I NATT: Går snart in med soldater

2023 08 11

Risken för ett nytt krig i världen ökar dramatiskt.

Situationen i det västafrikanska landet Niger blir allt mer spänd efter kuppen som genomförts i landet.

Kuppmakarna vägrar ge tillbaka makten till den tidigare presidenten, och trots hot om militära insatser från andra länder vägrar militärjuntan dra sig tillbaka.

Den västafrikanska organisationen Ecowas, som involverar flera länder i regionen, uppges nu vara redo att agera militärt.

Enligt ivorianska uppgifter har en militär insats godkänts som ska kunna inledas “så fort som möjligt”.

Det rapporterar AFP.

“Fast beslutna”

Utländska trupper gör sig redo för att gå in i Niger och med hjälp av militära medel återinsätta den tidigare presidenten Mohamed Bazoum.

Det är oklart när insatsen kan inledas, men länder som Elfenbenskusten, Nigeria och Benin är redo att bidra med soldater.

– Vi är fast beslutna om att återinsätta president Bazoum, sa Elfenbenskustens president Alassane Ouattara efter det senaste Ecowas-mötet.

Presenterat ministrar

I ett tv-sänt inslag under torsdagen presenterade militärjuntan de nya ledarna.

Det rör sig om 21 ministrar som går under den utsedde premiärministern Lamine Zeine, som även är finansminister.

Det rapporterar CBS.

“Grymt och inhumant”

Tidigare president Mohamed Bazoum menar att han och hans familj hålls i förvar under “grymma och inhumana” förhållanden.

Tjänstemän nära Bazoum har berättat att han och hans familj saknar tillgång till vatten, elektricitet och läkarvård.

Trots det uppges Bazoums moral vara mycket hög.

Nigerias president

Den nigerianske presidenten Bola Tinubu är fast besluten om att Bazoum ska återinsättas i makten.

– Vi måste engagera alla inblandade parter, inklusive kuppledarna, i allvarliga diskussioner för att övertyga dem om att lämna ifrån sig makten och återinsätta president Bazoum. Det är vår plikt att uttömma alla möjligheter till engagemang för att säkerställa en snabb återgång till konstitutionellt styre i Niger, säger han enligt The Guardian.

Foto: F. Andrejevic

Text. Redaktionen


29 sep 26

Lyfter stort i ny mätning

2026 09 29

Den första opinionsundersökningen efter valet är här.

Mätningen från DN/Ipsos är trevlig läsning för ett av riksdagens största partier.

Partiet som får jubla är Moderaterna.

M ökar med över två procentenheter jämfört med valresultatet och landar på 22 procent. Samtidigt noterar Sverigedemokraterna ett stöd på 17 procent.

Det innebär att det skiljer fem procentenheter mellan M och SD – den största marginalen sedan 2018, rapporterar DN.

Huvudförklaringen

Enligt Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring finns det en huvudförklaring till Moderaternas uppgång: väljare som stödröstade på Liberalerna i valet har återvänt till M.

– De har bara behållit ungefär två tredjedelar av dem som röstade på partiet i valet. Flest har man tappat till Moderaterna, säger han till tidningen.

Påverkas inte

Liberalerna backar till 4 procent i mätningen och balanserar därmed återigen på riksdagsspärren.

Noterbart är även att Vänsterpartiets stöd ligger kvar på ungefär samma nivå som i valet, trots uppgifterna om misstänkt valfusk i Borlänge. V får 8 procent i mätningen, vilket ligger i linje med partiets valresultat.

Kan få chansen

I morgong, onsdag, ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Flera partiledare på vänsterkanten har framhållit att statsminister Ulf Kristersson (M) borde tilldelas uppdraget.

Kristersson vill inte svara på om han är beredd att tacka ja.

– Talmannen ska pröva var den parlamentariska majoriteten finns, men sist jag kollade var det fyra partier som på valnatten sa att de vunnit valet så där borde ju de parlamentariska förutsättningarna finnas, säger han till SVT.

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak 

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning uppdaterad 29 september. Siffrorna är avrundade. Valresultatet i parentes. 

🔴Vänsterpartiet                    8    (8,4)
🔴Socialdemokraterna        28 (28,0)          
🟢Miljöpartiet                          6     (6,1) 
🟢Centerpartiet                      7     (7,0)         
🔵Liberalerna                           4     (5,3)         
🔵Moderaterna                       22  (19,9)       
🔵Kristdemokraterna           6    (6,2)   
🔵Sverigedemokraterna    17   (17,5)    
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49.0 (49,6)
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,0 (48,8)
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen


29 sep 26

Tacka nej direkt – skarp uppmaning till Ulf Kristersson

2026 09 29

Magdalena Andersson (S) lämnade under gårdagen tillbaka sitt sonderingsuppdrag till talmannen Andreas Norlén.

På onsdag ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.   

Magdalena Andersson har uppmanat honom att lämna över uppdraget till M eller V efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Norlén i måndagens talmansomröstning.

Eftersom Norlén nominerades av Moderaterna anser Andersson att det bildats en ”ny konstellation” i riksdagen bestående av M och V.  

– Jag tar naturligtvis Vänsterpartiets besked seriöst. Jag kan utifrån det och de samtal som jag har fört sammantaget konstatera att det inte i nuläget finns någon möjlighet för mig att bilda en regering, sade hon på en pressträff under gårdagen.

Uppmanar Kristersson

Nu uppmanas M-ledaren Ulf Kristersson att tacka nej om han erbjuds sonderingsuppdraget. Flera M-källor anser att det vore oklokt att acceptera uppdraget just nu, rapporterar TV4.

– Det skulle bara hjälpa S, genom att ta fokus från deras problem att samla stöd. Jag vet inte vad strategin är, men jag hoppas att Ulf tackar nej snabbt om frågan kommer, säger en M-ledamot till kanalen.

På sikt bedömer dock flera moderater att Kristersson kan lyckas locka över Centerpartiet och på så vis bilda regering.

– Men jag tror det är för tidigt nu. Vi måste ha ett par misslyckade statsministeromröstningar först, säger en annan M-ledamot till TV4.

Läs mer: “Norrland kan bli som Dubai” – succéval för partiet 

Ebba Busch hoppfull

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch utrycker förhoppning inför Ulf Kristersson potentiella sonderingsuppdrag.  

– Jag ser att det finns en bred politisk majoritet för en borgerlig ekonomisk politik i Sveriges riksdag. Det tror jag skulle tjäna Sverige väl, säger hon till SVT.

Läs också: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen