I NATT: EU- och Natoaktör dömer ut Väst och Ukraina

2023 01 31

Trots medlemskap i både EU och Nato går Kroatiens president till hårda angrepp mot västvärldens stöd till Ukraina.

Det går inte att säga att de två medlemskapen märktes när landets president Zoran Milanovic talade till medierna sent under måndagskvällen.

Den kroatiska presidenten sågar såväl västvärldens stöd till Ukraina som landets chanser att ta tillbaka Krymhalvön, rapporterar nyhetsbyråerna AP och Reuters.

– Jag är emot att skicka några dödliga vapen dit. Det förlänger kriget, säger Zoran Milanovic apropå att flera västländer beslutat att skicka stridsvagnar till Ukraina, och menar att det enbart driver Ryssland närmare Kina.

"Djupt omoraliskt av väst"

Presidenten fortsatte med sina utspel och menade att det är “galenskap” att  tro att man kan besegra Ryssland i ett konventionellt krig.

Han påstår också att Ryssland mellan 2014-2022 avsiktligt provocerats till att starta kriget.

– Vad är målet? Rysslands sönderfall, ett regeringsbyte? Det talas också om att dela upp Ryssland. Det här är galet, säger Milanovic.

Han tillägger:

– Det väst gör med Ukraina är djupt omoraliskt eftersom det inte finns någon lösning på kriget.

"Dubbelmoral"

Zoran Milanovic riktar ytterligare kritik mot västländer för att praktisera “dubbelmoral” i internationell politik.

Han jämför annekteringen av Krym med hur Kosovo självständigförklarades 2008 efter ett krig mellan 1998-1999 då Natoländer bombade Serbien och Montenegro för att skydda den albanska minoriteten i Kosovo.

– Vi erkände Kosovo trots motviljan hos en stat (Serbien) som Kosovo tillhörde, argumenterar han.

– Det är klart att Krym aldrig mer kommer att bli en del av Ukraina.

Ville stoppa Sverige i Nato

Den kroatiska presidenten är samma president som förra året ville stoppa Sveriges medlemskap i Nato.

– Jag älskar Finland och Sverige mest i hela världen, men jag har skrivit på för Kroatien så jag måste jobba för Kroatiens intressen. Om Finland och Sverige vill ansluta till Nato så kan vi tala om det, även om jag anser det vara ett farligt äventyr, sade han i ett uttalande i maj.

Formellt högsta befälhavare

Presidentens roll i Kroatien är till stor del enbart en ceremoniell sådan.

Han är likväl formellt den högsta befälhavaren för de väpnade styrkorna i Kroatien.

– Milanovics senaste antivästliga utbrott har genererat och irriterat landets regering som fullt ut har stött Ukraina i dess kamp mot Rysslands aggression, skriver AP.

Den kroatiska presidenten har länge ryktats vara ryssvänlig, vilken han flera gånger har förnekat.

Foto: L. Blagonic

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera oväntade länder ger stöd till Ukraina

2025 07 13

Ukrainas stöd expanderar, och det från ett något oväntat håll.

Efter ett toppmöte i Kroatien den 12 juli har utrikesministrar och vice premiärministrar från flera sydösteuropeiska länder uttryckt sitt gemensamma stöd för Ukrainas framtida medlemskap i NATO.

Uttalandet släpptes gemensamt av Ukrainas presidentkansli och den kroatiska regeringen.

–Vi stödjer Ukraina på dess väg mot fullständig euro-atlantisk integration, inklusive ett medlemskap i NATO, och välkomnar en inbjudan till Ukraina att gå med när alla allierade är överens och villkoren är uppfyllda, betonar länderna enligt Kyiv Independent.

Enligt uttalandet anses NATO-medlemskap vara "det mest kostnadseffektiva säkerhetsalternativet för Ukraina."

Tydlig markering mot Ryssland

Deklarationen understryker att beslut om NATO:s framtida utvidgning enbart bör fattas av medlemsländerna själva.

– Varken Ryssland eller någon annan stat som inte är medlem i NATO har rätt att lägga in veto mot alliansens utvidgning, uttrycker länderna.

Bland undertecknarna finns företrädare från Kroatien, Kosovo, Moldavien, Montenegro, Albanien, Nordmakedonien, Rumänien och Slovenien, samt Ukrainas vice utrikesminister Andrii Sybiha.

Ryssland motsätter sig starkt Ukrainas medlemskap i NATO av flera sammanflätade geopolitiska, säkerhetsmässiga och ideologiska skäl. Ukrainas medlemskap i NATO har därför varit en av de mest kritiska frågorna i kriget mellan de två länderna.

Stöd för EU-medlemskap

Utöver NATO-frågan uttrycker länderna sitt stöd för ett framtida EU-medlemskap för Ukraina, Moldavien och de västra Balkanländerna.

– Ukrainas, Moldaviens och våra västbalkanska partners framtida medlemskap i EU är avgörande för vår regions och hela Europas långsiktiga stabilitet, säkerhet och välstånd, framhåller länderna.

Trump överväger nytt stöd till Ukraina

Nu överväger även USA:s president Donald Trump att ge Ukraina nytt ekonomiskt stöd, uppger diplomatiska källor till CBS News.

Stödet ses som en möjlig markering mot Ryssland, som nyligen genomfört sina hittills största attacker mot Ukraina. Samtidigt har Trump återupptagit den tidigare pausade vapenhjälpen.

Foto: R. Gieling

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Flera av Putins lönnmördare har skjutits

2025 07 13

Lönnmördare utsända av Putinregimen uppges ha blivit skjutna.

Ukraina har skjutit ihjäl torpeder som jobbar för den ryska underrättelsetjänsten FSB.

Det hävdar den ukrainska underrättelsetjänsten SBU på söndagen.

De skjutna ryska agenterna uppges ha legat bakom mordet på en ukrainsk underrättelseofficer i Kyiv i veckan.

Skottlossning bröt ut

Den ukrainske underrättelseofficeren Ivan Voronych blev ihjälskjuten på en parkeringsplats nära sin bostad i Kyiv den 10 juli.

Mordet skedde vid 9-tiden på morgonen, lokal tid. Ivan Voronych sköts med fem skott.

Nu har ukrainska SBU slagit till mot de ryska agenter som misstänks ligga bakom mordet, rapporterar Kyiv Independent.

Skottlossning ska ha utbrutit när SBU skulle gripa de ryska agenterna.

– I morse genomförde SBU-styrkor en gripandeoperation mot den ryska federala säkerhetstjänstens agent-och-stridsgrupp, som i förväg dirigerades till Ukraina och för tre dagar sedan mördade en SBU-officer, vår vapenbroder, överste Ivan Voronych, säger SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

”Fiendens enda utsikt är döden”

Den ryska agentgruppen hade alltså skickades alltså till Ukraina av rysk underrättelsetjänst för att utföra den operation där Voronych mördades.

Själva mordet ska ha utförts av två personer, en man och en kvinna. Dessa har följt efter Voronych och kartlagt hans schema och rutter, enligt SBU. Därefter har de fått koordinater till ett hemligt gömställe där det fanns vapen.

Efter mordet på Voronych har mördarna försökt gömma sig, men SBU och polisen lyckades fastställa att de fortfarande befann sig i Kyiv Oblast, uppger den ukrainska underrättelsetjänsten.

Och när de skulle gripas uppstod alltså skottlossning, där de misstänkta ryska agenterna sköts ihjäl.

– Jag vill påminna er om att fiendens enda utsikt på Ukrainas territorium är döden, understryker SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen