I NATT: Frestande erbjudande till Trump

2023 01 26

USA:s förre president Donald Trump är välkommen tillbaka till Facebook och Instagram igen.

Det meddelade Meta sent under onsdagskvällen, rapporterar bland annat BBC.

I ett uttalande säger företagets talesperson för globala frågor, Nick Clegg, att allmänheten ska kunna “höra vad deras politiker säger”, och ger därför grönt ljus för expresidenten att återvända inom de närmsta veckorna.

Trumps konton har varit avstängda i två år efter att ha skrivit uppmuntrande inlägg om våldsverkarna vid stormningen av Capitolium 2021.

– Avstängningen var ett extraordinärt beslut som togs under extraordinära omständigheter, säger Nick Clegg, som menar att Facebook vidtagit åtgärder efter händelserna.

Utgör inte längre risk

Enligt Meta har en granskning av Trumps konton kunnat visa att de inte längre utgör en allvarlig risk för den allmänna säkerheten.

– En sådan sak får aldrig mer hända en sittande president, eller någon annan som inte förtjänar vedergällning, kommenterade huvudpersonen beslutet på sin egen sociala medieplattform Truth Social.

Han påstod även att Facebook “förlorat miljarder” efter att ha förbjudit “er favoritpresident, jag”.

Man är dock förberedd på om Trump skulle trampa i klaveret på nytt – då väntar högre straff och ännu längre avstängningar.

Kan bli stämd om han säger ja

Donald Trump har nu ett viktigt beslut att fatta. 

Facebook med tre miljarder användare är en gigantisk plattform jämfört med Truth Social, som påstås ha fem miljoner konton – varav flertalet sannolikt inte är aktiva.

Däremot har Trump ett exklusivt avtal med Truth Social som innebär att han är juridiskt bunden att först posta på sin egen plattform – sex timmar innan han skriver samma sak någon annanstans.

– Det betyder att om han gör ett inlägg på Facebook eller Twitter finns det en riska att han kan bli stämd, framhåller BBC:s reporter James Clayton.

Hård bevakning

Trumps exklusivitetsavtal med Truth Social går emellertid ut i juni. 

Därefter har han alltså fritt fram, men kommer att stå under betydligt hårdare bevakning än någonsin.

– Om han ändå bestämmer sig för att komma tillbaka måste han följa Metas regler. Det betyder att Trump kommer att behöva hålla tungan rätt i mun på Facebook, på ett sätt som han för närvarande inte behöver på Truth Social, skriver James Clayton.

"Hämmat det offentliga samtalet"

Republikaner har tidigare uppmuntrat Trump till att börja använda Facebook igen efter att expresidenten meddelat att han kommer göra ett nytt försök att komma tillbaka till makten i Vita huset.

– Vi tror att förbudet mot president Trumps konto på Facebook dramatiskt har förvrängt och hämmat det offentliga samtalet, framhöll Trumps kampanj i ett brev till Meta tidigare i veckan, enligt NBC News.

Foto: Donald Trump

Text: Redaktionen


16 jul 2026

Ryssland vädjar till stormakt – behöver hjälp direkt

2026 07 16

Ryssland har vänt sig till en stormakt om hjälp.

Ryssland uppges ha bett Indien om mer bensin.

Stormakten nekar dock att bensin ska vara på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post.

Söker nya leveranser

Ryssland har vänt sig till indiska raffinaderier för att öka importen av bensin, enligt industrikällor som Reuters hänvisar till.

De ryska energijättarna Rosneft, Gazprom Neft och Lukoil uppges ha kontaktat indiska företag för att få tillgång till större mängder bränsle.

– Källor vid tre indiska statliga raffinaderier uppgav att ryska företag hade kontaktat dem för att köpa mer bensin, men att de inte har några överskottsvolymer att exportera, skriver Reuters.

Enligt uppgifterna ska Ryssland även ha vänt sig till Kazakstan för att köpa in bensin efter att landets egna raffinaderier fått stora problem.

Leveranserna ska enligt Reuters sannolikt gå genom mellanhänder och handelsbolag.

LÄS MER: Ryska bombflyg attackeras

Indien nekar

Minst 40 000 ton bensin uppges redan vara på väg mot Ryssland, men de berörda raffinaderierna förnekar att de säljer bränsle direkt till ryska bolag.

Även Indiens oljeminister Hardeep Singh Puri nekar till uppgifterna.

– Indien har inte sålt bensin till Ryssland, men det kan ha skett genom handelsbolag, säger Puri enligt Reuters.

Slår mot rysk raffinering

Den akuta bränslekrisen uppges vara en följd av ukrainska attacker mot rysk energiinfrastruktur.

Angreppen har slagit ut delar av landets raffinaderikapacitet, vilket har minskat produktionen av bensin, diesel och andra oljeprodukter.

Enligt Reuters uppgifter kan nära 40 procent av Rysslands raffinaderikapacitet vara ur funktion under de kommande två månaderna, även om inga nya attacker genomförs.

Rysslands bearbetning av råolja ska ha sjunkit till omkring 3,91 miljoner fat per dag i juli 2026 – den lägsta nivån på 21 år.

Som en följd av situationen har Moskva infört flera exportbegränsningar.

Ryssland har stoppat export av bensin sedan april, flygbränsle sedan juni och diesel från juli.

Trots de nya leveranserna från Indien och andra länder väntas mängderna inte vara tillräckliga för att lösa Rysslands problem.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin helt desperat – kan attackera sitt eget land

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Klassisk kedja blöder pengar – har 85 varuhus i Norden

2026 07 17

Den klassiska sportkedjan XXL förlorar hundratals miljoner kronor.

Läget har länge sett tufft ut för sportkedjan.

För ganska exakt ett år sedan köptes dock kedjan upp av den brittiska koncernen Frasers Group.

När koncernen nu har öppnat böckerna så framgår att de genomfört en stor nedskrivning av goodwill relaterat till XXL – och den klassiska sportkedjan förlorar hundratals miljoner kronor.

Blöder pengar

Frasers Group framhåller i sin årsrapport att XXL köptes upp i en position av “betydande nöd”.

De understryker att kedjan "fortsätter att möta utmaningar och ännu inte genererar positivt kassaflöde".

Faktum är att XXL blöder pengar.

Stora förluster

Under den del av räkenskapsåret som XXL var konsoliderat i Frasers Group omsatte sportkedjan 393,9 miljoner pund – motsvarande strax över fem miljarder kronor.

Rörelseförlusten för kedjan landade på 26,2 miljoner pund – motsvarande drygt 340 miljoner svenska kronor.

Det framgår av den brittiska koncernens senaste årsrapport.

Om XXL hade varit en del av den brittiska gruppen hela verksamhetsåret så hade förlusten landat på 31,6 miljoner pund – alltså drygt 410 miljoner svenska kronor.

Läs mer: Färre är arbetslösa i Sverige

Det är XXL

XXL är en sportkedja som grundades år 2000 och året därpå öppnade sitt första varuhus i Oslo.

Idag har kedjan totalt 85 varuhus i Norge, Sverige och Finland – varav 31 i Sverige.

– XXL har två centrallager: ett i Nordkisa i Norge och ett i Örebro i Sverige, förklarar kedjan.

Köptes upp förra året

Sommaren 2025 köptes XXL upp av Frasers Group och avnoterades i och med det från börsen.

– Frasers Group är ett brittiskt detaljhandelsföretag som specialiserar sig på sport, träning, mode och livsstilsprodukter. Företaget driver ett stort antal varumärken och butiker världen över, framhåller XXL om sin nya ägare.

Läs mer: Stor oro för Trump i natt – ”är skiträdda”

Foto: Viktor Milonjić XXL

Text: Redaktionen