I NATT: Går snart in med soldater

2023 08 11

Risken för ett nytt krig i världen ökar dramatiskt.

Situationen i det västafrikanska landet Niger blir allt mer spänd efter kuppen som genomförts i landet.

Kuppmakarna vägrar ge tillbaka makten till den tidigare presidenten, och trots hot om militära insatser från andra länder vägrar militärjuntan dra sig tillbaka.

Den västafrikanska organisationen Ecowas, som involverar flera länder i regionen, uppges nu vara redo att agera militärt.

Enligt ivorianska uppgifter har en militär insats godkänts som ska kunna inledas “så fort som möjligt”.

Det rapporterar AFP.

“Fast beslutna”

Utländska trupper gör sig redo för att gå in i Niger och med hjälp av militära medel återinsätta den tidigare presidenten Mohamed Bazoum.

Det är oklart när insatsen kan inledas, men länder som Elfenbenskusten, Nigeria och Benin är redo att bidra med soldater.

– Vi är fast beslutna om att återinsätta president Bazoum, sa Elfenbenskustens president Alassane Ouattara efter det senaste Ecowas-mötet.

Presenterat ministrar

I ett tv-sänt inslag under torsdagen presenterade militärjuntan de nya ledarna.

Det rör sig om 21 ministrar som går under den utsedde premiärministern Lamine Zeine, som även är finansminister.

Det rapporterar CBS.

“Grymt och inhumant”

Tidigare president Mohamed Bazoum menar att han och hans familj hålls i förvar under “grymma och inhumana” förhållanden.

Tjänstemän nära Bazoum har berättat att han och hans familj saknar tillgång till vatten, elektricitet och läkarvård.

Trots det uppges Bazoums moral vara mycket hög.

Nigerias president

Den nigerianske presidenten Bola Tinubu är fast besluten om att Bazoum ska återinsättas i makten.

– Vi måste engagera alla inblandade parter, inklusive kuppledarna, i allvarliga diskussioner för att övertyga dem om att lämna ifrån sig makten och återinsätta president Bazoum. Det är vår plikt att uttömma alla möjligheter till engagemang för att säkerställa en snabb återgång till konstitutionellt styre i Niger, säger han enligt The Guardian.

Foto: F. Andrejevic

Text. Redaktionen


27 augusti 2026

UPPGIFTER: Ny stormakt i Europa – kör om Tyskland och Frankrike

2026 08 27

En ny supermakt är på väg att resa sig i Europa.

Den nya giganten förutspås bli den ledande nationen för hela EU, inte minst militärt.

Så lyder analysen från Katalin Miklóssy, professor vid Alexanderinstitutet vid Helsingfors universitet, som pekar ut Polen som Europas kommande stormakt.

– Jag är övertygad om att vi går in i den polska eran. Denna nya supermakt kommer att framstå som en nyckelfaktor i Europas framtid just på grund av kriget, skriver Miklóssy i en ny bok enligt finländska tidningen Iltalehti.

Kör om jättarna

Enligt Miklóssy är Polen på god väg att köra om både Tyskland och Frankrike militärt. Allt bottnar i vad som hände efter den ryska invasionen av Ukraina 2022 – ett scenario Polen hade varnat för tidigare.

Efter att ett fullskaligt krig med Ryssland hade inletts förstod Europa äntligen att polska politiker hade haft rätt hela tiden. Växande militär makt, en stark ekonomi och en träffsäker analys av Ryssland förde Polen till Europas hjärta, skriver Miklóssy. 

Försvarar östra flanken

Polen investerade i sin armé i god tid innan kriget bröt ut. Ett avgörande drag för EU, menar den ungerska professorn.

Tillsammans med Finland och de baltiska länderna har Polen snabbt kunnat utveckla ett försvar av EU:s östra flank.

Polen håller därmed snabbt på att bli Europas ledande vapenexportör, och det är mycket goda nyheter för Finland. Medan USA blev en opålitlig Natopartner under Donald Trumps tid, är Polen verkligen nära, framhåller Miklóssy. 

Andra läser: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Väst tar efter

Professorn ser Östeuropas växande makt på fler plan. Exempelvis i invandringspolitiken, där flera västländer anammat mer restriktiva förhållningssätt likt de som funnits i Polen.

– År 2015 sågs dessa länder som både exempel på bristande medkänsla och snålskjutsar på EU-stöd. Deras attityder förklarades bort av deras kommunistiska förflutna. 

– Men på mindre än tio år blev motståndet mot invandring allmänt accepterat i EU, menar Miklóssy.

Andra läser: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


27 aug 2026

Chipsjätte gör efterlängtad comeback – kommer till ICA och Willys

2026 08 27

En chipssuccé kommer tillbaka till hyllorna.

En populär chipsmak gör comeback i höst.

Snart börjar de nya påsarna dyka upp på hyllorna hos bland annat Ica och Willys.

Favoritsmak gör comeback

Lagom till hösten tar Svenska LantChips tillbaka Räfflade LantChips Kantarell, en smak som passar extra bra när svampsäsongen drar i gång.

– Hösten är synonym med svamp, och vi tänker att vi bidrar med Sveriges mest lättplockade kantareller, säger Fredrik Stagmo, marknadschef på Svenska LantChips.

Chipsen kommer bland annat att säljas hos Ica och Willys, tillsammans med flera andra nyheter från företaget.

Kantarellchipsen lanseras i 200-grams påsar och väntas finnas i butiker från vecka 36.

Som tidigare sker lanseringen i samarbete med SOS Barnbyar.

En extra krona per såld påse går till organisationen.

LÄS MER: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Ny smak blir permanent

Även Vinäger & Salt får en förändring.

Smaken lanserades ursprungligen som en tillfällig nyhet i januari, men efter ett uppskattat mottagande blir den nu en permanent del av sortimentet.

Även den kommer att finnas på hyllorna hos bland annat Ica och Willys från vecka 36.

Priset rekommenderas ligga på omkring 26–30 kronor för en 200-grams påse.

– När Vinäger & Salt nu kommer tillbaka är det inte längre som tillfällig gäst – den här gången får smaken stanna i sortimentet, säger Stagmo.

Nytt format lanseras

Svenska LantChips lanserar samtidigt ett helt nytt format kallat On the Go.

Det handlar om mindre påsar på 70 gram som ska vara enklare att ta med eller äta själv.

On the Go kommer i smakerna Lättsaltade, Gräddfil och Grill Räfflade.

– Vi vill att det ska finnas ett LantChips för olika tillfällen. Ibland vill man ha chips utan att öppna en stor påse, och då är On the Go ett bra alternativ. Samma LantChips som vanligt, fast i ett mindre format som är enkelt att ta med, äta själv eller dela med någon, säger Fredrik Stagmo.

LÄS MER: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen