets regeringskrav handlar om att få politiskt inflytande och möjlighet att genomföra reformer som partiet gick till val på.  

– Kan inte nån tipsa dessa forna S-toppar om att det inte är så trovärdigt när man själv representerar S, och dessutom har haft ministerpost, att påstå att andra bara är ute efter posterna? frågar sig Gabrielsson.

Andra läser: 1177 går ut med varning till användare 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen