I NATT: Fruktansvärda nyheter från Kina

2022 09 01

Brott mot mänskligheten kan ha begåtts mot uigurer och andra muslimska minoritetsgrupper i Kinas nordvästra region Xinjiang.

Det skriver FN i en ny rapport som släpptes på onsdagen.

– Omfattningen av godtyckliga och diskriminerande frihetsberövande av medlemmar av uiguriska och andra övervägande muslimska grupper kan utgöra internationella brott, i synnerhet brott mot mänskligheten, skriver Michelle Bachelet, FN:s chef för mänskliga rättigheter, i rapporten.

Vidare fastslår rapporten att  "allvarliga kränkningar av de mänskliga rättigheterna har begåtts i Xinjiang-regionen, inom ramen för den kinesiska regeringens tillämpning av terrorismbekämpning och anti-"extremism"-strategier”.

– Anklagelser om tortyr och misshandel, inklusive tvångsmedicinsk behandling, är trovärdiga, framhåller Michelle Bachelet.

En miljon i läger

FN:s rapport publiceras drygt ett år efter att en kommitté av FN-experter rapporterat om att över en miljon uigurer och andra muslimska minoritetsfolk frihetsberövats och internerats i utomrättsliga läger i Xinjiang, rapporterar CNN.

I november 2019 publicerade New York Times uppseendeväckande uppgifter om hänsynslösa övergrepp mot uigurer i Xinjiangprovinsen. Tidningens uppgifter byggde på läckta dokument som indikerade att Peking spärrat in över en miljon uigurer för att ”omvändas och botas” samt utbildas till lojala medlemmar av kommunistpartiet.

Människorättsorganisationen Human Rights Watch intervjuade 2019 över 50 personer som suttit i de omtalade lägren.

– De förhörde mig i fyra dygn utan att jag fick sova. Jag satt fastspänd på en stol. Jag fick också stå fastkedjad med armarna uppåt, så att mina tår knappt nådde ner till marken, berättade en av de intervjuade.

– Före varje måltid var vi tvungna att ställa oss upp och säga: ”Vi tackar partiet, hemlandet och president Xi. Vi önskar president Xi god hälsa, att vårt land ska blomstra och att alla etniska grupper ska leva i harmoni”, framhöll en annan.

Kinas svar

Kina har svarat på FN:s rapport.

I ett uttalande hävdar Peking att rapporten  "förvränger" Kinas lagar och politik.

Den kinesiska regimen vidhåller att lägren ingår i ett arbete mot terrorism.  

– Alla etniska grupper, inklusive uigurerna, är jämställda medlemmar av den kinesiska nationen. Xinjiang har vidtagit åtgärder för att bekämpa terrorism och extremism i enlighet med lagen, och effektivt stävja de frekventa förekomsterna av terroristaktiviteter. För närvarande åtnjuter Xinjiang social stabilitet, ekonomisk utveckling, kulturellt välstånd och religiös harmoni, skriver Peking i uttalandet enligt CNN.

Foto: L. Moura

Text: Redaktionen


2 maj 2026

Trump kan stoppas

2026 05 03

Trump kan hindras från att förverkliga ett tungt hot.

President Donald Trump har meddelat att 5 000 amerikanska soldater som är stationerade i Tyskland ska dras tillbaka.

Samtidigt säger han att det bara är början och att många fler soldater kan dras tillbaka från Tyskland.

Han hotar också med att dra tillbaka soldater från Italien och Spanien.

Men Trumps hot om minskad truppnärvaro i Europa kan stöta på rejäla hinder.

Begränsningar för Trump

Planerna kan möta stora hinder i kongressen, rapporterar Fox News.

En av de senaste försvarslagarna som har antagits gör gällande att truppnärvaron inte får dras ned till under 76 000, såvida inte administrationen lämnar in en detaljerad riskbedömning. Vita huset måste visa för kongressen att åtgärden inte skadar USA:s och Natos intressen.

Och även om så sker kan ytterligare hinder uppstå.

– Bestämmelsen förbjuder inte administrationen att gå under 76 000, men den etablerar hinder som den måste övervinna, säger Jeff Rathke, ordförande för American-German Institute vid Johns Hopkins University och tidigare tjänsteman vid utrikesdepartementet, till kanalen.

Kongressen har alltså inget direkt veto, men kan ställa villkor som lamslår processen. De kan bland annat begränsa finansieringen. Oavsett om soldater dras tillbaka eller omplaceras så kostar det pengar.

En rad republikaner har också ifrågasatt Trumps vilja att dra tillbaka trupper, vilket gör det svårare för Vita huset.

LÄS OCKSÅ: Värsta läget på 17 år - mardröm för Putin

Har mött hinder tidigare

Trump kan undvika kongressens regler genom att omplacera soldaterna istället för att dra tillbaka dem, men större omplaceringar skulle ändå kräva finansiering, vilket gör det svårt att runda kongressen.

Kongressen har tidigare satt käppar i hjulen för Trump. Under sin förra mandatperiod ville presidenten dra tillbaka runt 12 000 amerikanska soldater från Tyskland.

Detta fick kongressen att införa den nya försvarslagen och kräva garantier för att USA:s och Natos intressen inte hotas.

Förändringen genomfördes därför aldrig fullt ut, enligt kanalen.

Att dra sig tillbaka från länder som Tyskland, Italien och Spanien är också komplicerat av strategiska skäl, eftersom det finns baser där som är viktiga för amerikanska insatser i Europa, Mellanöstern och Afrika, och som inte kan ersättas på kort sikt.

LÄS OCKSÅ: Rödgröna ångrar sig - "blev inte så bra"

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


3 mars

SAS-plan stoppas från att landa

2026 05 04

Ett SAS-plan har tvingats lägga om rutten.

Under dagen lyfte ett SAS-plan från Köpenhamn för att flyga mot Bergen i Norge.

Men planet stoppades från att landa i den tänkta staden, rapporterar TV2.

– Flygtrafiken till och från den norska staden Bergen har under söndagen påverkats av en drönare som observerats på flygplatsen, uppger Carita Storm Røsaasen, presskontakt på den norska flygplatsoperatören Avinor, rapporterar kanalen.

– Detta har påverkat flera flygplan på väg in eller ut.

Det berörda planet från SAS dirigerades om för att istället landa i Haugesund.

Enligt nya uppgifter har flygtrafiken nu kunnat återupptas på flygplatsen i Bergen, då drönarstörningarna upphört.

Störningar från drönare

Under det senaste året har drönarstörningar på europeiska flygplatser förekommit allt oftare.

I vintras fick bland annat svenska Landvetter stoppa trafiken på grund av att drönare flög i området.

Flera internationella flyg fick då omdirigeras eller ställas in.

På flera platser i Europa

Liknande incidenter skedde ute i Europa.

I nära anslutning till att Landvetter drabbades, fick också flygplatser i Bryssel och München stänga vid flera tillfällen under kort tid.

Köpenhamn, Oslo och Ålborg var inte heller förskonade under hösten 2025.

LÄS OCKSÅ: Värsta läget på 17 år - mardröm för Putin

Kraftig ökning

Under hösten 2025 gick Transportstyrelsen ut och fastslog att antalet drönarstörningar vid svenska flygplatser har ökat kraftigt.

– Det finns ganska stora risker om en drönare skulle vara i vårt luftrum och vi har ett plan med passagerare som ska avgå. Då har vi en stor allvarlig risk, så det får inte hända, sade Jesper Low, vd på Norrköpings flygplats, till SVT i samband med beskedet.

De senaste fem åren har antalet drönarincidenter vid svenska flygplatser mer än fördubblats, enligt kanalen.

Under 2024 rapporterades hela 46 incidenter, och under 2025 fortsatte det på en hög nivå.

Men observationerna är ofta osäkra, då de kan ske i mörker och på långt avstånd.

– I många fall har det visat sig att det är vanliga flygplan. Man har sett helikoptrar, satelliter eller till och med stjärnor, säger Tansportstyrelsens sektionschef Jörgen, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Rödgröna ångrar sig - "blev inte så bra"

Foto: Fabian N

Text: Redaktionen