I NATT: Frestande erbjudande till Trump

2023 01 26

USA:s förre president Donald Trump är välkommen tillbaka till Facebook och Instagram igen.

Det meddelade Meta sent under onsdagskvällen, rapporterar bland annat BBC.

I ett uttalande säger företagets talesperson för globala frågor, Nick Clegg, att allmänheten ska kunna “höra vad deras politiker säger”, och ger därför grönt ljus för expresidenten att återvända inom de närmsta veckorna.

Trumps konton har varit avstängda i två år efter att ha skrivit uppmuntrande inlägg om våldsverkarna vid stormningen av Capitolium 2021.

– Avstängningen var ett extraordinärt beslut som togs under extraordinära omständigheter, säger Nick Clegg, som menar att Facebook vidtagit åtgärder efter händelserna.

Utgör inte längre risk

Enligt Meta har en granskning av Trumps konton kunnat visa att de inte längre utgör en allvarlig risk för den allmänna säkerheten.

– En sådan sak får aldrig mer hända en sittande president, eller någon annan som inte förtjänar vedergällning, kommenterade huvudpersonen beslutet på sin egen sociala medieplattform Truth Social.

Han påstod även att Facebook “förlorat miljarder” efter att ha förbjudit “er favoritpresident, jag”.

Man är dock förberedd på om Trump skulle trampa i klaveret på nytt – då väntar högre straff och ännu längre avstängningar.

Kan bli stämd om han säger ja

Donald Trump har nu ett viktigt beslut att fatta. 

Facebook med tre miljarder användare är en gigantisk plattform jämfört med Truth Social, som påstås ha fem miljoner konton – varav flertalet sannolikt inte är aktiva.

Däremot har Trump ett exklusivt avtal med Truth Social som innebär att han är juridiskt bunden att först posta på sin egen plattform – sex timmar innan han skriver samma sak någon annanstans.

– Det betyder att om han gör ett inlägg på Facebook eller Twitter finns det en riska att han kan bli stämd, framhåller BBC:s reporter James Clayton.

Hård bevakning

Trumps exklusivitetsavtal med Truth Social går emellertid ut i juni. 

Därefter har han alltså fritt fram, men kommer att stå under betydligt hårdare bevakning än någonsin.

– Om han ändå bestämmer sig för att komma tillbaka måste han följa Metas regler. Det betyder att Trump kommer att behöva hålla tungan rätt i mun på Facebook, på ett sätt som han för närvarande inte behöver på Truth Social, skriver James Clayton.

"Hämmat det offentliga samtalet"

Republikaner har tidigare uppmuntrat Trump till att börja använda Facebook igen efter att expresidenten meddelat att han kommer göra ett nytt försök att komma tillbaka till makten i Vita huset.

– Vi tror att förbudet mot president Trumps konto på Facebook dramatiskt har förvrängt och hämmat det offentliga samtalet, framhöll Trumps kampanj i ett brev till Meta tidigare i veckan, enligt NBC News.

Foto: Donald Trump

Text: Redaktionen


03 aug 26

Ny funktion för BankID i augusti

2026 08 04

Förtidsröstningen inför valet 2026 börjar den 26 augusti.

Nu kommer en nyhet för alla som ska förtidsrösta eller rösta på valdagen den 13 september.

I årets val kommer väljare för första gången kunna välja att identifiera sig med ett digitalt id-kort i BankID-appen.

Identifieringen utförs genom att kontrollanter i vallokalerna skannar QR-koden på det digitala id-kortet.

– Digitalt id-kort från BankID är ett tryggt, smidigt och säkert sätt att styrka sin identitet. Det viktigaste är att kontrollanten skannar QR-koden när en identitet ska verifieras. Det kan man enkelt göra direkt i BankID-appen, säger Charlotte Pataky, pressansvarig vid BankID.

 ”Ingen information sparas”

BankID beskriver den nya verifieringsmetoden som säker och snabb.

– Det innebär en snabb och tillförlitlig identifiering i realtid. Kontrollen görs enkelt med BankID-appen på en mobiltelefon. Inga personliga uppgifter eller koder behöver delas och ingen information sparas, framhåller företaget.

Den som vill aktivera sitt digitala id-kort behöver ha ett giltigt svenskt pass eller nationellt ID-kort samt en mobil med Mobilt BankID och NFC-läsare. 

Processen består av tre steg:

1, Öppna BankID-appen och klicka på ikonen för "ID-kort". 

2, Ha ditt svenska pass eller nationella ID-kort till hands. 

3, Följ instruktionerna i appen. 

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget 

Digitala röstkort

En annan nyhet inför årets val är att Valmyndigheten för första gången kommer att skicka ut röstkorten digitalt till alla väljare med en digital brevlåda. Det innebär att 6 518 642 personer får sitt röstkort digitalt.

– Oavsett om man får sitt röstkort digitalt eller på papper så räcker det att kunna identifiera sig vid röstning. Väljare behöver inte längre ta med sig röstkortet, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


04 aug 26

”8 000 kronor mer i månaden” – stor förändring för pensionärer

2026 08 04

Pensionärer har fått mer i plånboken.

Det visar pensionsbolaget Alectas årliga inkomststudie.

Enligt undersökningen har pensionärer i dag betydligt mer pengar att röra sig med än för tio år sedan.

–  Personer födda 1957 hade vid 67 års ålder typiskt sett 8 000 kr mer i månaden att röra sig med efter skatt jämfört med 67-åringar för tio år sedan, framhåller Alecta.

Samtidigt ökar andelen så kallade jobbonärer. I åldersgruppen 66 år eller äldre arbetar i dag en halv miljon personer i någon utsträckning. Bland 66–70-åringar har omkring 40 procent inkomster från sitt arbete.

Flera tusenlappar

Alectas studie bygger på inkomstuppgifter från Statistikmyndigheten SCB för samtliga tre miljoner svenskar som är 55 år eller äldre. Uppgifterna har kompletterats med en enkät om vardagsekonomin bland omkring 1 200 personer i åldern 67–75 år.

– Vi har gjort vår inkomststudie i snart tio års tid och sett hur nyblivna pensionärers inkomster ökat samtidigt som andelen fattiga minskat. Vid 67 års ålder hade personer födda 1957 typiskt sett 8 000 kronor mer i månaden att röra sig med jämfört med vad 67-åringar hade för tio år sedan, säger Staffan Ström, pensionsekonom på Alecta.

– Nytt för i år är att vi låtit göra en undersökning där dagens pensionärer själva får berätta vad de tycker om sin tillvaro – och många är faktiskt nöjda, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Trippelattack mot Ryssland – Moskva i lågor 

9 av 10

Enligt enkäten är 9 av 10 (87 procent) av de svarande ganska eller mycket nöjda med sin nuvarande ekonomi.

Bland jobbonärer är siffran ännu högre – 93 procent svarar att de är granska eller mycket nöjda med sin ekonomi.

Ekonomin är dock inte den viktigaste frågan för pensionärerna. På frågan om vad som är viktigast i livet svarar 79 procent att god hälsa är viktigast, medan 75 procent lyfter fram nära relationer. En god ekonomi kommer på tredje plats med 57 procent.

– Det finns många pensionärer som har det kämpigt med ekonomin. Men hur vi pratar om pension och hur vi porträtterar äldre har stor betydelse, säger Staffan Ström.

– Den typiska pensionären är inte fattig, grå och förbrukad som många tycks tro utan är nöjd med sin ekonomi, lever i stort sett som han eller hon vill och känner sig trygg inför sin ekonomiska framtid. Det är roligt att se att många äldre målar upp en så hoppfull bild när de själva beskriver sin tillvaro.

LÄS OCKSÅ: Värsta sedan 2002 – Ukraina stoppar Ryssland

Foto: Franz26

Text: Redaktionen