Flygplan har störtat – kraftig rök stiger mot himlen

2024 04 24

Ett flygplan kraschade i USA under natten till tisdagen svensk tid.

Planet störtade och kraschade våldsamt utanför staden Fairbanks i Alaska enbart några minuter efter start, uppger lokala myndigheter enligt AP.

Två personer ska ha varit ombord på flyget.

Inga överlevande har hittats.

Kraftig rök stiger

Flyget i fråga är en så kallad Douglas C-54, en modell av den mer kända varianten Douglas DC-4.

Det hade lyft från Fairbanks internationella flygplats och kraschade drygt sju mil söder om flygplatsen, framhåller Alaska State Troopers.

– Det gled in i en brant backe på stranden, uppger myndigheten.

Bilder från Tanana River där planet slog ned och fattade eld har spridits under natten och visar en stor eldsvåda och kraftig svart rök som stiger mot himlen.

Oklara omständigheter

Allmänheten har uppmanats undvika området.

Exakt vad det är som har hänt är dock fortfarande oklart. USA:s luftfartsmyndighet FAA och National Transportation Safety Board håller för närvarande på att undersöka omständigheterna.

Den kommersiella flygtrafiken har påverkats på så sätt att ett mindre flyg från orten Galena till Fairbanks omdirigerades för att verifiera koordinaterna för olycksplatsen.

– När vi var i luften fanns det spekulationer om att det var en stuga som fattat eld, uppger Michaela Matheren, som var ombord på det omdirigerade planet.

– Vi visste faktiskt inte vad vi tittade på förrän efter att vi landat några minuter senare. Vi blev chockade och ledsna över att höra vad det var.

Flyget egentligen pensionerat

Modellen C-54 är en militär variant av Douglas DC-4, ett plan som användes under andra världskriget och som officiellt pensionerades 1975.

När flyget användes i störst utsträckning kunde det bära 44 passagerare, men de flesta C-54:or har i modern tid gjorts om till fraktfartyg.

Det är inte känt vilken destination det störtade planet hade eller i vilket syfte det var uppe i luften.

Arkivfoto: SDASM (Douglas DC-4 av typen Pan American)

Text: Redaktionen


04 jun 26

Ryssland erkänner för första gången

2026 06 05

För första gången under Ukrainakriget erkänner Ryssland ett stort misslyckande för landets ekonomi.

Tillkännagivandet handlar om landets oljeproduktion – som ofta beskrivs som hjärtat i den ryska ekonomin.

Intäkterna från oljeexporten är avgörande för Kremls förmåga att finansiera kriget i Ukraina.

Nu erkänner den ryska regimen ett stort fiasko.

För första gången under kriget medger Kreml att oljeproduktionen minskar.

Rysslands vice premiärminister Alexander Novak går ut med den bekymmersamma informationen under ett ekonomiskt forum i Sankt Petersburg, rapporterar den ukrainska nyhetsbyrån UNN.

– Nuvarande produktionsnivåer är faktiskt något lägre än de var i början av året, säger Novak till reportrar.

Hävdar: Inte Ukrainas fel

Ministern är noga med att betona att minskningen inte beror på ukrainska bombningar av oljeraffinaderier i Ryssland.

– Detta beror på att ett antal av våra oljeraffinaderier för närvarande genomgår oplanerat underhåll, hävdar Novak

– Vår exportinfrastruktur går på full kapacitet. När raffinaderierna återgår till full drift kommer produktionen att öka och återgå till tidigare nivåer, fortsätter han.

Sällsynt erkännande

UNN noterar att det rör sig om ett mycket sällsynt erkännande från den ryska ledningen.

– Novaks kommentar markerar första gången en rysk tjänsteman erkänner att produktionen har minskat, rapporterar nyhetsbyrån.

Vägrar publicera nya siffror

Ryssland slutade att publicera officiell statistik över landets oljeproduktion i april 2023, drygt ett år efter invasionen av Ukraina.

Det Internationella energiorganet (IMA) följer dock utvecklingen. Nyligen meddelade IMA att den ryska oljeproduktionen minskade med 460 000 fat per dag i april jämfört med samma månad förra året. ¨

Totalt uppgick Rysslands oljeproduktion till cirka 8,8 miljoner fat per dag i april.

LÄS OCKSÅ:

Ransonering i Moskva – mardröm för Putin

Sankt Petersburg kan stänga ned 

Rysk spion varnar Kreml – ”Kan pågå i årtionden”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


05 jun 26

UPPGIFTER: Skattechock för bensin- och dieselbilar

2026 06 05

I dag måste köpare av nya bensin- och dieselbilar betala en förhöjd fordonskatt under tre års tid. 

– Malus – en förhöjd fordonsskatt under de tre första åren – gäller för bensin- och dieseldrivna personbilar klass I och II, lätta bussar och lätta lastbilar med fordonsår 2018 eller senare, skriver Transportstyrelsen om skatten.

Nu kan det bli ännu dyrare.

Regeringens egen utredare Svante Mandell föreslår att straffskatten ska höjas och tas ut under längre tid, rapporterar Vi Bilägare.

Enligt förslaget ska köpare av nya bensin- och dieselbilar betala den förhöjda fordonskatten under fem år i stället för dagens tre år.

Dessutom föreslår Mandell att det så kallade grundbeloppet höjs från 360 till 420 kronor samt att gränsen för när den förhöjda fordonsskatten börjar tas ut sänks.  

– För att påskynda utfasningen av konventionella fordon föreslår utredningen att gränsen för när malus inträder sänks från 75 till 50 gram koldioxid per kilometer vilket motsvarar gränsen för ett lågutsläppsfordon enligt EU:s koldioxidkrav, skriver han i utredningen.

”Skattechock”

Bilsajten Carup beskriver förslagen som en ”skattechock på både nya och äldre bensinbilar”.

– En SUV kan få 2 700 kronor ytterligare skatt per år. Allra hårdast slår det mot små hybrider som kan gå från 1 500 till 4 200 kronor i skatt, skriver sajten.

ANDRA LÄSER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

FAKTA: Förhöjd fordonskatt i dag

- I vissa fall tas ett förhöjt koldioxidbelopp (malus) ut under de första tre åren från att ett fordon blir skattepliktigt för första gången. Detta gäller personbilar klass I, lätta bussar och lätta lastbilar med fordonsår 2018 eller senare som blivit skattepliktiga för första gången 1 juli 2018 eller senare.

- Efter dessa tre år är beloppet samma som för fordon som blivit skattepliktiga för första gången före den 1 juli 2018.

Källa: Skatteverket

LÄS OCKSÅ: Börsbolag i konkurs

Foto: Kathy

Text: Redaktionen