I NATT: FN har skickat brev till Ryssland – ”Konkreta förslag”

2023 09 01

FN:s generalsekreterare António Guterres har skickat ett brev till Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov.

I brevet förekommer flera ”konkreta förslag” för att kunna förnya spannmålsavtalet mellan Ryssland och Ukraina.

Ett avtal som skulle innebära att Ukraina återigen kan exportera spannmål till omvärlden via Svarta havet – ett hav som den ryska flottan kontrollerar.

– Det är extremt viktigt att spannmålsavtalet förnyas, säger António Guterres enligt CNN.

Enligt FN-chefen skulle de nya förslagen innebära en säkrare livsmedelsmarknad, lägre globala priser och en större tillgång till mat.

– Framför allt skulle det skapa bättre villkor för utvecklingsländerna, säger Guterres.

Han tillägger att FN kommer att ”ta hänsyn till de ryska kraven”.

Drog sig ur i somras

Ryssland valde att inte förlänga avtalet i juli, nästan ett år efter att avtalet förhandlats fram med hjälp av Turkiet och FN.

Avtalet garanterade en säker passage  av ukrainskt spannmål genom Svarta havet och underlättade även för export av ryskt spannmål och gödningsmedel.

När avtalet var aktivt exporterades nästan 33 miljoner ton spannmål från Ukraina, enligt FN:s statistik.

Hotar att attackera fartyg

Efter att avtalet löpt ut har Ryssland återgått till en allt mer aggressiv retorik.

Moskva har hotat att attackera civila fartyg på Svarta havet som åker mot Ukraina.

– Alla fraktfartyg som seglar till ukrainska hamnar vid Svarta havet ska betraktas som ”potentiella bärare av militär utrustning”, har det ryska försvarsdepartementet framhållit i ett uttalande.

Lavrov kommenterar

Tidigare under torsdagen uppgav den ryske utrikesminister Sergej Lavrov att Ryssland är redo att återuppta avtalet, men att Moskva kräver garantier om att löften uppfylls.

Ryssland har ihärdigt klagat på att förmåner som ska betalas enligt avtalet aldrig förverkligas.

Lavrov kommenterade situationen under torsdagen på en pressträff i Moskva.

– Det finns fortfarande inte en enda garanti i detta avtal. Det finns bara löften om att försöka. Och allt beror på att väst hindrar lösningen på problemet, sa Lavrov och tillade:

– När vi kan få garantier om att ett konkret resultat kommer att uppnås. Då kommer avtalet att återupptas i sin helhet.

Foto: B. Kim resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen