I NATT: EU- och Natoaktör dömer ut Väst och Ukraina

2023 01 31

Trots medlemskap i både EU och Nato går Kroatiens president till hårda angrepp mot västvärldens stöd till Ukraina.

Det går inte att säga att de två medlemskapen märktes när landets president Zoran Milanovic talade till medierna sent under måndagskvällen.

Den kroatiska presidenten sågar såväl västvärldens stöd till Ukraina som landets chanser att ta tillbaka Krymhalvön, rapporterar nyhetsbyråerna AP och Reuters.

– Jag är emot att skicka några dödliga vapen dit. Det förlänger kriget, säger Zoran Milanovic apropå att flera västländer beslutat att skicka stridsvagnar till Ukraina, och menar att det enbart driver Ryssland närmare Kina.

"Djupt omoraliskt av väst"

Presidenten fortsatte med sina utspel och menade att det är “galenskap” att  tro att man kan besegra Ryssland i ett konventionellt krig.

Han påstår också att Ryssland mellan 2014-2022 avsiktligt provocerats till att starta kriget.

– Vad är målet? Rysslands sönderfall, ett regeringsbyte? Det talas också om att dela upp Ryssland. Det här är galet, säger Milanovic.

Han tillägger:

– Det väst gör med Ukraina är djupt omoraliskt eftersom det inte finns någon lösning på kriget.

"Dubbelmoral"

Zoran Milanovic riktar ytterligare kritik mot västländer för att praktisera “dubbelmoral” i internationell politik.

Han jämför annekteringen av Krym med hur Kosovo självständigförklarades 2008 efter ett krig mellan 1998-1999 då Natoländer bombade Serbien och Montenegro för att skydda den albanska minoriteten i Kosovo.

– Vi erkände Kosovo trots motviljan hos en stat (Serbien) som Kosovo tillhörde, argumenterar han.

– Det är klart att Krym aldrig mer kommer att bli en del av Ukraina.

Ville stoppa Sverige i Nato

Den kroatiska presidenten är samma president som förra året ville stoppa Sveriges medlemskap i Nato.

– Jag älskar Finland och Sverige mest i hela världen, men jag har skrivit på för Kroatien så jag måste jobba för Kroatiens intressen. Om Finland och Sverige vill ansluta till Nato så kan vi tala om det, även om jag anser det vara ett farligt äventyr, sade han i ett uttalande i maj.

Formellt högsta befälhavare

Presidentens roll i Kroatien är till stor del enbart en ceremoniell sådan.

Han är likväl formellt den högsta befälhavaren för de väpnade styrkorna i Kroatien.

– Milanovics senaste antivästliga utbrott har genererat och irriterat landets regering som fullt ut har stött Ukraina i dess kamp mot Rysslands aggression, skriver AP.

Den kroatiska presidenten har länge ryktats vara ryssvänlig, vilken han flera gånger har förnekat.

Foto: L. Blagonic

Text: Redaktionen


28 december 2025

Rejält snöoväder drar in över Sverige

2025 12 29

Efter stormen väntas kyla och snöoväder dra in över landet.

SMHI har nu hävt merparten av sina vädervarningar på land för stormen Johannes, som ställde till kaos på flera håll under lördagen.

Men den kommande veckan väntar både kyla och snöoväder.

Iskallt nyårsväder

Även om stormen avtar så blir det fortsatt blåsigt på många håll, och vinden kommer att dra ned kall luft från Ishavet.

Nyårsveckan kan bli både kall och snöig, rapporterar TV4.

På tisdag kan man räkna med minusgrader i hela landet, och redan då kan bland annat Stockholm, Uppland, Gotland och Öland nås av snökanoner, alltså snöbyar, enligt kanalen.

Den som ska ut på nyårsafton får räkna med att det blir kallt.

– Nyårsafton ser ut att bli kall och ganska solig, men med snöbyar längs kusterna. Vid tolvslaget kan temperaturen ligga kring tio minusgrader i Stockholm och ner mot 25 minusgrader i norra Norrland, säger meteorologen Peter Kondrup till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

”Rejält snöoväder”

Därefter ser det ut att bli ännu mera snö.

Året kan inledas med ett riktigt snöoväder.

– Det nya årets första dag kan inledas med ett rejält snöväder. Men det är fortfarande väldigt tidigt, så prognosen kan komma att ändras, säger Peter Kondrup till kanalen.

Även resten av nyårsveckan ser ut att präglas av ganska klassiskt vinterväder, enligt SMHI.

– Det nya året inleds sedan lågtrycksbetonat och kallt med snö eller blötsnö i stora delar av landet, enligt SMHI:s meteorolog Erik Höjgård-Olsen.

– Detaljerna är emellertid ännu osäkra där snöfallet i Götaland skulle kunna övergå i regn. Blåsigt ser det också ut att kunna bli i södra Götaland samt i Södra Norrlands kustlandskap, uppger meteorologen.

VMA gäller tidigt på söndagen

De orangea varningar som utfärdades för stormen Johannes hävdes alltså klockan 23 på lördagskvällen.

I fjällen återstår dock gula varningar även under söndagen. Även VMA som har utfärdats på vissa håll i landet kvarstår tills det blir ljust på söndagen, då man ska göra en ny bedömning av situationen.

LÄS OCKSÅ: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

Foto: A Balashevsky

Text: Redaktionen


28 december 2025

Helikoptrar skickas upp – alla uppmanas att anmäla observationer

2025 12 28

Stormen Johannes har passerat över Sverige under helgen.

I ovädrets spår pågår nu ett febrilt arbete för att reparera de skador som de starka vindarna orsakat.  

– Räddningstjänst, SOS-alarm-operatörer, reparatörer, frivilliga och många andra samhällsbärare har – trots hårt väder och pågående helg – sett till att vägar röjs, el och kommunikationer återställs och att människor i utsatta situationer får hjälp, framhåller statsminister Ulf Kristersson, i ett inlägg på plattformen X.

– Ni gör skillnad för hela Sverige. Våra tankar går också till de som avlidit i samband med stormen, inte minst de samhällsbärare som dog under pågående röjningsarbete.

Många utan el fortfarande

Samtidigt kommer det att ta tid att återställa allt.

Fortfarande saknar omkring 30 000 svenska hushåll el, då stormen slagit hårt mot elnätet.

– Jag skulle klassa den här stormen som en av de värsta, säger Eons regionchef Lena Berglund till SVT.

Träd som ramlat över elledningar är den största orsaken till de stora störningarna.

– Det är ett väldigt besvärligt läge, säger Ellevios presskommunikatör Jonatan Björck, till SR.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Skickar upp helikoptrar

De drabbade elbolagen har nu börjat skickat upp helikoptrar för att söka av områdena där elledningarna kan ha skadats.

– Med start i dag lördag den 28 december kommer helikopterflygningar på låg höjd att ske i Bergslagen, Roslagen samt Västerbottens län och Västernorrlands län, uppger elleverantören Vattenfall.

– Vid behov kommer även träd att sprängas, vilket medför höga smällar i skogen.

Anmäl observationer

Det statliga elbolaget går också ut och uppmanar allmänheten att hålla ögonen öppna och anmäla observationer som kan orsaka problem på elnätet.

– Vi är tacksamma om de som gör observationer, exempelvis av lågt hängande elledningar eller träd som riskerar att falla på ledningar, anmäler detta på vår webbsida, uppger Vattenfall.

– Vi har i nuläget cirka 50 montörer ute i fält för att reparera elnätet. Vi arbetar så fort vi kan under säkra förhållanden.

LÄS OCKSÅ: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

Foto: J Kosolapova

Text: Redaktionen