I NATT: Går snart in med soldater

2023 08 11

Risken för ett nytt krig i världen ökar dramatiskt.

Situationen i det västafrikanska landet Niger blir allt mer spänd efter kuppen som genomförts i landet.

Kuppmakarna vägrar ge tillbaka makten till den tidigare presidenten, och trots hot om militära insatser från andra länder vägrar militärjuntan dra sig tillbaka.

Den västafrikanska organisationen Ecowas, som involverar flera länder i regionen, uppges nu vara redo att agera militärt.

Enligt ivorianska uppgifter har en militär insats godkänts som ska kunna inledas “så fort som möjligt”.

Det rapporterar AFP.

“Fast beslutna”

Utländska trupper gör sig redo för att gå in i Niger och med hjälp av militära medel återinsätta den tidigare presidenten Mohamed Bazoum.

Det är oklart när insatsen kan inledas, men länder som Elfenbenskusten, Nigeria och Benin är redo att bidra med soldater.

– Vi är fast beslutna om att återinsätta president Bazoum, sa Elfenbenskustens president Alassane Ouattara efter det senaste Ecowas-mötet.

Presenterat ministrar

I ett tv-sänt inslag under torsdagen presenterade militärjuntan de nya ledarna.

Det rör sig om 21 ministrar som går under den utsedde premiärministern Lamine Zeine, som även är finansminister.

Det rapporterar CBS.

“Grymt och inhumant”

Tidigare president Mohamed Bazoum menar att han och hans familj hålls i förvar under “grymma och inhumana” förhållanden.

Tjänstemän nära Bazoum har berättat att han och hans familj saknar tillgång till vatten, elektricitet och läkarvård.

Trots det uppges Bazoums moral vara mycket hög.

Nigerias president

Den nigerianske presidenten Bola Tinubu är fast besluten om att Bazoum ska återinsättas i makten.

– Vi måste engagera alla inblandade parter, inklusive kuppledarna, i allvarliga diskussioner för att övertyga dem om att lämna ifrån sig makten och återinsätta president Bazoum. Det är vår plikt att uttömma alla möjligheter till engagemang för att säkerställa en snabb återgång till konstitutionellt styre i Niger, säger han enligt The Guardian.

Foto: F. Andrejevic

Text. Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 14

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen