I NATT: ”Er undergång kommer att vara total”
2025 06 15
President Trumps omdiskuterade militärparad ägde rum i natt svensk tid.
Militärparaden i Washington DC, som är ett sätt att fira den amerikanska arméns 250-årsjubileum, gick av stapeln i natt.
Paraden har väckt diskussioner i USA, och samtidigt som den ägde rum pågick stora protester och oroligheter runt om i landet.
Hotfulla ord mot fiender
I sitt tal i samband med militärparaden hyllade Donald Trump den amerikanska armén, som han beskrev som den ”största, starkaste och modigaste stridsstyrkan”, rapporterar CNN.
Presidenten passade även på att rikta hotfulla ord mot USA:s fiender.
– Gång på gång har USA:s fiender lärt sig att om ni hotar det amerikanska folket, kommer våra soldater efter er.
Den som går emot USA kommer att lida stora nederlag, försäkrade presidenten.
– Ert nederlag kommer att vara säkert, er undergång kommer att vara definitiv och er undergång kommer att vara total och fullständig, säger Donald Trump i talet.
Det skarpa budskapet kommer i tider av stor oro i världen.
– Armén håller oss fria, ni gör oss starka, och ikväll har ni gjort alla amerikaner mycket stolta, tillägger presidenten.
Kantas av protester
Militärparaden i Washington DC sammanföll också med Donald Trumps 79-årsdag.
Samtidigt utspelade sig stora protester mot Trumpadministrationen på flera håll i USA, under parollen ”No Kings”.
Protesterna riktade sig mot vad man anser vara Trumps auktoritära politik.
Vissa av protesterna kantades av oroligheter, rapporterar kanalen.
Bland annat uppges minst en person ha skadats allvarligt i samband med att en skottlossning utbrutit vid en ”No Kings”-demonstration i Salt Lake City. Personen har livshotande skador, uppger amerikansk polis. En person har gripits efter incidenten.
I såväl San Francisco som i Culpeper i Virginia har en bil kört in i folkmassan i samband med demonstrationerna. Inga personer uppges dock ha skadats, rapporterar The Guardian.
Även i Los Angeles har det varit oroligheter i samband med protester.
Foto: Official White House Photo by Daniel Torok, flickr
Text: Redaktionen